Bez ohľadu na výsledok Škótskeho referenda: Takto sa to robí v 21. storočí.
To je hlavné posolstvo Procesu škótskeho referenda a jeho významný prínos do dejín Európy. Chcete sa deliť? Chcete vlastnú vládu? Chcete spoločnú vládu? Chcete posúvať hranice? Proces škótskeho referenda je moderný dejinný vzor pre 21. storočie.
S ohľadom na výsledok: Ak sa po takomto Procese spoločnosť rozhodne pre delenie, je tu ďalší dejinný vzor. Je to vzor delenia Československa. Áno, Proces delenia Československa bol do včera najlepším riešením. Obsahoval demokratický prvok a obsahoval aj systém delenia majetku či už hmotného alebo nehmotného medzi dva štáty. Dnes nás prekonalo Škótsko v prvej – demokratickej oblasti. V Československu prebhla spoločenská diskusia, politické strany vyhrali voľby so zámerom delenia, no chýbalo mám to posväcujúce referendum. V tomto Škótsko náš dejinný vzor vylepšilo.
Pre samotný Proces delenia je stále Československo dejinným vzorom pre celú planétu.
Takže, priatelia a spoluobčania v Katalánsku, Belgicku, Baskitsku, Maďarsku a čo ja viem kde ešte. Vzory tu máte, je to už len na vás. Čaká vás 5-10 rokov práce.
Či sa to bude Putinovi či inému diktátorovi páčiť alebo nie, či nám z toho plynú komplikácie alebo nie, žiadne iné riešenie nie je pre Európu 21. storočia akceptovateľné. A naozaj nie je našou chybou, keď sa takéto riešenie stane atraktívne pre kohokoľvek na tejto planéte. Naozaj sa nebudem pre to cítiť previnilo. Je našou úlohou, nás Európanov, pomáhať pri presadzovaní moderných riešení na úrovni 21. storočia.
Vojenské riešenia silou, ktoré predviedol Putin na Kryme a ktoré predvádza teraz na juhovýchode Ukrajiny, keď zistil, že potrebuje voziť na Krym potraviny a energie, je presne to riešenie minulých storočí, ktoré Proces škótskeho referenda poslal do prepadliska dejín a do učebníc dejepisu.
Vojenské silové riešenia nemajú mať miesto v prítomnosti 21. storočia. Len hlúpi a zaostalí sa nevyvíjajú. Len hlúpi a zaostalí stále opakujú, čo sa naučili v materskej škole, len hlúpi a zaostalí opakujú čo robili ich predkovia pred 100 či 200 rokmi.