Zmysel koaličnej krízy – záchrana životov pri očkovaní – stále trvá

Bola raz jedna koaličná kríza, ktorú vyvolali strany Za ľudí a SaS, lebo ich členovia v koaličnej vláde toho už mali naozaj dosť.

V predvečer koaličnej krízy som napísal:

Minister Krajči nezabezpečil dodržanie tejto vyhlášky. Z 40 000 je zrazu 60 tisíc. Zo skutočnej kritickej infraštruktúry sú zrazu kritickou infraštruktúrou všetci vodiči MHD, všetci revízori (???) , všetci taxikári a úplný nonsens sú všetci predavači a dokladači v obchodoch. Pričom dokladom má byť potvrdenie zamestnávateľa. Takto nastavené pravidlá sú v rozpore so znením vyhlášky č. 58/2021 Z.z. z 11. februára 2021, ktorou sa ustanovujú kritériá určovania poradia očkovania osôb proti ochoreniu COVID-19.

Podľa dostupných informácii neprebieha očkovanie kritickej infraštruktúri vo vyhradených očkovacích centrách, čím nie je zabezpečená dostatočná kontrola oprávnenosti pred aplikáciou vakcíny.

Minister Krajči svojim laxným prístupom umožnil očkovanie osôb na pozíciách nedôležitých pre priamu ochranu zdravia občanov a hospodárstva Slovenskej republiky len preto, že sú zamestnancami firiem kritickej infraštruktúry (administratívni pracovníci a upratovacie služby).

Minister Krajči nezabezpečil účinné obmedzenie osôb zamestnaných vo firmách kritickej infraštruktúry len na počty skutočne nevyhnutné na riešenie úloh daných zákonom o kritickej infraštruktúre.

Zvláštnym prípadom je nezabezpečenie prioritného očkovania v zariadeniach sociálnej starostlivosti formou výjazdových očkovacích tímov. Ani dva mesiace po začiatku očkovania nie je táto skupina (cca 42 000) našich najzraniteľnejších občanov zaočkovaná. Pritom sa jedná o logisticky nenáročnú operáciu.

Cynicky by som mohol povedať – za starkých 65+ a ťažko chorých nemá na rozdiel od predavačov hypermarketov kto lobovať. Tak berte tento otvorený list ako lobing za starých a chorých podložemný medicínou založenou na dôkazoch.

Zdroj: Otvorený list RR SaS: Podnet na požiadavku koaličnému partnerovi odvolať ministra Krajčiho

Potom bežala koaličná kríza, kde formou pohrozením odchodom z vlády strana SaS požadovala najprv odstúpenie Krajčiho a nápravu komunikácie Matoviča. OĽaNO, teda Matovič, na to pristúpilo, ale počas ohlásenia demisie Krajčiho nastal rečnícky exibisionizmus, počas ktorého, v príkrom rozpore s práve podpisovanou dohodou, pourážal Matovič všetkých navôkol. A tak sme si v SaS povedali, že už naozaj stačilo. Takto sa spolupracovať nedá a Matovič musí odstúpiť.

Naozaj toho bolo od Matoviča a Krajčiho toľko, že to už bolo životu nebezpečné. Ale veľká skupina občanov neverila, že hovoríme čistú pravdu, keď tvrdíme, že takto sa vládnuť nedá, že to presiahlo únosné hranice. Neverili ste, že nejde nejaké egoistické rozmary Sulíka. Posielali ste nás naspäť, nech si to vyriešime za dverami, v tichosti. Veď vy ste za plentou rozhodli a našou psou povinnosťou politikov je dohodnúť sa.

Neverili ste, že je to také zlé. Že sa nemáme s kým dohodnúť, lebo podstatou problému je osobnosť Matoviča a osoba Krajčiho.

