Maďarsko začína mať problém s kontrolnou otázkou demokracie

Kontrolná otázka demokracie je:

Nesúhlasím, alebo ho nechcem počúvať?

Ak nesúhlasím, musím počúvať.  Inak by som sa nedozvedel to, s čím to vlastne nesúhlasím. Je v tom nádej, že diskusia môže pokračovať. Samozrejme že nemusí, ale je tu priestor, aby pokračovala.  Lebo o nádeji je demokracia v prvom rade. O nádeji, že budeme mať možnosť v budúcnosti presvedčiť o svojej pravde ostatných.

Kontrolná otázka demokracie.

Sloboda jednotlivca, solidarita s ostatnými a demokratické princípy spoločnosti sú základné hodnoty našej európskej civilizácie. Je to, ako na Záhorí hovorievajú, bazál. Samozrejme, ak nie ste hladný. Ale trpa Maďari hladom?

Záhoráci sú šikovní, vystačia si s jedným slovom, EU na to potrebuje Listinu práv a slobôd. Tá Listina je súčasťou Zmlúv o založení EU, takže to čo sa deje v jednom z regiónov EU je rovnako našim problémom.

Nedávno som zachytil presnú poznámku:

Mě spíš děsí, jak je to blízko… Dokud se tyhle věci děly na Ukrajině, tak se člověk pořád nějak utěšoval, že je to daleko, na východě, kde jsou tyhle věci asi normální… Ale Maďarsko? To už je opravdu „za rohem“…

Ups! Kladný – záporný = žiarovka svieti! Hm, sme sa zobudili. Byť demokratom a slobodným občanom je absolútne vecou charakteru. Nie je to otázkou či je to ďaleko, alebo blízko. Či sa to týka nás, našich priateľov, alebo úplne neznámych ľudí. Je to vecou aj vášho charakteru.

A kde to začalo?

Aj by sa nám mohlo zdať, že veď tá ústavná maďarská väčšina je vlastne vôľou ľudu. Nuž, je to vraj skôr vôľou matematikov:

In a free and fair election last spring in Hungary, the center-right political party, Fidesz, got 53% of the vote. This translated into 68% of the seats in the parliament under Hungary’s current disproportionate election law.

Ako každý nedemokrat Orbán zabúda, že víťazi demokratických volieb majú síce len pramalú povinností byť múdri a charakterní. Ale jednej zásadnej sa nikdy nesmú spreneveriť: Umožniť zas férovú demokratickú súťaž.

The new constitutional order extends the terms of office for the public prosecutor (9 years), the head of the state audit office (12 years), the head of the national judicial office (9 years), the head of the media board (9 years), the head of the budget council (6 years) and more.

The members of the budget council have been chosen by this government for terms of 6 or 12 years and can only be replaced if two-thirds of the parliament can agree on new candidates when their terms are over. Another part of the constitution requires the parliament to pass a budget by March 31 of each year. If the parliament fails to do so, the president of the country can dissolve the parliament and call new elections. When these pieces are put together, the constraints on any future government are clear. A new government will pass a budget – but that budget can be vetoed by Fidesz loyalists so that the budget deadline is missed, and then the president (also named by Fidesz) will call new elections. And this can be repeated until an acceptable government is voted back into power.

Zdroj: Hungary’s Constitutional Revolution

Pekne si to chlapec vymyslel.

Základom demokracie je umožniť presviedčanie, voliť medzi názormi a byť volený. Takto si každý demokrat buduje zadné dvierka. Aby v momente, keď bude jeho názor porazený, mal šancu na reparát.  Demokrat nikdy nepáli za sebou mosty po ktorých by sa mu neskôr hodilo kráčať.

Demokrat vás pokojne a s chuťou po voľbách pošle doprdele. S chuťou vám napíše, že Váš názor je idiocký. Ale nikdy vám nezakáže mať váš idiotský názor. A nikdy vám neuprie právo presviedčať ostatných, aby ste ho nabudúce férovo porazili.

Ale sú zmeny v duchu 9-12 ročných funkčných období v Maďarsku skutočne demokratické? Prečo sa vôbec obťažovali a rovno to nenazvali dedičnou monarchiou? Hlasov majú na to dosť!

Neviem ako vy, ale ja takýchto nedemokratov za susedov v EU nechcem. Maďarskí obyvatelia sú mi ukradnutí, nech si jedia čípoš papriku a stavajú svoje vahadlové studne. Rovinu nemám veľmi rád, more nemajú, nemám momentálne dôvod s tými ľuďmi a tou krajinou interagovať.

Keď chcú mať 4 roky vládu jednej strany, dobre zvolili si to, po 4 rokoch bude možnosť to zmeniť, alebo sa osvedčia a budú vládnuť ďalej.

Ale diktátorov treba postaviť čo najskôr mimo hru.  Inak o 4 roky budeme prijímať politických utečencov.

Share Button

2 názory na “Maďarsko začína mať problém s kontrolnou otázkou demokracie”

  1. Nuž, Martin, domnievam sa, že je namieste položiť si otázku, do akej miery čerpáme z primárnych zdrojov – a teda či sme tú maďarskú ústavu aj čítali – alebo či čerpáme len z bulvárnych médií a bruselských demaršov?

    Druhá dôležitá otázka je, či rovnaký meter použijeme napríklad aj na centrálne inštitúcie EU? Kým vývoj v Maďarsku vyvoláva pochybnosti, vývoj v EU dáva istotu, že Bruselské elity majú s demokraciou poriadne veľký, vážny a dlhotrvajúci „problém“.

Komentáre sú zakázané.