Život na Slovensku v skratke

S pozemkovým fondom mal nájomnú zmluvu až do roku 2056 – za podmienky, že parcely nebudú prevedené na reštituentov.

„Snažili sme sa pozemky odkúpiť, ale fond naše návrhy odmietal.“

Na jeseň 2014, keď fondu šéfovala súčasná ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS), však úradníci rozhodli, že pôdu vydajú ako súčasť reštitúcií.

Zákon im síce nedovoľoval vydať pozemky, ktoré boli medzičasom zastavané, pomohli si však trikom. V rozhodnutí, ktoré spolupodpísala súčasná ministerka Matečná, konštatovali, že pristávacia plocha nie je vybetónovaná, preto je to vlastne obyčajná tráva.

Situácia sa začala vyhrocovať v uplynulých mesiacoch. Najprv mu pluhom prešli cez jednu z prístupových ciest, po ktorej sa presúvajú lietadlá na dráhu. Následne podľa Markízy na letisku zhorelo i jedno z lietadiel – požiar vyšetruje polícia.
Súdy začiatkom mája 2015 vydali predbežné opatrenie, podľa ktorého má letecký klub pozemky uvoľniť.

Pozemky pod letiskom si vyhliadla rodina Petra Sýkoru, ktorý mal povesť vybavovača reštitučných nárokov.

Sýkora vykupoval reštitučné nároky od pôvodných vlastníkov pôdy, väčšinou v dôchodkovom veku, ktorí nedokázali so svojimi žiadosťami na pozemkovom fonde uspieť. Keď ich však previedli na Sýkoru, veci sa pohli.

Jeho mama, dôchodkyňa Eva Sýkorová, v roku 2014 získala reštitučné nároky aj na pôdu seneckého letiska. Neskôr to vysvetľovala tým, že pôvodní vlastníci jej sami tieto pozemky ponúkli.

Sýkora bol susedom premiéra Roberta Fica na sídlisku Dlhé diely. O tom, či mu pomohli práve kontakty na ľudí zo Smeru, je možné iba špekulovať.

Isté je len to, že práve nominanti Smeru, medzi ktorých patrila aj Matečná, ovládali pozemkový fond v čase, keď došlo k prevodu pozemkov v Ivanke aj pod letiskom pri Senci.

Zdroj: Letisko pri Senci rozorali traktory. Matečnej úradníci povedali, že je to len tráva

Share Button