Keď v Ostrom Grúni nemá kto svojich mladých poučiť

Píše sa 21. január 1945. V Ostrom Grúni a Kľaku nacisti brutálnym spôsobom povraždili väčšinu obyvateľov obce a následne ju vypálili. Zahynulo 64 mužov, žien i detí. Zhorelo 128 domov. Nemecké protipartizánske akcie sú známe ako masaker v Kľakovskej doline.

Píšu sa 80. roky 20. storočia. Nám, pionierom v Žiari nad Hronom, bol na nejednej besede o tom rozprávať priamy účastník.

Píše sa 16. marec 2019. Výsledky volieb prezidenta v obci Ostrý Grúň:

Ostrý Grúň16MarianKotleba 65 voličov26,31
Ostrý Grúň12ZuzanaČaputová 63 voličov 25,50
Ostrý Grúň111MarošŠefčovič 59 voličov 23,88
Ostrý Grúň14ŠtefanHarabin 28 voličov 11,33
Ostrý Grúň15EduardChmelár 15 voličov 6,07
Ostrý Grúň17MilanKrajniak 5 voličov 2,02
Ostrý Grúň11BélaBugár 5 voličov 2,02
Ostrý Grúň19FrantišekMikloško 4 voličov 1,61
Ostrý Grúň13MartinDaňo 3 voličov 1,21

V obci s takouto históriou práve tí pamätníci by mali dokázať vysvetliť svojim potomkom, že fašista sa nevolí ani náhodou, ani omylom a už vonkoncom nie protestne.

V Ostrom Grúni 63 ľudí volilo obdivovateľov a uctievačov vrahov ich vlastných susedov, priateľov, manželov. Tak to je a nie je dôvod si pred absolútnom zakrývať oči či nebodaj hľadať akési politicky korektné vyjadrenia.

Beriem to sakramentsky osobne

Liberáli za vlády nacizmu končili v koncentrákoch. Dachau bol hlavným pre politických väzňov.

V Ostrom Grúni 65, v Kľaku 19. V mojej obci 74 mojich susedov ma chce za moje politické názory poslať do plynu, zabiť.

Áno, je tu ešte jedna možnosť, že tam je 65 poblúdených, zmätených, frustrovaných. Iste, z vládnej politiky Smeru je možné byť frustrovaný. Z vládnej politiky SNS, Mostu a Siete je možné byť dokonca veľmi frustrovaný.

Ale zmätený v Ostrom Grúni a Kľaku? Zas sme pri tých rodičoch a pamätníkoch, celej vašej komunite.

Ale iste, SaS ako opozičná demokratická strana môže robiť v osvete o svojom programe viac. Vždy sa dá robiť viac. 

Nie, nie sme všetci politici rovnakí

Robím normálnu politiku. Prezentujem ponuku riešení pre oblasť liekovej politiky, ktorú ovládam. Podporujem svojimi odbornými vedomosťami kolegov v zdravotníckom tíme SaS. V pozícii opozičného politika poukazujem na to, že vládny politici robia veci podivne a dalo by sa lepšie.

Proste normálna politika. Snažím sa touto normálnou politikou zaplniť politický priestor, aby v ňom neostávalo miesto pre prezentáciu vraždiacich beštii a ich podporovateľov. 

https://www.facebook.com/martin.pilnik/posts/10216311496692478?__tn__=H-R

Ja napríklad nemám problém s postavením politika, ktorého úlohou je spravovať krajinu nie pre seba, ale pre občanov tohoto štátu. Verejne som taký prísľub dal.

Keď to so mnou neskúsite, nezistíte, či hovorím pravdu. 

Skúsili ste to so stranami ako Smer SNS a MOST a dozvedeli ste sa, že sú to mafiánsky zlodeji, nie politici. Počas vlády Smeru všetky parametre štátu stagnujú.

Tak čo teraz skúsiť niečo normálne? SaS je pripravená prevziať zodpovednosť za Slovensko, pretože má hodnoty a víziu, premyslené riešenia, odborníkov a čestných ľudí. 

A myslíte si, že teraz, keď sme to v SaS 4 roky hovorili, aké je zlé, že Smeráci a SNSáci rozkrádajú túto krajinu, že by sme boli takí idioti a riskovali povstania na námestiach za to, že by sme vás sklamali?

Aj ja mám vo svojej obci 74 susedov, ktorí ma občas stretnú na ulici a volili politikov, ktorí ma chcú zabiť za moje politické názory. Plánujem sa s nimi rozprávať. Oni vedia, že som SaSkár. A možno na stretnutie prídu a vyjasníme si to.

Áno, môžete to skúsiť s neonacistami. O nich je známe, že vás začnú vraždiť. Za škaredý úsmev, za opálenú pleť, za to, že nesedíte v autobuse vhodným spôsobom. Tak to bolo vždy a všade, kde sa dostali k moci. Nakoniec dostanete to, čo si zvolíte.

Share Button