Zamneď: Nie sú žiadni oni, sme len my a naše životy

Možno som o tom už niekedy písal. Možno nie.  Možno som si to len tak preháňal po mozgovni, ako už moho a mnohokrát doteraz.

Za vaše životy si môžete len vy sami.

To vám len tak hocikto nepovie. Vyžaduje to totiž odvahu. Odvahu povedať vám, že len a len vy máte v rukách moc riadiť svoj život. Súčasťou tej vlastnej moci je aj možnosť, že sa naštvete na toho tam hore, čo vám tvrdí, že len on je chopný sa o vás postarať a za vás myslieť a pre vás obetovať skok do väčšieho vlastného pohodlia.  Čo keby ste nebodaj prišli na to, že môžete rozhodovať, čo sa udeje s vašimi daňami a vašou smrťou vyším životom?

A čo keby ste mohli rozhodovať, čo sa udeje vo vašej dedine, vo vašom meste, vo vašom štáte, v našej Európe?

Sám na všeto nestačíte. Musíte si nájsť spojencov. Málokto má tú odvahu vám povedať, že je len na vás , koho si vezmete za spojencov. S kým sa spolčíte, koho presvedčíte.  A koho si zvolíte, aby vás zastupoval pri činnostiych, ktoré vás nebavia.

Najsmutnejšie na tom všetkom je, že keď by sa aj našiel niekto, kto vám to povie, a vy by ste si nejakou náhodou aj uvedomili, že je to naozaj tak, že je len a len vo vašich silách ovplyvňovať svoje životy, tak aj keby sa nejakou náhodou toto všetko udialo, nakoniec to celé musíte sám aj urobiť. Sám a osobne.

Bez toho, aby ste to niečo  urobili, bez toho sa nič neudeje.

Smiešne čo?

Bez toho, aby ste prišli k voľbám a hodili do urny Kisku, bez toho by me prečzidenta nemali.  Bez toho, aby ste vykopali studňu, bez toho vodu mať nebudete.

Obzrite sa dookola. Navôkol seba. Chcete, aby sa niečo dialo inak? Tak to treba inak aj urobiť.

Ak nemajú mať prevádzači k dispozícii lode, musíme ich potopiť. Nie, nikto to za nás Európanov neurobí. Ak chceme lepšie strážiť hranice Európy, my sami musíme osobne nejako prispieť k tomu, aby sa to prísnejšie stráženie EU hraníc dialo. Ak nemajú umierať ľudia, my sami musíme im dať najesť a napiť.

Ak naši ľudia majú malé dôchodky, my sami musíme na tie vyäčšie dôchodky zarobiť. Nikto iný sa o to za nás nepostará. Ak máme deravú sociálnu sieť a prepadávajú cez  ňu naši susedia, my sami sa musíme postarať o to, aby sa tá sociálna sieť lepšie  zalátala.

Ak nemáte peniaze na cestu vlakom, vy sami sa musíte postarať o to, kde a ako tie peniaze zarobniť. Nikto vám ich zadamo nedá. Ani tie vlaky. Leda by ste okradli svojich susedov a  z týchto peňazí si kúpili lístok.  Keď chcete, aby vaše decko mohlo ísť budúce leto na tábor, už od septembra mu musíte na ten tábor odkladať peniaze. Nikto vám ten tábor zadarmo nedá.  Leda že by ste okradli ostatných susedov a z tohto nakradnutého zaplatili svojmu decku ten tábot.

Smiešne čo? Naozaj?

Je to len na vás. Ach jo! Ako je to len a len na vás, čo sa bude s vašim životom diať.

Mať len trochu peňazí a veľa času, nestúpať do olbakov v kariérnom rebríčku, osemročné auto a nenaglickú lúku na dvore, to všetko je oprávnené osboné rozhodnutie. Neisť pracovať do cudzieho metsta 150 kilometrov ďaleko a ostať sa starať o domácnosť, aj to je vaše oprávnené rozhodnutie. Hodiť za hlavu karíeru riaditeľky veľkej firmy a robiť knižničné prednášky pre malé detičky za podpriemernú mzdu…   To všetko sú vaše oprávnené osobné rozhodnutia.

Občan slobodnej krajiny si slobodne môže robiť dokonca aj sprostosti. A tri týždne sa neholiť či nosiť na ulici na hlave cedník na špagety. To je skutočne slobodná krajina.

Toto všetko vám povie len ten, komu záleží na vašej osobnej slobode. Áno, riskuje, že si ho nezvolíte, lebo vám nikdy nedokáže sľúbiť, že to za vás urobí. O to viac si vážim práve takýchto úprimných, ktorý sa vždy postavia na vašu stranu vašej osobnej slobody.

Je to na vás. Skúste sa takto v nedeľu, s krvou plnou chylomikrónov, zamyslieť, či chcete mať svoj život vo vlastných rukách, alebo ho odovzdáte niekomu, kto si s vaším životom bude robiť, čo sa jemu hodí pri zabespečovaní jeho vlastných tisícových hodiniek.

