Zeman boří ústavní systém, Babiš mu sekunduje. ČSSD stojí na rozcestí – Forum24

Zatímco Miloš Zeman se vyslovil jasně, Babiš neukotveně lavíruje. Na jedné straně si to nechce rozházet s prezidentem a je připravený s ním jednat, na druhou stranu na TV Barrandovprohlásil, že si konec vlády s ČSSD nepřeje.

Odmítl i v kuloárech přetřásanou variantu, že by ve vládě zůstali ministři Staněk a Toman. Oba jsou formálně členy ČSSD, ale spíše kopou v Zemanově dresu. Zbývající tři ministři za ČSSD by podle těchto spekulací rezignovali. Babiš by je v souladu s preferovanou variantou Hradu nahradil „nestraníky“, po dohodě s hnutím SPD, které by mohlo menšinovou vládu společně s komunisty tolerovat. Nelze si hypoteticky představit, že by nová sestava nepožádala sněmovnu o důvěru, aby bylo jasné, kdo kde stojí.

„To by byl konec koalice, to si neumím představit,“ reagoval Babiš na tuto toxickou verzi, která by prakticky znamenala, že jeho vládu oficiálně drží nad vodou dva radikální subjekty zpochybňující členství České republiky v NATO a EU. Se všemi dopady i na mezinárodní úrovni. Odmítl i předčasné volby, prý je lidé nechtějí.

Source: Zeman boří ústavní systém, Babiš mu sekunduje. ČSSD stojí na rozcestí – Forum24

Share Button

Fico to stále hrá na dvojičku s niekým absurdným

Podľa informácií Aktuality.sk pritom bola v koalícii dohoda na zvolení až štyroch kandidátov. Aj tentokrát sa však realita líšila so sľubmi, ktoré si lídri vládnych strán dali.

Source: Fico zvažoval predčasné voľby. Procházka má šancu na ústavný súd

Zvoliť do počtu 12, ktorých treba pre prezidentku, mali 6 kandidátov. Ak bola dohoda na zvolení 4 a súčasne Fico opakovane tlačil na to, že prezidentka musí okamžite vybrať polovicu z tých, ktorí sú už navolení ako kandidáti, tak jednoznačne hrá na to, aby ostalo voľné jedno miesto na samostatnú voľbu.

Stále je tu v hre aj možnosť opakovane predložiť novelu o spôsobe voľby po 6 mesiacoch od pamätného zmätočného hlasovania.

Táraniny okolo predčasných volieb sú len a len táraniny okolo toho.

Samozrejme, Pellegríny môže skúsiť exit do Bruselu a vzhľadom na nedávne výsledky akcie východniarov, podobne ako Kažimír, nebude váhať. Lepší vrabec v hrsti, ako byť za hlupáka v Smere.

Share Button

Nie sú lieky – mýty a legendy o tom, ako za to môže trh, demokracia, farmabiznis

Na Slovensku chýbajú lieky. To je fakt 12 ročného smeráckeho riadenia zdravotníctva. Príčiny sú rôzne. A občania zvaľujú vinu na kde-čo a kade-koho. Pozrime sa na niekoľko mýtov a legiend a ukážme si aká je skutočnosť.

Ako tvrdili novodobí mocipáni:“ Trh všetko vyrieši.“

Áno, presne tak. Trh by to všetko vyriešil. No preto, že trh liekov je absolútne zregulovaný, máme tento problém. Tým nehovorím, že sa majú regulácie okolo trhu liekov rušiť. Nie, nemajú. Len upozorňujem, že príčinou je práve tá regulácia, pretože je zle vykonávaná.

Základným problémom je nezáujem, áno, to je to slovo, nezáujem vyhodnocovať výpadky na trhu. Na MZ sa tým nikto nezaoberá, pritom dáta sú k dispozícii.

V našom SaS zdravotníckom programe máme vetu, ktorú som tam vložil hneď na začiatku, keď sme začali pripravovať náš zdravotnícky program: „Referencovanie cien v rámci referenčnej skupiny (s vyššou ako doterajšou citlivosťou u nových liekov a liekov často spadajúcich do emergentného systému objednávania),“

Máme dáta, ktoré lieky lekárnici pre pacientov nevedia zohnať a použili tzv. emergentný systém. U týchto liekov musí kategorizačná komisia skúmať príčiny a ak ňou je neochota firmy predávať lieky za súčasných cenových podmienok, je nutné riešiť aj otázky ceny. Ceny liekov fakt nie sú dané napospas voľnému trhu. To by aj bežné antibiotiká stáli stovky eur.

Globálne náklady na lieky za celé zdravotníctvo sa najjednoduchšie riešia – znížim cenu a hotovo. Najjednoduchšie, ale nie správne. Ale je nutné riešiť aj počty predpísaných balení. A to má v rukách niečo, čomu sa hovorí guidelines, teda štandardné terapeutické postupy. Aj o tých je naša SaS reforma zdravotníctva. Aj to je zas regulácia, nie voľný trh.

Ďalším dôležitým bodom je, že kategorizačná komisia musí získať aj akúsi kvázi druhú polovicu – klasický vyjednávací tím. Pretože tam vonku, za hranicou zdravotníctva, pri výrobe liekov, zúri tvrdý trh. Štát tam potrebuje tvrdých vyjednávačov.

Očné kvapky nie sú, lebo regulácie slovenského výrobcu usvedčili z nedodržania pravidiel o sterilite. Preventívne, pred tým ako by sa niečo niekomu stalo, im to zavrel regulátor. Vo voľnom trhu by zákazník nekupoval až potom, ako sa dozvie, že iní zákazníci kúpili a poškodilo im to zdravie. Pretože takto spoločnosť v 21. storočí nemôže fungovať, máme plne regulované zdravotníctvo.

Nie, naozaj za výpadky nemôže voľný trh. Taký v prípade liekov neexistuje. Za výpadky môžu zle vykonávané regulácie.

Demokracia za to môže

V reguláciách liekov neexistuje demokracia. Je to brutálny direktivizmus regulácií.

ALE!

Demokracia umožní, aby ste si vy, občania, z nás politikov zvolili tých, ktorí tieto regulácie budú presadzovať a uvádzať do praxe.

Ako člen SaS a človek, čo napísal kapitoly liekovej politiky v našom straníckom volebnom programe, vám hovorím: 12 rokov ovláda Smer zdravotníctvo. Nepáči sa vám to. Odo mňa a od SaS je na stole k dispozícii riešenie.

Je len na vás, koho si zvolíte. O tom je demokracia. Buď pokračovanie 12 rokov marazmu, alebo odborníkov na liekovú politiku so záujmom robiť veci lepšie a preč občanov.

Sociálne balíčky, vlaky zadarmo obedy zadarmo, poukazy zadarmo

Áno, presne tak – sociálne balíčky ako vlaky zadarmo, obedy zadarmo – to sú opatrenia, ktoré majú byť posledné v rade. Pri všetkej úcte k starším, keď pacient dostane včas a kvalitné lieky „proti smrti“ (aj lieky na vysoký tlak k nim patria), tak na cestovanie si dokážu privyrobiť či ušetriť aj dôchodcovia. Naopak to nefunguje – s tlakom 200/100 toho veľa nenacestujete, aj keby vám pristavili Masarykov vagón.

Viacerí nám SaSkárom vyčítajú, že sme tak radikálni v prípade týchto „zadarmo“ vecí. Nie, nechceme rušiť úľavy absolútne, chceme ich zmysluplne nastaviť na takú úroveň, aby nekanibalizovali iné časti sociálnej a zdravotnej politiky štátu. V zdravotníckom tíme SaS dookola hovoríme, že zdravotníctvo fakt nie je zadarmo. Stojí to peniaze a keď sa peniaze z daní minú na vlaky a obedy zadarmo, tak ich nemôžeme dať napríklad na lieky.

Zdravý rozum, ten najlepší recept, nám všetkým hovorí: Aby ste mohli cestovať, musíte byť hlavne v primeranej kondícii, v primeranom zdraví a prípadné choroby mať dostatočne kompenzované.

Veď čo prajete svojim najbližším, svojim najdrahším k narodeninám? Zdravie, alebo peniaze?

