Trtošenie sa vrátilo vo východniarskom nárečí

K slovám od … (áno, slovenský justícia ma cenzuruje)  naozaj nie je čo dodať.

„Z tak vysokej funkcie, po toľkých rokoch, pri svojich skúsenostiach ísť do parlamentu a skončiť tam ako niektorí politickí zúfalci, chodiť tam ako bludná ovca a máme tých príkladov bývalých vysokých ústavných činiteľov, ktorí takto po parlamente zúfalo túžia, to nebola moja predstava. Nebolo to mojím štýlom nikdy,“ povedal Paška, ktorý odstúpil pred rokom z funkcie kvôli kauze CT.

Predseda výboru pre európske záležitosti a člen zahraničného výboru Ľuboš Blaha zo Smeru hovorí, že Paška len vyhlásil, že keby dostal takú ponuku, tak by ju zvažoval „a to je úplne legitímne“. Nevidí problém v tom, že Smer už ministra zahraničných vecí má v osobe Lajčáka. „Nevidím v tom žiadny problém. Nie je nič lepšie pre akúkoľvek organizáciu, keď je konkurencia, keď je normálna súťaž, obaja sú to kvalitní a skúsení politici,“ povedal Blaha.

Zdroj: Paška odkazuje, že chce byť minister zahraničných vecí, v Smere si ťukajú na čelo

Pamätáte?

Čo spravila pre tento národ pani premiérka Radičová? Tuná sa pretulávajú a pregrciavajú. Čo to je Zajac? Dostál. Matovič. Čo robili? Trtošili sa niekde po tomto štáte. Toto sú zástupcovia ľudu? To je cirkus Humberto.

Zdroj: SME.sk | Trnka bránil „trtošili“

Takže takto je to priatelia. Toto dostanete od strany Smer.

Je neuveriteľne perfídne (podlé, zradné), keď si slovo „konkurencia“ berie do úst hlásna trúba ekonomickej demokracie. Takto zradiť pojmy ako je „znárodňovanie“ a „vláda proletariátu“.

Share Button

Zamneď: Ochrana Slovenska pred utečencami sa dá riešiť len na úrovni EU

Ako budeme žiť o 3 roky? To je tá téma, ktorá hýbe dnešným Slovenskom. Preto sú voľby, aby sme si na túto jednoduchú otázku nastavil odpoveď.  Aby sme si zodpovedali, či doterajšie smerovanie je OK a má pokračovať. Alebo či je potrebné smerovanie slovenskej spoločnosti meniť.

Utečenci? Nie, to nie je tá téma. Témou je, ako bude vyzerať o tri roky EU, ako bude vyzerať náš zdravotnícky systém a témou je či sa otočí vývoj v nevzdelanosti našich detí. Témou je, kam sa posunú mravné korene spoločnosti na Slovensku.

Dnes si dám zamyslenie o ochrane Slovenska pred utečencami a azylantmi v EU.

EU o tri roky bude zas a znovu vzdorovať utečeneckej a teroristickej hrozbe. Rovnako Slovensko. Tak to proste je. Tá hrozba neskončí o tri mesiace. Neskončí to voľbami na Slovensku. Len a len to, ako bude vyzerať EU o tri roky nám odpovie, ako veľmi o tri roky budeme riešiť teroristickú hrozbu. Keď budeme mať dobre strážené EU hranice, keď budeme mať v celej EU jasnom ako vyzerá jednotná azylová politika, tak vtedy budeme mať my Slováci vyriešený utečenecký aj teroristický problém.

Sulík – predseda SaS – chodí diskutovať do Nemecka. Do krajiny, ktorá najvýznamnejšie ovplyvňuje tvár európskej azylovej politiky. To je to miesto, kde sa deje najvýraznejšia ochrana Slovenska. Ovplyvňovanie celoeurópskej politiky. To je téma slovenských marcových volieb. Kto vie ovplyvňovať EU politiku?

