Nekončiace zamieňanie pojmov s dojmami o EU

Pod čiarou: Ak si myslíte, že nemám rád menej štátu ste analfabet a je zbytočné aby ste boli bývali tento článok prečítali.

V EU sa od nepamäti a nie len v ostatnom čase zamieňa socializmus za európske princípy. Potom to dopadá ako v jednom z ostatných článkov na podivne profilovanom webe Menej štátu:

Nemec nikdy nebude cítiť rovnakú príslušnosť k EÚ a ku Bulharovi, ako k Nemecku a k Nemcovi, napriek enormným snahám EÚ o vyvolanie národnostnej hrdosti. Pokiaľ si myslia, alebo cítia, že žijú jeden na úkor druhého (a to si myslia aj Nemci o Grékoch), tak sa nikdy nemôžu mať radi. Na Slovensku to môžeme porovnať veľmi dobre – po rozdelení s Čechmi s nimi máme také dobré vzťahy, ako nikdy predtým.

Zdroj: Mýty o výhodách Slovenska v EÚ v skratke

Áno, ak bude EU vytvárať európsky národ, EU skončí ako čechoslovakisti. Ak budú európske národy vytvárať európsku spolupatričnosť, skončíme ako národ USA. Veberte si cieľ, ktorý chcete  prostriedkami, na ktoré stačíte, presadzovať.

A to je to čo ma na webe „Menej štátu“ a jemu podobných začína intenzívne znepokojovať.  Zamieňanie vlastných túžob (netreba nám EU) s cudzími príčinami (socializmus v inštitúciách EU). Zamieňanie dôsledkov (bujný a nefunkčný EU aparát) s riešeniami (pravicové výsledky národných a EU volieb). Ak budeme bojovať proti európskej národnej spolupatričnosti v záujme pravicového malého štátu, sme v Riti.

Ale takejto: […………………………………………………………………………….]

No dobre, tak teda nebudeme mať EU, ale voľný pohyb osôb a tovaru chceme, tak budeme mať Európsky Ekonomický Priestore (EEP). Ten začne byť tiež socialistický ako je dnešná EU a čo potom?

No dobre, tak prestaneme nazývať eurofondy fondami a začneme ich nazývať európskymi daňami a namiesto kohézny použijeme slovo solidarita s chudobnejšími a neschopnými. A keď sa nám solidarita s chudobnými Bulharmi zunuje, tak čo potom? Necháme ich ako teraz Maďarov postaviť miliónovú Kimovu armádu, aby nás v Palárikove utĺkli čiapkami?

Rozbehový citát  ponechám bez komentára:

Spoločná menová únia pri nekrytých menách (v súčasnosti všetky meny sveta) je dlhodobo neudržateľná pre krajiny, ktoré nemajú jednotnú rozpočtovú politiku… federálny systém zdaňovania a výdavkov…

Menová únia jednoducho nikdy nebude fungovať.

No dobre, tak teda komentár si neodpustím, to by mi môj matematikár neodpustil. Ona tá výroková logika nepustí. Ak vyslovíte podmienku umožňujúcu spoločnú menu Euro, je logické, že odstavec uzavriete slovami: nikdy nebude fungovať.

Na úvod základný cieľ: Existencia EU je jeden z možných mierových projektov na našom kontinente. Iný účinný mierový projekt ma nenapadá, preto ho tak podporujem. Pozrite sa čo sa s demokraciou deje v dnešnom Maďarsku. Horné Uhorsko bude existenciu EU zanedlho velebiť.

Alebo že by to bolo NATO, ktoré na našom kontinente potrebujeme? Modré prilby organizujúce demokratické voľby v Maďarsku alebo finančný diktát Merkelovej so Šarközim a Miklóšom voči Grékom či Španielom.

Ja beriem to druhé.