Ja by som volil takých politikov, ktorí mi sľubujú viac zdravia, nie viac vlakov zadarmo. Je to o prioritách. O prioritách práve nad volebnou urnou. Spomenúť si na priority nad pohrebnou urnou, to je už neskoro.

Klientelizmus, nenažranosť, rodinkárstvo farmafiriem?

Uff, keby len bol – to by bolo super. Každá farmaceutická firma, vyrábajúca lieky, by si presadila také podmienky v reguláciách, aby mohla predávať čo najviac a s čo najväčším ziskom. Všade by boli ich lieky a všetci by ich húfne predpisovali. Veď by mali provízie.

Nie, priatelia, keď nie sú lieky, tak niekde politici vo vládnych funkciách urobili velikánske chyby v správe štátnych regulácii. Chyby. Veľké chyby.

Balík na zdravotníctvo je konečná suma cca 5,5 miliardy eur. Z tohoto jedného balíka sa platia aj platy sestier, aj opravy nemocničných budov, aj nové prístroje, aj dopravná služba medzi nemocnicami. A aj lieky.

Keď niekde z tohoto jedného balíka vezmete viac, na druhom konci potom chýba. Keď nakúpite predražený kotol na vykurovanie do nemocnice, nemáte na drahšiu a modernejšiu liečbu.

Áno, rodinkárstvo je zlo, nedostatok liekov indikuje šlamastiky tohoto druhu na iných koncoch zdravotníctva.

Preto máme náš SaS zdravotnícky program postavený ako jeden komplexný celok. nezabúdame na žiadnu oblasť. Preto s opatrnosťou hodnotíme, keď ministerka za Smer príde s tým, že naleje do zdravotníctva ďalšie peniaze. Netešíme sa z toho, lebo vieme, že len vytečú z nejakej ďalšej čiernej diery v zdravotníckom systéme.

Aby bolo na lieky, musí sa dobre hospodáriť s predpisovaním laboratórnych vyšetrení. Aby tie neboli duplicitné, musí fungovať nástroj – eZdravie.

Keď sa nabalia na budovaní eZdravia IT firmy a navyše ani nič poriadne nevyprodukujú, tak potom nie sú lieky na riedenie krvi.

Takto komplexne funguje problém rodinkárstva v zdravotníctve. A v SaS to vieme a preto sme dokázali pripraviť komplexný program pre zdravotníctvo. Figu, pre zdravotníctvo – je to program pre občanov, pre Slovensko.

Mýty nikdy nekončia

Keď som prvýkrát zasadol do nášho tímu SaS pre zdravotníctvo, tiež som si priniesol niekoľko mýtov a legiend so sebou. Prebrali sme to v kruhu odborníkov a vyjasnili si realitu a správne postoje. Bola to tvrdá odborná práca. A nekončí.

Len pred pár mesiacmi sa našej tímlíderke Janke Cigánikovej podarilo zhromaždiť na jedno miesto vyše 30 odborníkov a špičiek vo svojich častiach zdravotníctva. Bola to tvrdá oponentúra z ich strany. Tvrdá, ale užitočná, aby bol program SaS pre zdravotníctvo ešte lepší, ešte užitočnejší pre Slovensko.

Povedať – zabezpečíme lieky pre každého, to nestačí.

Treba nie len vedieť čo, ale treba vedieť aj ako. A aj to je stále málo. Treba vedieť aj prečo práve takto. Pre mňa ako politika, ktorý sa venuje liekovej politike, je smutné, že to prečo vôbec nie je vidieť. To prečo nevysvetlíte laikom v jednom úžasnom progresívnom hesle. Veď sa pozrite, aj tento článok je dlhý ako týždeň pred výplatou.

Ale snažím sa. Tak o tom píšem a budem to opakovať znovu a znovu. Ja verím v dve veci:

  • Mám vieru presne v to, v čo veril aj TGM: Nebáť sa a nekradnúť.
  • Mám vieru presne v to, v čo veril aj Gándhí: Keď robíte dobrú vec, ľudia sa odniekiaľ sami objavia a pridajú sa.

Pridajte sa k voličom SaS. Pre Sulíka ani pre Ďuriš-Nicolsonovú nemusíte. Urobte to pre seba. SaS má hodnoty a víziu, máme premyslené riešenia, máme odborníkov a čestných ľudí.

Share Button