Predstavujem si štát, inštitúciu štát, ktorá slúži svojim občanom. Sme len my, kto sa môže postarať, aby náš štát fungoval pre nás. Éra elektronických služieb otvára nové možnosti, ako naplniť prianie, aby štát slúžil občanom.
Občan v elektronickej ére má k dispozícii občiansky preukaz s čipom, teda eID-kartu. A k nej automaticky k dispozícii aj štátnu elektronickú schránku.
Existuje nejaká povinnosť, napríklad povinnosť každé 4 a potom každé dva roky chodiť s autom na STK.
Začneme e-kraľovať
(Tučne je popis toho, čo by sa malo diať, ale nedeje sa.)
Ráno sa zobudím a v mojej klasickej e-mailovej schránke ma čaká upozornenie, že mi štát chce niečo povedať vrátane plného znenia (nejde o agendu s právnou mocou, ide o upozornenie). Ak chcem, môžem ešte kliknúť na odkaz v e-maily, na pozadí si Chrome skontroluje, či je v čítačke založená eID-karta. Vypýta si BOK a otvorí mi rovno správu, kde sa píše, že o 30 dní mi vyprší platnosť STK.
Mimochodom, súčasťou môjho štátneho eID konta je aj prehľadný kalendár, ktorý sa automaticky, bez mojej práce napĺňa práve takýmito povinnosťami. Na dve kliknutia si tento svoj štátny kalendár nazdieľam do kalendára v Outlooku či G-kalendári.
Ja si zájdem na STK, oni vložia moju EVČ (napríklad to naskenuje kamera, je ich tam aj tak plná prdel) do systému a systém automaticky načíta môj kompletný technický preukaz. Nič tam nemusím nosiť, len auto a peniaze. Spravia kontrolu, vložia dáta do štátnej databázy a mne do štátnej elektronickej schránky príde e-protokol.
Ak by som sa na to vykašľal, štátna databáza by ma otravovala správami každých 7 dní, posledných 7 dní každý deň. A tie by sa mi preposielali na bežný e-mail či ako SMS na telefón.
Ak by som sa aj tak na to vykašľal, tak od 7 dňa po termíne by mi každých 7 dní prišlo upozornenie, že mi narastá pokuta vo výške 1/60 za deň z celkovej pokuty za nesplnenie povinnosti. Táto pokuta bude automaticky na STK pripočítaná k cene výkonu. Ak povinnosť splním do 60 dní po termíne kedy som mal, tak platím len alikvótnu časť pokuty.
A po 365/2 (teda po pol roku napríklad) dňoch od nesplnenia povinnosti či nekomunikácie so štátom by nastúpila exekúcia predmetu, v tomto prípade EVČ vozidla. Proste by zaklopali policajti na bránu a zhabali by EVČ. Alebo pri kontrole v súvislosti s iným priestupkom. No proste by ste boli totálne v háji.
Niečo o princípoch
Ak je niečo v databáze, je naozaj jednoduché o tom informovať kade-koho, koľko len chceme a akýmkoľvek grafickým, zvukovým či hmatovým výstupom. Od štátnej elektronickej správy, cez superkalendár, exporty do štandardných komerčných systémov a tak podobne.
Keď si raz nastavím, že mi má štát posielať upozornenia na e-mail, na GSM číslo, tak každá ďalšia agenda, ktorá vyšle varovanie do štátnej elektronickej schránky už nemusí riešiť svoje vlastné notifikácie. A ja zas viem, že ak štát niečo odo mňa chce, že ma na to upozorní.
Zápisom do akejkoľvek databázy vždy automaticky vzniká občanovi povinnosť nahlasovať zmeny, alebo sa starať o obnovovanie informácii s definovanou dĺžkou životnosti. Keď niečo vzniká automaticky, má s tým pracovať stroj.
Pokuty v elektronickej ére musia byť kvantované. Stroj dokáže vystaviť pokutu 70x za sekundu. Niektoré stroje aj 80x sekundu tomu istému človeku. Bez strojov by štát prišiel na to, že porušujem nejaký predpis s frekvenciou 1x za 16 rokov. Preto musíme nastavovať už nie len výšku sankcie, ale aj obvyklú frekvenciu opakovania. Nie je predsa cieľom vyberať pokuty, ale splnenie povinností.
Pokuty v elektronickej ére musia byť významne milosrdné. Bez strojov by štát prišiel na to, že porušujem nejaký predpis s frekvenciou 1x za 16 rokov. Vďaka strojom je 100% istota, že mi na to prídu.
Malý príklad dobrej implementácie – Pražské parkovacie rezidenčné zóny kontroluje okrem živých strážnikov aj auto s automatickým systémom. Strážnik udelí pokutu pri prvom stretnutí s autom, ktoré porušilo predpis. Stroj musí okolo auta prejsť 2x a aj to tak, aby odstup bol minimálne 15 minút. Až potom môže udeliť pokutu. Keď vykladáte veľký nákup a ste pri aute, tak strážnika ukecáte. Stroj vám dá 15 minút.
Pretože dobre sa žije tam, kde sa dobre žije priemerne poctivým a priemerne zodpovedným, v prvých dňoch po porušení by mala pokuta rásť z nuly na 100% len pozvoľna. A rovnaké pravidlo by malo byť po udelení pokuty.
V prípade niektorých pokút by sa pokuta mala zmeniť na obyčajnú automatickú platbu. Typicky diaľničné známky. Okrem klasickej poloautomatickej možnosti – teda, že si sám iniciatívne kúpim známku pred prvou cestou po diaľnici, mal by existovať aj automatický nákup – pri prvom záchyte kamerou na diaľnici systém vygeneruje automaticky celoročnú (povinne najdlhšiu verziu a bez zliav) známku a pošle príkaz na úhradu. Staromilci tomu budú hovoriť pokuta vo výške základnej ceny. Nie je cieľom vyberať pokuty, ale splnenie povinností.
Nový prístup vďaka dvom e-riešeniam
Všetky uvedené zmeny umožňuje práve a len zavedenie štátnej elektronickej schránky pre každého občana a k nej eID.
Tieto dve zmeny totálne a drasticky menia procesy štátu.
Pravda je taká, že procesy štátu sa mohli zmeniť už dávno. Už v čase, keď sa doklady zmenili z dokazujúceho nástroja (po predložení máte nárok bez kontroly) na nástroj odkazujúci na záznam v nejakej databáze. No prístup do databáz bol obmedzený na štátnych úradníkov.
Vďaka eID máme do našich databáz k svojim záznamom prístup úplne každý. A to je tá prelomová udalosť, ktorá musí lámať paragrafy. PROSTE MUSÍ, INAK SA Z E-GOVERMENTU POSERIEME.
Štátna elektronická schránka a eID sú niečím hmatateľným, takže už hádam bude aj menej vizionársky založeným konečne zrejmé, že tie procesy treba totálne prekopať. Čo prekopať, postaviť úplne nanovo na zelenej lúke.
Zabudnite na dnešné postupy a riešenia popísané v stovkách zákonov a tisíckach paragrafov.
Môžem dnes parafrázovať klasika Kubrta: Prišli databázy, eID a štátna elektronická schránka – všechno vylejt. Na gumičky si už nikto nespomenie.
Pod čiarou: Prosím, prosím pán Pellegríny, aspoň to lízatko by som si už hádam aj zaslúžil za propagáciu eID.
Pod dvomi čiarami: Keby som bol zvolený, takto by som kraľoval. Je to na vás.