Cez tento Veľkonočný víkend napísal Tomáš Szalay, priamy účastník pri organizácii očkovania, tento text na svojom FB:

Na Veľký piatok sme na očkovanie napozývali 300 ťažko zdravotne postihnutých, ďalších 170 pacientov nám poslali zdravotné poisťovne na základe analýzy ich diagnóz. Štát nám cez NCZI a Čakáreň poslal 2000 ľudí. Na rade mali byť päťdesiatnici (50+). Ale takmer tri štvrtiny (!) pozvaných boli mladší ako 50 rokov (priemerný vek 36). Ako sa dostali k pozvánke? V prihlasovacom formulári NCZI na očkovanie zaškrtli voľbu, že patria do akejsi „Fázy 1”.

Ten formulár je príšerne navrhnutý. Wrong on so many levels. Hanba neviem komu, ale zodpovednosť nesie NCZI, a nad nimi MZ SR. Časť ľudí chodila s tým, že im tento postup odporúčal zamestnávateľ (veľké telekom firmy, ako #Orange alebo #UPC, prípadne ústredie práce), podľa ktorého patria do Fázy 1 (nepatria).Časť ľudí chodila s potvrdeniami, že robili v nejakej MOMke. (Tieto formuláre sú na webe dostupné, stačí si ich stiahnuť, vyplniť, vytlačiť…) Kde a ako si to môžem overiť? Časť ľudí chodila s potvrdeniami a príbehom

*** napríklad pani vraví, že pracuje v softvérovej firme (ukazuje potvrdenie o zamestnaní). Táto firma robí softvér, ktorý používa nemocnica (ukazuje zmluvu medzi firmou a nemocnicou). Ona tento softvér spravuje (ďalší papier od nadriadeného).
*** Alebo – firma montuje podlahy, je v súťaži o montovanie podlahy v DSSke, ale podmienkou je, že montéri budú zaočkovaní.
*** Alebo manžel záujemkyne o očkovanie montuje klimatizácie, a to aj v nemocnici.

Odporúčania, aby sme pred štadión vyvesili informačné bilbordy sú scestným chytaním tigra za chvost. Ľudia, ktorí ešte nie sú na rade podľa očkovacej stratégie, nemajú dostať termín z Čakárne. Alebo naopak: termíny majú dostávať tí, ktorí sú na rade. A toto má manažovať štát. Toto nemá byť úloha očkovacích centier.Žiaľ, NCZI (a neviem-kto-všetko-ešte spáchal toto zverstvo) tu zlyháva na všetkých čiarach.

Výbuchu reaktora v černobyľskej jadrovej elektrárni☢️ predchádzalo vypnutie bezpečnostných poistiek, aby mohli urobiť jednu chýbajúcu kolaudačnú skúšku. The rest is history. Vo formulári NCZI boli a sú vypnuté kontroly. Ten formulár pustí všeličo. Nekorektné rodné čísla, nekorešpondujúce dátumy narodenia, vymyslené identity. A tieto virtuálne identity aj pozve na očkovanie. Mali sme tak v rozpisoch z Čakárne dva razy na jeden deň objednaného aj Igora Matoviča. Vyskytol sa aj Ute Kokott. Na východe mali zasa niekoľko stoviek robotom nahodených neexistujúcich pacientov. Kvôli ktorým sa pripravovali vakcíny…

https://www.facebook.com/tomas.szalay/posts/10225412923693323

Do klávesnice sa mi ponúka už len obligátne č.b.t.d. Tak, ako sa obvykle píše v dôkaze sporom. Ja som vám to hovoril, celá SaS vám to hovorila, ale stále sme boli u vás mnohých za povaľovačov vlády.

Viete, my sme to naozaj chceli riešiť v úzadí. Na jeseň 2020 som sa riadne prihlásil do výberového konania na riaditeľa NCZI. Aj projekt som napísal a kto chce, môže si tieto moje slová overiť, že tam naozaj boli:

Prísne zabezpečenie spätnej kompatibility pri súčasne vykonanom prieskume trhu. Bude priebežne vykonávaná analýza využívania starších-pôvodných verzii, formátov, štandardov a cielene bude vykonávaná konzultácia s používateľmi, prečo neprechádzajú na novšie verzie. Získavanie spätnej väzby je v systéme procesného manažmentu určujúcim prvkom. Na základe spätnej väzby je potom možné pristupovať k rozširovaniu štandardov prírastkovým spôsobom.
….
Definovanie vybraných činností ako súčasť kritickej infraštruktúry štátu. S tým sú spojené a j potrebné nastavenie procesov, ich mohutnosti a ochrany. Benefitom pre užívateľov je potom zabezpečenie vysokých štandardov dostupnosti a krátkej reakčnej doby podporných útvarov.