Smeru sa podarilo celú EU nasrať. Bez akýchkoľvek vyjednávacích bodov k dobru. Neponúkli pre EU nič. Majú jediného diplomatického profíka – Lajčáka. A jeho základnou ambíciou je dostať sa do OSN. Do organizácie, ktorá s Európou a jej vnútronými záujmami nemá nič spoločné. Sulík – predseda SaS –  chodí diskutovať do Nemecka. Do krajiny, ktorá najvýznamnejšie ovplyvňuje azylovú politiku EU. Ostatné slovenské politické strany? Sieť – najväčšie preferencie –  má na čele slovenského gazdu.  KDH s najskúsenejšími politikmi na EU scéne nikto nepozná. Matovič je lokálna figúrka bez okolia. Možno v Moste by sa niečo našlo niekde ďaleko od Bugára, no sú neprebudení ako z onoho románu.

Témou nie je ochrana hraníc Slovenska. Témou nie je počet policajtov na uliciach či počet dní, ktoré dáme policajtom na zbieranie dôkazov počas zabásnutia bez dôvodu. To sú obyčajné technické riešenia, ktoré urobí akýkoľvek politik akejkoľvek politickej strany  vo vládnej funkcii. Na technické opatrenie príslušnosť k politickej strane nemá vplyv. Je to totiž priamy vzťah – väčšia hrozba = viac policajtov. Policajti nestíhajú = viac policajtov+dlhšie lehoty. Čisto logické príčiny majú logické dôsledky.  To v Parlamente odhlasuje každý politik väčšiny v štátnych funkciách.

Témou je ako na úrovni EU presadíme konečne užitočné riešenia v azylovej politike. Bude to tak, že smerácky europoslanci odhlasujú kvóty a ich stranícky predseda proti tomu podá žalobu? Alebo tak, že diplomaciou v EU-parlamente a medzi krajinami (dnes hlavne Britániou) vytvoríme my Slováci na úrovni EU riešenia pre celý kontinent? Toto je témou: Schopnosť ovplyvňovať EU.

Onehdá Sulíkovi Nemci prevolávali – Sulík fuer President. Nestane sa to, no nemeckí politici pozorne počúvajú, čo Sulík rozpráva. Niektorí už dnes jeho myšlienky považujú za svoje najobľúbenejšie riešenia. Keď sa pridá Švédsko, Británia a Dánsko, pomaly máme dostatok obyvateľov EU za sebou. Vyberte si – nasrať EU, alebo už dnes ukázať, že vieme EU ovplyvniť.

A to len vďaka tomu, že jeden politik SaS dokáže diskutovať na úrovni EU a prinášať riešenia na úrovni EU.  Riešenia, ktoré skutočne ochránia Slovensko.

My, občania Slovenska, potrebujeme, aby naše deti mohli slobodne cestovať a študovať po EU. Aby sme sa mohli bez prekážok zamestnávať kdekoľkvek v EU. Pre Slovákov je charakteristická ekonomická emigrácia. Kopa regiónov žije z toho, že Slováci vozia peniaze z EU.  My potrebujeme byť platným členom EU, aby Slovensko rozkvitalo.

Čo myslíte, kam budeme vyvážať všetky tie autá, čo sa na Slovensku vyrobia? My ich toľko nepotrebujeme. Vyrábame ich pre EU. My potrebujeme voľný pohyb tovaru a ľudí po európskom kontinente. Bez toho, aby sme sa o to pričinili sa to samé nestane.

Dnešná EU nie je to pravé orechové. Je socialistická až hrôza. SaS má jasné stanovisko – EU áno, no potrebuje zreformovať, zjednodušiť, zprehľadniť. Rovnako ako Slovensko po 8 rokoch vlády socialistov. Rovnaké stanovisko má Británia. Ani Cameron nechce explicitne von z EU. To by neprišiel s reálnymi návrhmi na reformu. Sulík už roky upozorňuje na to, čo Británia chce. Máme super šancu aby sa Slovensko postavilo vedľa Británie. Získame ešte podporu pár ďalších krajín a EU sa môže meniť tak, ako nám to vyhovuje. Lebo budeme v klube reformných krajín.

