Dnes vyjednáva štát so štátom o platoch financovaných štátnou poisťovňou

O Visolajskom ani o Matovičovi si nemyslím nič pozitívne. Naozaj nič. Obaja sú nebezpeční parchanti.

Keďže viem, ako fungujú „súkromní“ a „štátni“ (áno, úvodzovky sú na mieste) poskytovatelia, nemám najmenšiu obavu z „odchodu“ (áno, úvodzovky sú na mieste) lekárov z dosahu platieb slovenského zdravotného poistenia.

Práve preto, že do toho jemne vidím, s pobavením som včera sledoval ako 9 dní pred akciou „škatule hýbte sa“ konečne prvýkrát došlo na drobné vyjednávanie o tom podstatnom – o platbách poisťovní. Akurát aj to prebiehalo v absolútne absurdnej zostave.

Skúste si predstaviť, ako o cene zákazky pre Váhostav na diaľnicu do Košíc vyjednáva odborový predák firmy SkyToll s ministrom kultúry.

Tak presne takto dnes prebiehajú rokovania o platoch zamestnancov súkromných,“štátnych“ a pár skutočne štátnych subjektov.

Trochu ma mrzí fakt, že novinári úplne vynechávajú slovutné manažmenty nemocníc. A úplne fascinujúce je, ako sa celá sekcia „Priamo riadených organizácii“ na MZ ani raz neobjavila v médiách.

Zákon definuje len a len takzvané „nemocničné minimálne mzdy“. Nik a nič nebráni vedeniam firiem, aby mali svoje vlastné platovky. Na tie by ale museli mať dojednané platby od poisťovní.

Tak si predstavte, ako vďační, ministrom a jeho stranou inštalovaní riaditelia nemocníc, tvrdo vyjednávajú so skoro monopolnou (fakticky 70% podiel) štátnou VšZP, za ktorú za stolom oproti sedia nominanti tej istej politickej strany.

A tak si tu všetci fúkajú bebíčka, navzájom sa poľutujú a na konci roka pošlú štátnej Sociálnej poisťovni „oddĺženie nemocníc“ formou zaplatenia dlžných sociálnych odvodov za zamestnancov nemocníc.

Ja viem, je to trochu záťah na mozgovňu, ale nádej umiera posledná: Skúste si, keď zas raz bude niekto ospevovať štátne zdravotníctvo, spomenúť, kto s kým vyjednával a o čom keď „stávkovali“ (zas tie oprávnené ironizujúce úvodzovky) o platoch ústavných lekárov.

Jo, aby som nezabudol – korunu absurdným vzťahom protistrán nasadil Visolajský, keď si do tímu vzal ústredného ideológa pochodov „za rodinu“ (úvodzovky, veď viete) a oproti nim sedia politici vyvezení do funkcii na jeho chrbátoch.

Share Button