Prísne dodržiavanie legislatívnej kaskády – zákon, vyhláška, procesný manuál, dokumenty pre externých dodávateľov. Bude potrebné napraviť existujúci neprijateľný stav, kedy pracovné dokumenty a návody ustanovujú povinnosti súkromným subjektom nad rámec zákonov. 

Vízia pre NCZI, august 2020

Ľudskou rečou: Budeme testovať pohodlie používania a dodržanie všetkých zákonných požiadaviek pred nasadením. Budem trvať na tom, aby sme sa pýtali našich klientov ako sa im naše riešenia používajú. Budem trvať na tom, aby naše riešenia nerozbilo úplne obyčajné používanie užívateľmi. A budem trvať na tom, aby sa dodržiavala legislatíva a žiadny ajťák nebude tvorcom spravodlivosti, aj keby to jeho mamička povedala.

Áno, toto všetko sme my, politici SaS, absolvovali dávno pred tým, ako došlo na najhoršie. Naši koaliční priatelia z OĽaNO nikomu zo SaS neverili, nepočúvali, obviňovali nás z falošného politikárčenia a zbierania populistických preferenčných percent.

Politici SaS len vysielal opakované signály verejnosti, že OĽaNO, teda Matovič a Krajči robia hovadiny. Ex-Krajči si rukou svojho ex-Kolníka vybral za riaditeľa NCZI ex-Bielika a po ňom dočasne menoval bezpečáka. Smrteľne nebezpečné hovadiny.

Aktuálne a ešte tak asi mesiac, budeme vo fáze, kedy očkujeme proti smrti. Tvrdé a nekompromisné dáta hovoria, že ak očkujeme 45-50+ tak očkujeme naozaj proti smrti. Pre mladších ako 45 je to očkovanie proti infekcii. My politici musíme urobiť všetko pre to, aby bola dodržaná medicína založená na dôkazoch, aby sme predišli odvrátiteľným úmrtiam. Preto bola koaličná kríza. Aby odišiel smrteľne nebezpečný minister zdravotníctva.

Robili sme to pre vás, na záchranu životov vás občanov.

Osobný dôvetok:

Zmena na pozícii ministra zdravotníctva je len podmienka nutná nie, jediná a už vonkoncom nie postačujúca. Musíme poupratovať po ňom. To znamená, okamžite zaistiť životné funkcie a následne nastaviť nový smer so slepej uličky. To v priestore mojich dvoch expertíz znamená:

  1. Okamžite nasadiť procesný manažment do vývoja čakárne na očkovania (elektronizácia zdravotníctva)
  2. Okamžite zastaviť vyhadzovanie prvých desiatok tisíc eur z balíka spálených 23 miliónov eur za NOAK (lieková politika)
  3. Nasadiť procesný manažment v detailoch popísaných v mojom dokumente Vízia pre NCZI naprieč zákonnými povinnosťami NCZI.
  4. Vrátiť kategorizáciou liekov (určovanie úhrad) pred január 2018 a z tohoto východiska vykonať ďalší rozvoj tak, aby sme rozvíjali generickú preskripciu dávno používanú v nemocničnej praxi.

Priatelia, o rok o takomto čase naozaj nechcem zas písať č.b.t.d. Ako politik SaS som si svoje odrobil a v rukách to už nemám ja. Za plentou ste rozhodli, že OĽaNO, teda Matovič, má 25% a SaS 6,5%. Takže je to na vás, pán generál, moja ruka na spoluprácu je tak, ako bola celý rok 2020 ponúknutá na spoluprácu.

Share Button