Share Button

8 názorov na “Nekončiace zamieňanie pojmov s dojmami o EU”

  1. Odkazovaný článok nevyjadruje úplne moje postoje, ale páči sa mi na ňom (a podobných) to, že odtabuizuje tému výhodnosti zotrvania v EÚ a eurozóny.

    Článok ani nenavrhuje odchod z EÚ, ale dobre poukazuje na to, že by mali existovať maximálne náklady, ktoré sme ochotní na zotrvanie vynaložiť. Že nič také ako „brániť za každú cenu“ neexistuje.

    Euro… to je iný prúser. A k tomu netreba ani nový článok, stačí sa okolo seba poobzerať a možno prečítať názory ozajstných ekonómov ešte pred stvorením tohto politického projektu. Milton Friedman pri hodnotení vtedy nového projektu eura začal vetou: „Som skeptický. Predstavte si, že Taliansko bude mať problémy…“. Viac sa trafiť ani nemohol. Aj keď v euro stále verím, naozaj nevidím spôsob (nikto mi ho neukázal), akým by mohlo v súčasnej podobe vytrvať.

    Európsky ekonomický priestor nemá štátu podobné štruktúry ako EÚ, socialistickým sa preto nemôže stať.

  2. Nazdar,
    musím povedať v prvom rade že žiješ v obrovskom omyle. Žiadne centralistické zoskupovanie nikdy a NIKDE na svete neprinieslo mier. Následky takýchto zoskupení znamenali všade vo svete vojny a krviprelievanie. Takže to za čo bojuješ je pravý opak toho, čo chceš dosiahnúť.

    K tomu logickému „nezmyslu“ čo si tam našiel. To bolo myslené skôr v kontexte toho čo som písal skôr – a teda že Nemec nikdy nebude z dlhodobého hľadiska môcť byť s nejakým Grékom v jednom monetárnom spolku s centrálnym riadením.

    Všetci chceme to isté, no prostriedky na to dosiahnutie toho cieľa máme zásadne odlišné.

    No niekedy sa stačí pozrieť len na históriu…

  3. EEP bude potrebovať úpravu pre lov morských živočíchov a keď chceme byť v ňom, musíme tú direktívu o 150 stranách ratifikovať… (parafráza na známy vtip o rozsahu USA-ústavy, desatora…) Čokoľvek čo budú schvaľovať socialistické národné vlády bude podobné, ako dnešná EU.

    Euro – no to je práve to, že ja nemám problém s federalizáciou a ani ostatnými podmienkami pre Euro ako jednu menu. Áno, ide to ruka v ruke. A ako som už niekoľkokrát spomenul na tomto blogu, treba si uvedomiť, že sme uprostred cca 30-50 ročného postupného prechodu k jednotnému štátu. Tak to bolo naplánované niekde medzi riadkami Spoločenstva uhla a ocele. Skôr narážam na tú absurdnosť a ohýbanie faktov aj v tábore ľudí proti Euru.

    Áno, maximálne náklady tu sú. Podľa mňa tým nákladom je práve demokracia, sloboda, voľný pohyb, solidarita, spolupráca a pohodlie pre každého jedného občana na našom kontinente bez ohľadu na ktorej strane nezmyselnej hraničnej čiary sa narodil. Myslím, že sú to hodnoty, ktoré treba brániť za každú finančnú cenu. Jediná šanca, ako sa môže Slovák (ako ho dnes poznáme) podieľať na celoplanetárnom vývoji v roku 2035 je rovnocenné zoskupenia ako sú EU, USA, Čína, Rusko, Južná Amerika… Koncept OSN so 180 členmi je úsmevná epizódka.