Prečo sú pre fungovanie EU dôležité lokálne parlamentné voľby? Pretože všecko, každú jednu smernicu, každá jedno doporučenia, každé jedno schválené opatrenie EU schvaľuje a pripravuje Rada EU. Rada EU sa skladá z príslušných ministrov vlád členských krajín. Za Slovensko v tejto Rade EU sedia ministri slovenskej vlády. Keď sa rokuje o poľnohospodárskej politike, tak to ako jeden z 28 schvaľuje slovenský minister poľnohospodárstva. Keď sa pripravuje smernica o ochrane občanov na internete (cookies hlášky na každom webe), tak to odhlasuje ako jeden z 28 slovenský minister dopravy. Všecko všecičko, čo chce schváliť EU-parlament musí súčasne schváliť aj Rada EU. Takže europoslanci sa môžu aj uhlasovať, hlasovať musí aj náš príslušný minister v Rade EU. Až potom sa to stane záväzná aj pre Slovenskú republiku. Definovaním víťaza slovenských parlamentných volieb definujeme svoju vládu a definujeme tak naše hlasovania v Rade EU.

SaS myslí v utečeneckej politiky skutočne celoEU. To je jediný spôsob, ako o tri roky mať pre tento problém na Slovensku fungujúce riešenia. Opýtajte sa, ako chce azylový a utečenecký problém riešiť vami preferovaná politická strana, keď sa tak panicky bojíte utečencov. Technické riešenia, ako viac policajtov, dlhšie lehoty na zadržanie na území Slovenska? Alebo skutočné riešenia na úrovni EU? Technikálie vám dá každý politik bez ohľadu na politickú stranu. Diktátor k tomu pridá nejaká to obmedzenie osobných slobôd vrátane cenzúry internetu. Riešenia na úrovni EU len taký, ktorý má otvorené dvere v krajinách EU.

Buď je pre vás utečenecká kríza v EU témou, potom hľadáte takých zástupcov, ktorí riešia problém na úrovni EU. Alebo to pre vás nie je téma. Tak čo si vyberiete ako riešenie ochrany Slovenska pred utečencami a hodíte do volebnej urny? Fico ide žalovať EU. Ostatní pravičiari sú EU-neprebudení. Sulík – predseda SaS – burcuje verejnú mienku v Nemecku a vidí riešenie utečeneckej krízy ako EU problém.

Schopnosť vidieť veci komplexne

Nie utečenecká kríza a jej riešenie nie sú jednoduché úlohy. Áno, majú jednoduché zadania, možno aj jednoducho pomenované potreby. No ich naplnenie je dlhodobá a komplexná záležitosť plná nástrah a rizík omylov. Preto treba hľadať taká ponuky, ktoré sú mnohovrtsvové a zahŕňajú aj to, aj ono, aj iné, aj malé detaily a aj veľké rozhodnutia.

Poliačik s Nicolsonovou boli pomáhať ako dvaja z mnohých a mnohých iných dobrovoľníkov utečencom na diaľnici v Maďarsku, keď sa na ľudí orbánovskí nacisti vykašľali. Spoločne so Sulíkom dali dohromady celkové a komplexné stanovisko SaS. Je tam aj rozhodnosť Sulíka aj ľudomilný postoj Poliačika s Nicolsonovou. A nikde tam nie je nič o tom, že sa má EU pred žiadateľmi o azyl uzavrieť. Všetci, ktorí dávali to stranícke stanovisko dohromady chápu, aké sú historické súvislosti, ktoré viedli k napísaniu Listiny práv a slobôd tak ako je napísaná. Svoje osobné postoje po diskusii upozadili a jediné, čo je pre nich osobne relevantné je to spoločné a jediné stranícke stanovisko. Proste si svojich partnerov vážia tak, že dali vzájomne na ich slová a takýto výsledok ako najlepší ponúkajú ako volebný program.

Aj ja veľmi dobre viem, ako významne je dôležité počítať s azylovým procesom. A dať mu poriadok a systém jednotne a spolu v EU. Preto som sa pridal k SaS. Práve preto, že je to strana, kde prebieha normálna diskusia a na výsledných dokumentoch, stanoviskách a ponúkaných riešeniach je to vidieť. Na začiatku sú osobné postoje silných osobností a profíkov, potom diskusia a nakoniec rozumné riešenia ako uznanie argumentov ostatných spolustraníkov. A tieto vzájomne vydiskutovené a uznané postoje Sulík prezentuje aj Nemcom. A získava ich ako spojencov pre Slovensko a jeho ochranu.

