Fico chráni zlodejov

Zdravotníctvo – super anitipriorita pre Smer ubrala 1666 občanom rok života

Zdravotníctvo – super anitipriorita pre Smer. Minister Drucker stojí ako posledný na chvoste hostiny po porcovaní medveďa.  Ba dokonca aj to, čo mu priklepnú v novembri 2016 kvôli mediálnemu chválenkárstvu, ani to nakoniec nedostane.

Už po smutno-smiešnom telefonáte od Fica bol Drucker v neriešiteľnej situácii. Aj by oddlžoval, aj naprávať financovanie nemôže. Takže jedinou cestou, ktorá mu ostáva, je nalievať a nalievať ďalšie a ďalšie peniaze do cedníka.

Skúsil to najprv pomocou oddlžovania v naturáliách. Nakúpil hromadne nejaké CT a iné prístroje prístroje a daruje ich vybraným nemocniciam. Tie ušetrené peniaze budú môcť použiť na financovanie liečby.

Stále je to na zaplátanie dier málo. