Základná škola manipulácie: Podsunutie neoveriteľných vlastných argumentov pri zachraňovaní samospôsobenej nezamestnanosti

Na začiatku naladíme čitateľa na emocionálne silnú tému – nezamestnanosť. Poskytneme nosič dôkazov, ktorý je v podvedomý každého pravdivý – fotografie. Na fotkách nie je vidieť žiaden kontext, žiadne pozadie. Autor ho preto doplní slovne. Následne už pracuje nie s argumentami externými a overiteľnými (z fotografie), ale svojim vlastnými, teda s argumentami, ktoré nám autor podsunul bez možnosti overenia. Vzhľadom na silný emocionálny náboj témy (nezamestnanosť) už nikto nemá silu skúmať, ako je to s pravdivosťou podsunutých argumentov.

Takto trápi poslancov nezamestnanosť- Obzerajú si fešného chlapa a program na piatok! – galéria - Topky.sk - Bleskovky
Takto trápi poslancov nezamestnanosť- Obzerajú si fešného chlapa a program na piatok! – galéria – Topky.sk – Bleskovky

Zdroj:  Takto trápi poslancov nezamestnanosť: Obzerajú si fešného chlapa a program na piatok! – galéria | Topky.sk – Bleskovky.

Vďaka našej podvedomej viere vo vlastnosti fotografie uveríme rovnako silne aj jeho sprievodným slovám.

Možno je to inak a kadejaké šedé saká by to vedeli zdôvodniť a vysvetliť rozhodne lepšie. Ale neurobia to, pretože sa tým živia. Je to ich pracovný nástroj v reklame a marketingu.

Apropó! V nadpise spomínam základnú školu. Vy čo máte decká, spýtajte sa ich, či sa rozborom reklamy a budovaním odolnosti voči manipulácii zaoberali v škole.

Dáme ešte trochu manipulácie pri boji s nezamestnanosťou? Dáme!

Viete, ľahostajnosť v poslaneckých laviciach opozície by bol ten najmenší problém. Čo skutočný problém je, je to, že včera bol vraj vlastnou hlavou vytvárať pracovné miesta.

 

„Považujeme túto podporu za absolútne nevyhnutnú, pretože sme v regióne, kde je vysoká miera nezamestnanosti,“ prehlásil Fico. „Teším sa spolu s vami, pretože je to veľmi ťažké obdobie. Teraz bojujeme o každé jedno pracovné miesto.“

Predsedu vlády odmenili zamestnanci potleskom.

Fico rozdával stimuly, prácu na východe nájdu stovky ľudí | Spravodajstvo | spisskanovaves.korzar.sme.sk

A teraz si pridáme ten kontext, ktorý nám trochu chýba:

Investor dostane štátnu podporu vo výške 21 miliónov eur.

Premiér Robert Fico spolu s ministrom hospodárstva Tomášom Malatinským podpísali so spoločnosťou Grandwood Holding, s. r. o., memorandum o spolupráci. Na základe neho má vo Vranove vzniknúť 390 pracovných miest.

Zdroj:  Vranovský priemyselný park dostane po štyroch rokoch prvého investora | Spravodajstvo | vranov.korzar.sme.sk.

To je 53 800€ na jedno pracovné miesto. Ale pozor, to nie je celá suma!

Práce na výstavbe priemyselného parku Ferovo vo Vranove nad Topľou sa začali vo februári 2008. Mesto Vranov nad Topľou získalo na vybudovanie parku prostriedky zo štrukturálnych fondov Európskej únie. Celkové oprávnené náklady na jeho výstavbu boli 134,2 milióna korún (4 454 624 eur), mesto Vranov naň získalo nenávratný príspevok vo výške približne 127 miliónov korún (4 215 628 eur).

Zdroj:  Priemyselný park vo Vranove zíva prázdnotou. A už chcú ďalší | Spravodajstvo | presov.korzar.sme.sk.

Takže celkovo to stálo 21+4,2=25,2 milióna eur. Príspevok na jedno pracovné miesto je v skutočnosti 64 600€

Rovnakých cca 300 obyvateľov by potrebovalo 1,7 milióna €, aby sa pred ich domy postavila protipovodňová hrádza.

„Odkedy tu boli povodne, nemáme pokoja. Hrádzu odkladajú, ktovie, kedy sa začne robiť. Dovtedy nikto nemá istotu. Dúfajme, že voda nepríde skôr, ako sa kompetentní zobudia,“ povedal nám dôchodca z ulice.

Ohrození vodou z Popradu sú obyvatelia vyše 80 rodinných domov. Odhadom v nich žije vyše tristo Staroľubovňanov.

Zdroj:  Na hrádzu v Starej Ľubovni štát zatiaľ peniaze nenašiel | Spravodajstvo | lubovna.korzar.sme.sk.

Takže takto priatelia našu vládu trápi nezamestnanosť a ochrana jej voličov pred povodňami.  Áno, voličov pretože vo volebnom okrsku číslo 4 kam patrí Mýtna ulica v Starej ľuboni volilo Smer-SD 283 voličov čo je 57,75%, čo je len tak mimochodom zo všetkých okrskov Starej Ľubovne najviac. Týmto gratulujem obyvateľom Mýtnej ulice k novej virtuálnej protipovodňovej hrádzi.

Viete, vybral som konfrontáciu boja s nezamestnanosťou a protipovodňových opatrení zámerne. Pravicová vláda totiž preferovala prácu za dávky práve vo forme účasti prijímateľov na prácach okolo vodných tokov.

Prehliadka nákladov stratených príležitostí. Viete si predstaviť koľko potokov a riek, by sa dalo za tie peniaze ručne vyčistiť?

Viete si predstaviť koľko absolútne nekvalifikovanej práce by sa dalo za dávky v celkovej hodnote 15 miliónov € za 32 mesiacov urobiť? Pri troche dobrej vôle až 2000 rodín (ak by bol jeden člen zapojený do práce)  na hranici biedy by si mohlo významne prilepšiť počas 4 rokov (okrem zimy) k svojim existujúcim dávkam.

Ak by bohatší obyvatelia videli, že je to dobré, že za tých 15 miliónov sme dostali krajšie Slovensko, oveľa ľahšie by sa obhajovala akákoľvek solidárna a sociálna daň.

Zdroj:  T-sociálne podniky boli proti R-agentúram amatérski babráci | M+M+M+M (4M).

Priatelia, bola to vaša voľba, užívajte si ju.

Takže len toľko som chcel k mediálnej manipulácii. Keď budete v bulváre nabudúce vidieť manipuláciu, to je ten náš najmenší problém. Skutočným problémom je, že veríme v dobro zabezpečené cudzou hlavou za naše peniaze. Ja viem, v škole vás nenaučili odolávať.

Share Button