Keby toho nebol Sulík schopný, SaS už existuje dosť dlho na to, aby ostal sám ako kôl v plote. Pritom je okolo neho kopa profíkov a silných osobností, ktorí sa vracajú alebo prichádzajú noví. Osobností, ktoré si môžu vyberať. Žiaden profík neprotrebuje stanu, kde nikto nepočúva, nedokáže diskutovať a hľadať spoločné stanoviská. A po diskusii sa prispôsobiť spoločnému stanovisku.

Áno, SaS bola v rozhodujpcom období pre váhanie profíkov či sympatizantov niekde na hranici zvoliteľnosti. Aj tak si kopa silných osobností a profíkov vybrali SaS. A aj tak som si aj ja vybral SaS. Liberalizmus a zásadový pravicový postoj aj v kompromisných riešeniach (kompromisom bolo, že Radičovej vláda zvýšila kvôli dopadom krízi dane, SaS práve zabezpečila, že v zákone bol aj pravicový automatický návrat na nižšie hodnoty) je totž super vec, na ktorú sa dá v tejto strane pevne spoľahnúť. Rovnako aj na to, že Sulík ešte do volieb všeličo zo seba totálne nepopulitické prekecne.

Ale bude to línia strany v tej surovej podobe? Všetci, ktorí sme stáli pred otázkou, či SaS alebo Sieť alebo Most sme si nejakou podobnou úvahou musli prejsť. Realita je taká, že SaS má už niekoľké volebné obdobie suverénne najlepší ekonomický a najlepší neekonomický volebný program vďaka kope profíkov a silných osobností. To robí zo SaS užitočnú voľbu pre Slovensko.

Fico ide žalovať EU, lebo on predseda sa tak rozhodol a strana a vláda urobí čo on jediný schváli. Ostatní pravičiari sú EU-neprebudení. Sulík – predseda SaS – burcuje verejnú mienku v Nemecku, vidí dlhodobo Britskú nespokojnosť a vidí riešenie utečeneckej krízy ako EU problém, lebo také je spoločné stanovisko dobrej spoločnosti silných osobností a profíkov v strane SaS.

Je nedeľa, vaša krv je plná chylomikrónov, uvažujte, čo je vašou voľbou, ako si predstavujete riešenia, ako si predstavujete tvorbu tých riešení, ktoré majú ochrániť Slovensko, ktoré majú urobiť so Slovenska zas krajinu, kde sa oplatí žiť. Čím viac hlasov, tým ľahšie sa budú presadzovať. Vnútri budúcej pravicovej koalície, či na úrovni EU.

Share Button

Zrušenie limitov je prirodzená podpora kvalitnejšiej lekárskej startostlivoti

Dnes, keď 23 v mesiaci lekár vyčerpá limit, proste môže alebo zavrieť, alebo ošetrovať pacientov zadarmo. Je úplne jedno, či je to lepší lekár alebo horí, či si s pacientmi rozumie, alebo je nevľúdny. Je jedno či má „zlaté ruky“ alebo lieči len z povinnosti. Limit je vyčerpaný a basta. Limity  lekárov nás odďaľujú od tých najlepších.

Keď sa v Bratislave vyčerpá limit na vyšetrenia na CT, tak najbližší dostanete za 30-45 dní. Alebo môžete cestovať do Brezna, lebo tam ešte limit nevyčerpali a vyšetrenie bude za 2-3 dni. (lokality sú ilustračné) Takto totiž v konečnom dôsledku dopadajú limity doktorov na pacientov. Doktor má tak či tak „vyďeláno“ no pacient musí s chorobou na krku vyčkať.  Limity lekárov zvyšujú nepohodlie pacientov

Po známosti aj zadarmo, prípadne na „odložené limity“ za prilepšenie. Pretože tie super stroje, tie kapacity, tí vynikajúci doktori tu sú. Máme ich, no neliečia. Pretože nemajú už tento mesiac limit. Asi mali málo známostí, že nedostali lepší limit. Limity lekárov podporujú korupčné prostredie.