Share Button

Skvelá správa: Výrobcovia okien budú prepúšťať, na prémie ani nepomyslenie

Ministerstvo vnútra ide vyrábať svoje vlastné plastové okná. Od radosti zvýskli všetci robotníci, ktorí zajtra ráno pôjdu do roboty vyrábať ďalšie okná pre zákazníkov. Sľúbované prémie pred Vianocami nebudú. A ak sa plán vládneho Smeru vydarí, dokonca ich zamestnávateľ prepustí. Nie sú ani len štátne zákazky. Všetky vyzbierala firma Štát s.r.o.

Ťukáte si do čela, že čo to čítate? Ale včera to naozaj bolo v televízii. Tak to musí byť pravda. Dávali to v správach na Markíze. Je to správa v prvej tretine pod názvom Kaliňák chce vlastné okná.

Tak smerácka firma Štát s.r.o. bude vyrábať to čo vyrába 120 súkromných firiem. A zamestná svojich otrokov. Kde že som to už videl?

Vo filme Vykúpenie z väznice Shawshank je taká scéna, keď riaditeľ štátnej väznice predostrie skvelý výchovný plán pre väzňov, v ktorom budú pod dozorom pracovať a tak sa stanú úžitočný pre spoločnosť. Aj tam to znelo pekne, za cvakania fotoaparátov s veľkou pompou a potlesku sa to každému páčilo.

Strih.

Scéna, kde miestny stavebný podnikateľ priniesol riaditeľovi štátnej väznice koláč a so slovami: „Tí tvoji muklovia ma zrujnujú. Ak nezískam tú zákazku na diaľnicu, skrachujem.“

Riaditeľ štátnej väznice sa lepšie pozrie na ten koláčik, zahliadne dolárovú plnku a zarnúteným hlasom rečie: „Myslím, že táto zákazka ma nevytrhne. Myslím, že moji chlapci už sú vyťažení inde.“

Ja vám neviem, prečo mi napadla akurát táto súvislosť. Že by pre to, že sa jedná o ministerstvo vnútra?

Viete priatelia, najväčšie socialistické zlo je, keď konkurenčnom prostredí existuje štátna firma. Svojimi daňami živíš svoju konkurenciu, ktorá ťa pripravuje o prémie. A po čase si svojimi daňami prispeješ na svoje vlastné prepustenie.

Navyše, Smer dojebal prostredie pre rozvoj podnikania tak, že miestni ľudia nemajú šancu si založiť vlastnú firmu. Tak príde Smer s tým, že založí pre svojich voličov firmu, ktorá ich zamestná.

A vy sa radujete ako  takí  objektívny ružolíci a s piesňou na perách a mávatkom v ľavej ruke hodíte do volebnej urny komunistov. Budú pracovne miesta.

Aby aj moje deti a inžinieri pochopili: Štát nemá čo podnikať. Štát má tvoriť podmienky pre podnikanie pre svojich občanov. Pretože Štát, to sme my, my občania a politici len slúžia na to, aby naplnili našu vôľu. Nikto príčetný si sám sebe nebude zakladať konkurenciu, aby ho táto pripravila o prémie či dokonca spôsobila jeho prepustenie z práce.

Kto bude ďalší? Budú štátne lekárne? Budú štátne potravinárske fabriky? Budú štátne majetky a štátne Jednotné roľnícke družstvá? Budú štátne papierne na výrobu hajzláku?

V roku 1985 som ako malý chlapec stál v rade na vložky a hajzelpapier. Ušiel sa mi len skladaný. Harmasan proste už nebol. (Teda bol, ale moji rodičia neboli v tej správnej jednej strane a nemali tých správnych známych.) Štátna plánovacia komisia urobila kdesi chybu.

Socializmus 80. rokov 20. storočia sa blíži. Tak si to preberte, máte na to niečo vyše 150 dní do volieb.

Share Button

Kým zvoláte "Ukrižuj!" musíte ponúknuť pomocnú ruku

Zločinec ako zločinec… Alebo myslíte, že nie? Aj ten čo si vymýšľa rozprávky aj ten čo kradne po meste. Nemienim hodnotiť obsah textov, ktoré brýzgajú na neprispôsobivosť imigrantov. Na zhodnotenie sú len a len miestne úrady, polícia a súdy. Na zhodnotenie sú len individuálne prípady konkrétnych jednotlivcov.

To je ten dôvod, prečo vo svojom trojbodovom programe hovorím, že treba oddeliť tých, čo len prečkajú, kým bude u nich bezpečno od tých, čo naozaj prejavia jasný záujem o život v Európe. A keď hovorím, že treba oddeliť tých, čo sa chcú zapojiť do práce v tábore, na svojom okolí, na práci v mestečku, kde sú ubytovaní, hovorím presne o tej pomocnej ruke, ktorú musíme podať.

