Hlúpa výhovorka na komplikované štruktúry EU

 

„Je extrémne skľučujúce, že komplikované štruktúry EÚ znemožňujú rýchlejšie vyriešiť dôležité problémy ako je utečenecká lavína a finančná kríza. Rizikom je, že vždy spravíme príliš málo a príliš neskoro,“ povedal šéf rakúskej vlády. Zdroj: Správa z Rakúska vyvolala paniku: Stačila jedna veta kancelára o utečencoch a hraniciach | Topky.sk

Toto je len hlúpa výhovorka!

Rada EU je normálne zasadnutie výboru absolútne ekvivalentné zasadnutiu ktorejkoľvek národnej vlády.

Rada EU má 28 členov a rozhodnutia sa prijímajú hlasovaním. Po tom sú tieto rozhodnutia záväzné a postupujú do Európskej komisie, ktorá má dohliadať nad ich vykonaním. Tam je jedne človek – príslušný člen EK, ktorý túto agendu rieši.

Výsledok toho hlasovania v Rade EU je záväzný pre všetky krajiny EU. Bodka hotovo. Od momentu prijatia uznesenia v Rade EU je len jediná možnosť: Ministri krajín prídu domov a ďalší deň ráno začnú odhlasované plniť na národnej úrovni. Že sa im to nepáči? Že ich prehlasovali? No veď normálka demokracia.

Vždy je tu opravná možnosť – požiadať EU-súd o posúdenie súladu s právom EU.

Ale neexistuje možnosť, že by na zasadaní Rady EU volo prijaté nejaké rozhodnutie a potom sa doma niekto vyhováral, že on si nedá diktovať od EU. Predsa sú tu doprdele nejaké pravidlá.

Proste politici vo výkonných funkciách musia konečne začať niečo robiť!!!

A hlavne, dodržiavať existujúce pravidlá. Začína to hneď prvým pravidlom EU – Systémom fungovania EU – Lisabonská zmluva. A pokračuje takou drobnosťou, ako je dôsledná kontrola korzovania na vonkajších hraniciach EU.

No jo no, keď Angela Merkelová na pravidlá kašle. To je fakt super príkladné správanie pre ostatných.

Potom príde Fico domov a povie, že on nebude žiadne rozhodnutie Rady EU akceptovať.

A čo si myslia, že sa to nejako samo vyrieš? Že tí utečenci sa akosi sami od seba vyparia? Že stačí počkať, veď raz dôjdu v Sýrii či strednej Afrike všetkým náboje?

Je tu kopa naštvfaných krajín – Rakúsko, Fínsko, Británia. Dnes naozaj nie je problém pozbierať vrámci EU podporu pre hlasovanie.  Tak zatracovaná Lisabonská zmluva chvala Bohu konečne priniesla, že nie je potrebný 100% súhlas. To je ohromný krok k flexibilite a akcieschopnosti EU.  Už nemusíme byť nevyhnutne ZA. Môžeme hľadať spojencov pred hlasovaní. A keď ich nenájdeme, vždy môžeme povedať, že sme sa aspoň snažili a odísť stredom so vztýčenou hlavou.

A vždy môžeme zatlačiť na Nemecko, aby po tom, ako nás 2-3 prehlasovali, aby sa tentokrát priklonili za náš návrh. To je politika, to je spolupráca, to je to, čo potrebujeme na európskom kontinente.

Potrebujeme serióznych a schopných politikov, ktorí dokážu na úrovni EU získavať pre nás verejnú mienku a podporu pri vyjednávaní.

Share Button