  4. Čau, konkrétne veci, ktoré cituješ z toho článku sú citáciou z môjho článku http://vacko.blog.sme.sk/c/269932/Ako-vystupit-z-EU-I-Myty-o-vyhodach-EU-pre-SR.html

    aj ked tú druhú citáciu tam upravili a práve týmto nešťastným spôsobom. V pôvodnom článku nemám takéto logické nekonzistencie, tu je pôvodný text:

    „uro je veľmi komplexná téma, ktorú nie je možné zahrnúť celú do tohto článku. V skratke však medzi nevýhody eura patrí to, že spoločná menová únia pri nekrytých menách ( v súčasnosti všetky meny sveta) je dlhodobo neudržateľná pre krajiny, ktoré nemajú jednotnú rozpočtovú politiku, pretože potom sa menej zodpovedné krajiny priživujú na úkor viac zodpovedných krajín a vznikajú problémy, ako majú v súčasnosti krajiny PIIGS, a ktoré bude mať aj väčšina ostatných krajín eurozóny, ak krajiny PIIGS zlyhajú.
    Euro nás tiež obralo o časť menovej suverenity a hodnotu meny už viac neurčuje centrálna banka SR, vzhľadom na podmienky len našej ekonomiky, ale ECB, vzhľadom na celkovú ekonomiku eurozóny, ktorej tvorí SR len malú časť.“

    Odporúčam ale prečítať celý článok.

    Zareagujem ešte na pár vecí z článku:

    „Áno, ak bude EU vytvárať európsky národ, EU skončí ako čechoslovakisti. Ak budú európske národy vytvárať európsku spolupatričnosť, skončíme ako národ USA. Veberte si cieľ, ktorý chcete prostriedkami, na ktoré stačíte, presadzovať.“

    Aj USA sú na môj vkus priveľmi centralizované. Sú dva druhy centralizácie a často sa zamieňajú, pričom efekt je presne opačný.

    Politická integrácia a ekonomická integrácia.

    Ekonomická integrácia, teda voľné hranice, slobodný obchod, voľný pohyb osôb, služieb, kapitálu, atď, to by malo byť na čo najväčšej úrovni. Ideálne by bolo, keby z hladiska administratívy pre mna nezáleží, či obchodujem so susedom alebo s človekom z Číny.

    Politická integrácia je ale presne opačná. Tam je potrebná decentralizácia na najnižšiu možnú úroveň. A ten opačný efekt je v tom, že zatial čo posilnovanie ekonomickej integrácie posilnuje konkurenciu, a tak pokrok, politická integrácia presne naopak. Predstav si, že by nebol žiaden štát na svete väčší ako bežné mesto. Náklady na presťahovanie do iného štátu by tak boli velmi nízke. Štáty by si tak museli konkurovať, aby poskytovali čo najlepšie služby za čo najnižšie ceny, inak by neuspeli. Tiež by sa ovela lahšie mohli združovať ludia podla svojich neekonomických preferencií, napr. na základe jeho vnímania občianskych práv, atď.

    „Ak budeme bojovať proti európskej národnej spolupatričnosti v záujme pravicového malého štátu, sme v Riti.“

    Prečo by sme mali byť? Ved aj sám dalej píšeš o EEP/EHP.

    „No dobre, tak teda nebudeme mať EU, ale voľný pohyb osôb a tovaru chceme, tak budeme mať Európsky Ekonomický Priestore (EEP). Ten začne byť tiež socialistický ako je dnešná EU a čo potom?“

    V tom prípade by sme nemali inú možnosť, len sa snažiť o reformu EEP. Zatial ale máme inú možnosť, tak prečo ju nevyužiť? Toto mimochodom nie je velmi dobrý prístup, ked sa obávaš zmeny len preto, lebo by potom zmenená vec mohla dosiahnuť úroveň pôvodnej veci.

    “ Existencia EU je jeden z možných mierových projektov na našom kontinente. Iný účinný mierový projekt ma nenapadá, preto ho tak podporujem.“

    Samotná EU robí len také veci, ktoré vedú k ne-mieru, čiže nenávisti, neznášanlivosti, atď. Otvorené hranice a obchod, vzájomná ekonomická závislosť, presne toto vedie k mieru.

    A okrem tohto aj vynález atómovej bomby. Nikdy v histórii ešte nebola napadnutá krajina, o ktorej sa jasne vedelo, že nukleárne zbrane vlastní. A je to logické – nukleárnu vojnu nie je možné vyhrať.

    „Pozrite sa čo sa s demokraciou deje v dnešnom Maďarsku. Horné Uhorsko bude existenciu EU zanedlho velebiť.“

    Toto je velmi populárny mýtus, ale skutočnosť je taká, že EÚ je paradoxne ešte menej demokratická ako SR. O tomto teraz píšem jednu dlhšiu štúdiu, budúci utorok to má byť hotové. Menšiu sumarizáciu z toho umiestnim aj na svoj blog.

  5. „EEP bude potrebovať úpravu pre lov morských živočíchov a keď chceme byť v ňom, musíme tú direktívu o 150 stranách ratifikovať… (parafráza na známy vtip o rozsahu USA-ústavy, desatora…) Čokoľvek čo budú schvaľovať socialistické národné vlády bude podobné, ako dnešná EU.“

    EHP je tiež dosť socialistické, ale predsa je to stále ovela lepšie, ako EÚ, minimálne v týchto zásadných veciach

    – nemajú eurofondy, namiesto toho ušetríme peniaze – členovia EHP odvádzajú do rozpočtu EÚ DALEKO menej ako my. Už Nórsko tam odvádza ovela menej ako my, a to je trochu bohatšia krajina.

    -nemajú dosť iných regulácií a nariadení, ktoré musíme mať my

    -sú úplne oslobodení od spoločnej polnohospodarskej politiky. to je veľké zlo.
    „Myslím, že sú to hodnoty, ktoré treba brániť za každú finančnú cenu. “

    Tak to si teda fakt dávaj pozor, čo hovoríš. Za KAŽDÚ finančnú cenu? Na čo by ti boli volné hranice, keby si nemal ani na benzín do druhej dediny? Za každú finančnú cenu v žiadnom prípade nie.

    „Jediná šanca, ako sa môže Slovák (ako ho dnes poznáme) podieľať na celoplanetárnom vývoji v roku 2035 je rovnocenné zoskupenia ako sú EU, USA, Čína, Rusko, Južná Amerika… Koncept OSN so 180 členmi je úsmevná epizódka.“

    Takže akonáhle budeme malým Slovenskom, tak budeme mať vo svete malý hlas, úmerný našim 5 milionom. Ale akonáhle budeme združení v EÚ, tak zrazu náš hlas zosilnie? akú to má logiku? 🙂

    Predsa akonáhle sme malý národ, môžme sa združovať akokolvek, ale našu silu vo svete nezväčšíme, práve naopak – presúvame právomoci na vyššiu úroveň, takže je to horšie.

    Ak to myslíš tak, že môžme o niečom priamo rozhodovať, tak to nie je pravda. Čoraz viac veci smerujú k tomu, aby stačila nadpolovičná väčšina a aj v prípade jednohlasnosti v žiadnom prípade malé štáty nemajú šancu to blokovať. Pozri sa napríklad ku nám na euroval alebo do Írska na schvalovanie Lisabonskej zmluvy.

    A ak ti ide o to, že môžme povedať svoj názor a povedaním toho niečo môžme zmeniť…Tak v tom náš hlas nezostane zásadne nižší. Jednoducho pokial ma niekto dobrý nápad, tak ho použijú, môže s tým lobovať. Ak príde za Europskou vladou zastupca Singapuru s dobrým nápadom, nie je dôvod, prečo by ho nepoužili. Tak isto v pripade Slovenska mimo EU. Ale vo veciach, ktoré by dobrovolne nepoužili ich nepoužijú ani v prípade, že by sme tam boli.