Oni sami sa tak rozhodnú či tu s nami naozaj chcú žiť. Či naozaj chcú žiť ako Európania. Oni sami začnú rozhodovať o svojom osude. Pod našou kontrolou.

Nechcete? OSN-davka-jedla a stanový prístrešok, ako by ste boli kdekoľvek na tejto planéte.

Chcete? To je super, aj my budeme mať z vašej práce úžitok.

Je dôležité, aby nikto nemal žiadne výčitky svedomia a rovnako je dôležité, aby sme mali z imigrácie obojstranný úžitok. Oni z lepšieho života a my domorodci zo zveľadenia našej Európy.

Ale robíme vôbec niečo?!?

Bol im niekto vysvetliť ako sa žije v Európe? Aké sú zákony? Ach jo, mám to citovať z predchádzajúcich článkov? Všetko to tam je čo treba spraviť.

Tak priatelia, keď zas budete hovoriť, že vám kde-kto berie prácu, poobzerajte či to, čo robia imigranti naozaj chcete robiť. Či na to naozaj máte vôbec kvalifikáciu. Áno, je jednoduché povedať, že máme 10-15% nezamestnanosť. Ale naozaj máme voľné pracovné miesta? Naozaj je to tak, že ste utekali za zamestnávateľom a pred dverami vás predbehol imigrant? 

Naša nezamestnanosť nie ej spôsobená tým, že je veľa uchádzačov. Dnešná nezamestnanosť, 10-15 rokov po reštrukturalizácii socialistického hospodárstva, je spôsobená tým, že sa nové pracovné miesta netvoria. Je to tým, že aktuálny priemysel a služby robia taký obrat, že nie sú potrební noví zamestnanci.

Mimochodom, ja vám to neverím už 25 rokov. Toľko mi „skúsenejší“ v mojej profesii hovoria, že už už za 2 roky bude na trhu práce dostatok farmaceutov. A stále je nás málo.

Takže vám hovorím, ako som odpovedal jednej cigánke, keď ma v roku 2001 (živo si to pamätám) za tárou v Prahe ohodnotila: „Ta Slovač je snáď všude a bere mi práci.“ Ja je na to: „Dajte tie dve deti, čo sa vás držia študovať farmáciu a ja pôjdem domov.“

Preto vo svojom trojbodovom zozname úloh pre nás pri riešení imigrantskej výzvy je zásadným bod „ich deti do školy a okamžite a hneď“.  Potom, keď ich deti vylezú zo škôl, po tom, keď oni vylezú z rekvalifikačných kurzov, potom o 2-5 rokov vám budú naozaj títo dnešní imigranti brať prácu. Nie dnes ani zajtra.

Máte zásadnú výhodu – viete jazyk, ste tu doma, viete, že príde konkurencia o 2-5 rokov. Máte šancu sa na to pripraviť.

A príde vôbec tá konkurencie?

To je dôvod, prečo vo svojom trojbodovom zozname úloh pre nás mám, že musíme my EU robiť svetovú politiku. Aby bolo čo najskôr tam u nich bezpečno. Aby sme ich mohli poslať domov čo najskôr. Aby tam u nich doma vyrastali nové firmy do ktorých potom budeme my môcť chodiť na stáže, na trvalé manažérske pozície, aby sme im ich pomohli založiť.

Veď ani Rusko, po tom ako sme naň uvalili embargo, nie je schopné manažovať a vyrábať autá tak efektívne ako my v EU. Afrika a blízky východ by mohol byť skutočne veľký trh. Aj pre naše pracovné sily.

Tri jednoduché úlohy stoja pred nami:

  1. Postaviť veľké, ale naozaj veľké utečenecké tábory pod vlajkou EU a zabezpečiť každému tri OSN-dávky-jedla denne. Pod novinárskou kontrolou.
  2. Administratívna analýza
    1. deti do škôl a to bleskom a bez pardónu – absolútna priorita
    2. tí čo chcú pracovať nech ponúknu, čo vedia a nech sa podieľajú na zveľaďovaní táborov a ich okolia – adepti na integráciu, vzdelaných okamžite nostifikovať
    3. tí čo len chcú prečkať, kým sa budú môcť vrátiť domov nech prečkajú – balíček  učiteľov demokracie a ekonomickej prosperity na cestu domov
  3. Riešiť situáciu u nich doma, aby sme sa ich mohli rýchlo zbaviť.

Alternatívou je len to, že sa budeme nacisticky pozerať na opačnú stranu ulice a dúfať, že sa tie tisíce utečencov sami od seba vyparia. Tak ako sme dúfali v 1938. A no sa skutočne vyparili.

Áno, som dostatočne tvrdohlavý, aby som vám to každý deň pripomínal. Desiatky tisíc ľudí sú bezprízorne na ceste Srbskom.

Share Button