Tím SaS pre_zdravotnictvo

584 audítorov smeráckeho zdravotníctva

Som veľmi vďačný, že ste reagovali na výzvu strany SaS. Som vám vďačný, že ste vo svojich mailoch nastavili audítorské zrkadlo skoro 10 rokom smeráckeho riadenia zdravotníctva.

584 – toľko mailov sme dostali a ďalšie prichádzajú.

V zdravotníckom tíme SaS sme poprosili občanov, aby nám napísal svoje pohľady, svoje pripomienky, čo považujú za najväčšie problémy a nedostatky slovenského zdravotníctva.  Toho zdravotníctva, ktoré mali v ostatných 10 rokoch prevažne v rukách politici pod hlavičkou strany Smer.

Dostali sme od vás stovky odpovedí. A ďalšie prichádzajú.  A všetky skončili na monitoroch môjho počítača.

Všetky som prečítal, spravil výpisky kľúčových myšlienok, skategorizoval, roztriedil podľa tém. Našlo sa aj niekoľko živých životných príbehov. Tie spoločne s Jankou Cigánikovou, členkou zdravotníckeho výboru Národnej rady, budeme postupne individuálne spracovávať a riešiť na konkrétnych miestach.

Dostali sme najprísnejšiu obžalobu vládnych politikov Smeru. Pretože je od vás od občanov, ktorým mali títo politici slúžiť.

Do koncepcie zapadajú jednotlivosti

Jednou z reakcií na sociálnych sieťach bolo:

Zo sťažností divákov idú robiť reformu zdravotníctva? Všetka česť, to je zrod nového žánru. Zdroj: mne známy na FB

Áno, presne tak bola myslená otázka Richarda Sulíka: „Mohli by ste mi prosím napísať, čo považujete za problémy? Nemám na mysli odpovede typu „nízka úroveň služieb“, to vieme všetci. Mám na mysli konkrétne ktoré pravidlo, ktorá vyhláška, ktorý zákon je problematicky, či zlý, či zbytočne komplikovaný, resp. problémy spôsobuje? Alebo aj nejaké konkrétne javy, udalosti, prípady. 

Lebo sme si povedali, že najlepšiu reformu sa nám podarí pripraviť, keď zohľadníme, čo najviac a čo presne ľudí na zdravotníctve trápi.

Každý z nás, členov tímu SaS pre zdravotníctvo máme svoje jasné koncepčné predstavy. Existuje niečo ako „mozaika súvislostí“, od ktorej keď poodstúpite, až vtedy uvidíte, že jej jednotlivé kamienky dávajú v celku zmysel.

Niektoré kamienky musia byť presne také a nie iné, aby celok fungoval. Aby fungovali udalosti, javy, deje na prvý pohľad nesúvisiace, ale z odstupu a z pohľadu koncepcie zásadné.

No a potom sú vždy kamienky mozaiky, ktoré z užitočného robia aj pekné.  Aj pohodlné. Aj dôležité v jednotlivostiach. To je ten dôvod, prečo  som z vašich pripomienok, postrehov spracoval viac ako 60 strán výpiskov.

Posielali ste nám postrehy pre vás osobne dôležité.

Politik ako zástupca z radu občanov

Slovenská republika je náš štát. Len my, jej občania sme si sami sebe zodpovední, ako náš štát bude vyzerať. Tvoríme si ho sami pre seba.

Pre mňa je politika služba mojim spoluobčanom. Pre mňa je dôležité počuť čo je pre vás dôležité, aby som mohol na reforme zdravotníctva pracovať pre vás. Zdravotníctvo na Slovensku budujeme pre seba, pre generáciu našich rodičov a pre naše vnúčatá.

Je dôležité chápať iný pohľad, ak chceme vysvetliť zmenu. Je dôležité dobre komunikovať reformu zdravotníctva. To znamená vysvetliť dôležitosť tých zásadných kamienkov v mozaike.

Keď som preberal tie stovky mailov, samozrejme že tam boli aj návrhy, riešenia, popisy, ktoré tak ako boli navrhované jednoznačne budú súčasťou reformy SaS. To, že ste ich aj vy spomenuli je pre nás povzbudením, že reformu zdravotníctva nerobíme cucaním z vlastného prstu, ale skutočne pre občanov Slovenska.

Ak som sa za ostatných vyše 20 rokov práce v zdravotníctve niečomu naozaj priučil, tak je to to, že vysvetľovať, ukazovať fungovanie, predviesť súvislosti, jasne formulovať je pre prekonanie tej neuveriteľnej informačnej nerovnováhy v zdravotníckych témach sakrametsky dôležité.

Som veľmi vďačný, že ste reagovali na výzvu strany SaS. Som v vám vďačný, že ste vo svojich mailoch nastavili audítorské zrkadlo skoro 10 rokom smeráckeho riadenia zdravotníctva.

Share Button