  6. Filip, prezidentom EU môže byť ktorýkoľvek občan EU. Aj Slovák tak môže rokovať ako skutočne rovný s rovným s uvedenými krajinami. Je to tak ťažké si predstaviť Slováka na poste komisára? A prečo vlastne tak lipneme stále a furt na tom národnom princípe? To je ďalší rozmer antiEU snáh, ktorý mi vadí. Je to neskutočne nebezpečné, lebo z toho žijú Slotovi a Heiderovi podobní.

    Národný princíp v našich bohatých krajinách začína byť nezmyslom. Koľko „Slovákov“ žije viac ako 10-15 rokov v „zahraničí“ v rámci Európskej únie? Doprdele, veď prvé zlato na zimnej OH pre „Slovákov“ získala „Ukrajinka“! Samé úvodzovky, pretože bez nich by to bol hon na krvezradných šmejdov. Ešte to podporujte svojimi argumentami proti Euru. Ach jo!

    Chlapi, v momente ak sa bavíme na úrovni tak bohatých krajín, ako sú krajiny EU, už treba hľadieť ďalej ako len do histórie, plnej boja o prachobyčajné prežitie zo dňa na deň.

  7. Takže zo strachu z malého diktátora Orbána budeme utekať pod ochranné krídla veľkého diktátora Barrosa? Alebo Merkózyho? To sú mi veci, to sú mi veci…

    Nejako mi tu chýba ten princíp subsidiarity, Piki!

    Ak sa utrhne z reťaze napríklad nejaký starosta dediny, je oveľa ľahšie nakopať ho do prdele, než keď sa utrhne z reťaze úzka skupina europapalášov, vzdialená asi ako báťuška Stalin svojho času…

  8. „Filip, prezidentom EU môže byť ktorýkoľvek občan EU. Aj Slovák tak môže rokovať ako skutočne rovný s rovným s uvedenými krajinami. Je to tak ťažké si predstaviť Slováka na poste komisára? A prečo vlastne tak lipneme stále a furt na tom národnom princípe? To je ďalší rozmer antiEU snáh, ktorý mi vadí. Je to neskutočne nebezpečné, lebo z toho žijú Slotovi a Heiderovi podobní.“

    „Jediná šanca, ako sa môže Slovák (ako ho dnes poznáme) podieľať na celoplanetárnom vývoji…“

    Takže JA lipnem na národnom princípe? 🙂 Ja som proti národným hlúpostiam, hlavne ked to ide nasilu. Ja som proti hraniciam a za to, nech sa ludia združujú, ako len chcú…ale rovnako tak silno som proti centralizácii politickej moci. To je najväčšie zlo. Politická moc je prílíš centralizovaná už na úrovni Slovenska. Nie ešte na úrovni EÚ, to by bola katastrofa, ved to vidíme už dnes, a to sme ešte len začali.

    Ty si tu teda velmi mýliš dve velmi odlišné veci, čo je velmi časté. Čo má politická integrácia spoločné s tým, kto vyhrá zlato na olympiáde? Alebo ty sa budeš cítiť viac hrdý, ked pôjde na OH družstvo Európskej únie a bude zbierať to viac medailí ako SR? Ved práve TY si ten, ktorý tu rieši národné rozdiely, ktorý súdi ludí podla toho, že niekto niekde vytvoril nejaké umelé hranice

    http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/389812_348782701804424_100000180914322_1657234_101669079_n.jpg

    Ukrajinka, Slovenka, „občianka Európskej únie“…všetko je to len fikcia, všetci sme ĽUDIA. Ľudia toho istého sveta.

    http://www.underground-gamer.com/imagebucket/313762_254839657886574_117176388319569_679465_1733063685_n.jpeg

    Prečo si ale máme svoju ľudskosť dokazovať tým, že budeme podporovať nárast moci? Ved problém je predsa presne opačný, a to ten, že vôbec niekoho môže napadnúť použiť moc na to, aby nám hranicami obmedzoval životy.

    Pozri si video tohto úžasného človeka
    http://www.youtube.com/watch?v=6PW34OD_geg

Komentáre sú zakázané.