Čo že nám to hovorí pán štátny tajomník?
Od roku 2011 sme doteraz nemali na ministerstve tím, o ktorom by sme mohli povedať, že sa správal transparentne a predvídateľne.
Nekomunikovalo sa s externým prostredím, predlžovali sa konania, podávali sa námietky ktoré, častokrát nemali zmysel. Zaraďovali či nezaraďovali sa lieky do systému bez toho, aby boli riadne odôvodnené. Skončilo to v minulom roku tým, že jeden človek hodnotil prakticky všetky farmakoekonomické podania v porovnaní s Českom, kde túto agendu robí približne 70 hodnotiteľov.
Museli sme dosť rýchlo a radikálne túto situáciu vyriešiť a začať normálnu a vecnú komunikáciu s externým prostredím, vrátane poisťovní.
…
Do zákona sme dokonca dali takú vec, že výrobca liekov môže ešte pred podaním žiadosti požiadať o odborné stretnutie s ministerstvom zdravotníctva, kde predostrie svoj plán, aké má liek benefity, aké má predstavy. To je nesmierne dôležitá vec a urýchľuje potom procesy.
…
Máme kategorizačný portál, na ktorom sú zverejnené všetky kroky, ktoré sa robia a verejnosť si to vie pozrieť.
A ako je to naozaj?
Zdroj: Podania uverejnené na verejnom portále MZ SR.
Zdroj: Nové prvky v zákone 363/2011
Čo hovorí najnovšia správa NKÚ?
Nech sa snažím, ako sa snažím, transparentnosť na MZ SR nenachádzam. Ako hovoril nedávno jeden zamestnanec MZ: „Kde nič nie je, nie je ani čo nájsť.“ Tak som to hľadanie na svoju dobrú radu vzdal.