Demokracia je nádej pre všetkých

Demokracia funguje tak, že občania si vyberú z ponuky jednotlivých politických strán tak, ktorej riešenia sú pre ich život zaujímavé a dobré. Niektoré politické strany ponúkajú predražené CT, niektoré politické strany sa do rozvoja zdravotníctva nehrnú, lebo nemajú na to profíkov. Niektoré strany majú priamo profíkov medzi politikmi.

A niektoré majú politikov, ktorým nerobí problém k sebe prilákať profíkov, ktorí by do politiky nešli, lebo milujú nadovšetko svoju profesiu. SaS toto štandardne žije. Má profíkov  a dokáže dať priestor profíkom z prostredia mimo stranu.

Vo volebnom programe SaS je zrušenie limitov pre lekárov:

Zrušíme limity pre poskytovateľov, ktoré sú nespravodlivou deformáciou systému a zavedieme platobné mechanizmy, ktoré podporia klientsku orientáciu poskytovateľov. Ak si pacient vyberie iného lekára alebo zdravotnícke zariadenie, nie je spravodlivé, aby bol odmietnutý pre vyčerpaný limit, pričom u iného poskytovateľa by mu jeho poisťovňa potrebný výkon uhradila. Zdroj: Sloboda a Solidarita | Zdravotníctvo

Keď som sa, ja ako mladý lekárnik niekdy pred mnohými a mnohými rokmi stretol s pojmom „limit pre lekára“, dosť som tomu nerozumel. Predstavil som si to, ako by to vyzeralo v prípade liekov. „To akože keď vydám lieky za 40000€ tak ďalšie mi už poisťovňa nepreplatí, lebo limit?  Takže keď ten limit naplním 23. v mesiaci, tak mamičku s deckom budem musieť poslať do okresného mesta, aj keď za mnou pol metra leží potrebné antibiotikum.“  Bŕ, otriaslo mnou. Ty jo, tomu som naozaj neporozumel. A limitom nechcem rozumieť doteraz.

Limity na výkony považujem od počiatku svojej kariéry v zdravotníctve za absurný nástroj regulácie. Regulujú, no znepríjemňujú život pacientom. Navyše dobrý lekár má čoskoro po limite a pacient je systémom nútený ísť na vyšetrenie k horšiemu lekárovi či do horších podmienok. Alebo proste už na to nemá sily a na vyšetrenie či liečenie sa vykašle. Systém ušetril. Regulácia sa podarila.

Je to pre mňa totálne zhodná myšlienka s programom SaS. Potvrdenie toho, že som si dobre vybral dobrú spoločnosť v SaS. Máme rovnaký postoj k tomu, ako meniť Slovensko na príjemnú krajinu na život.

Demokracia pre pokročilých:  Po tom, ako si voliči vyberú jednotlivé strany budúcej koalície, tieto politické strany zasadnú k stolu a začnú dohadovať Programové vyhlásenie vlády. Do tohto vládneho plánu na 4 roky sa dostanú s istotou tie časti volebných programov strán, ktoré sú vo všetkých rovnaké.

Potom začne dohadovanie sa nad rozdielnosťami. A každá strana má takú silu pri vyjednávaní, akú silu jej dali voliči, koľko hlasov získala. Ak sa má program SaS realizovať maximálne, potrebuje mať za stolom vedľa ostatných pravicových strán silný mandát od voličov.

Limity pre lekárov sú zlo. Vy to viete, ja to viem, volebný program SaS to vie. Chcete, aby sa to realizovalo. No tak proste musíte do volebnej urny hodiť SaS. Inak sa to nestane. Nezvolením sa nedá volebný program SaS realizovať. A vy aj ja vieme, že program je to dobrý.

Ak chcete, aby vás dobrý lekári mohli liečiť bez limitu od poisťovne aj po 20. v mesiaci, musí mať SaS od vás hlas. V súčte potom dostatočnú silu, aby sa maximum volebného programu SaS presadilo v reformnej vláde. Tak jednoduché to je.

Autor kandiduje na poslanca Národnej rady SR na kandidátke strany SaS vo voľbách v marci 2016.

Share Button