Katalánski lídri sa zbláznili a kráčajú od hovadiny k hovadine

Vyhlasovať samostatnosť v regióne členského štátu EU je hovadina. S kým chcete najbližších 10-15 rokov obchodovať a spolunažívať?

Keď sa delilo Československo, všetkým bolo jasné, že ideme okamžite riešiť vstupné pohovory do EU a NATO.  Mali sme jasnú predstavu, že chceme spolu navzájom a aj s ostatnými krajinami spolunažívať a podľa toho sme sa k sebe aj správali.

Vyhlasovať samostatnosť bez predošlého, zdôrazňujem, predošlého predjednania s najväčšími autoritami na kontinente a zemeguli je ešte väčšia hovadina. Existencia štátu je len vzájomná dohoda ľudí tejto planéty.

TGM pobehoval počas celej prvej svetovej vojny po USA a zvyšku sveta a hľadal podporu pre vznik Československa. Keď sa delilo Československo, mali sme dopredu vyriešené postavenie aj so Sovietskym zväzom aj s EU aj s USA. Či už priamo alebo nepriamo.

Sloboda je pevne zviazaná so zodpovednosťou. A lídri, ktorí by chceli čo i len jedného človeka niekam viesť, musia vedieť čo urobia v nasledovnom kroku, musia mať plán B. Proste musia! Je to ich zodpovednosť.  Lebo inak to dopadne ako v Spojenom kráľovstve, kde sa teraz po sebe obzerajú, kto by to mal vlastne a čo by to mali vlastne teraz vyjednávať s EU. Lebo lídri brexitu zdupkali ako ušaté zajace.

Nik na tejto planéte, ako občania Československa, nevie o správnom delení krajiny viac. Neopýtať sa nás, je najväčšou hovadinou aj nad uvedené horevyššie. Preto katalánski lídri kráčajú od hovadiny k hovadine.

Ak sme my Slováci a Česi dali za ostatných 50-100 rokov niečo zásadné ľudstvu, tak je to schopnosť správne tvoriť štátne útvary. Možno aj preto, že pri tom vždy boli aj filozofi  ako TGM alebo Havel, nie len pragmatickí právnici či ekonómovia.  Trochu nadčasového a nadpriestorového myslenia sa pri skutkoch občas hodí.

Priatelia katalánski, skúste uvažovať, nerobte blbosti, mi zdravotníci naozaj máme lepší program na piatok večer, ako bežať vás zachraňovať. My pôjdeme pomáhať, ale tých rečí, ktoré budeme mať, tých sa už do smrti nezbavíte.

Share Button