Mal som rád dedinské radary. Do dnes.

Mám rád radary, ktoré na mňa blikajú, keď sa pozabudnem so znížením rýchlosti. Mám rád radary, ktoré ma uistia, že idem predpisovo pred školou. Skutočne na mňa fungujú. Až do dnes. Moju zmenu od súhlasu k nenávisti spôsobila objektívna zodpovednosť majiteľa vozidla.

Polícia na Slovensku si to predstavuje tak, že merať a zaznamenávať bude môcť kde-kto a polícia to bude len vyhodnocovať, baliť do obálok a posielať.  Takže každý, kto má  dieru na konektor bude zbierať  o vás údaje.  Napríklad k tomu radaru, čo si obec kúpila a inštalovala na začiatku obce, starosta dá pripojiť záznamové zariadenie.

Celý zákon o objektívnej zodpovednosti predpokladá, že sme hovadá a svine a že je nás takých veľmi veľa. Až tak veľa, že  už nestačí, aby občas živý policajt zamával pelendrekom. Až tak veľa, že potrebujeme elektronický dozor. Všade, na každom kroku.  To veľké množstvo v tomto odstavci, to je dôležité.

Myslíte si, že týchto veľa svíň a hovád sa razom zmení na poctivých a dobrosrdečných, keď budú pripájať ten blikajúci obecný radar na záznamové zariadenie?  Ešte raz pripomínam, koncept objektívnej zodpovednosti je tu preto, že svíň a hovád je medzi nami až priveľa.

Priatelia, verím na motiváciu.  Tá je hýbateľkou našich činou.  Motiváciou záznamového zariadenia k obecnému radaru je zisk z pokút. Netreba ani priamy. Stačí, že je to príjem štátneho rozpočtu a obce dostávajú z tučného štátneho rozpočtu peniaze na svoj chod. Kruh sa uzatvára a kým blikajúce čísielko mi ukazuje uspokojivých 50km/hod, záznamové zariadenia, dobre sklaibrované, zaznamená spolu s fotkou 56km/hodinu.

Pretože je nás hovád a svíň strašne veľa, už neplatí, že štát musí dokázať, že sme porušili zákon. Podľa  konceptu objektívnej zodpovednosti sa musíme do 15 dní vyviniť my sami.  Stačí, aby jedna z nás, mnohých svíň, prípadne jedno z nás hovád vyprovokoval akciu, ktorá skončí odoslaním obálky s pokutou.

Zákonom o objektívnej zodpovednosti sme sa priznali, že my ako spoločnosť sme len samé hovadá a svine. Že nie sme schopní sa sami správať k sebe slušne a potrebujeme aby na nás dohliadali stroje. Stroje, ktoré máme v rukách my hovadá a svine.

Sme v riti. Z tohto kruhu nie je východisko, milí moji spoluobčania.

Share Button

3 názory na “Mal som rád dedinské radary. Do dnes.”

Komentáre sú zakázané.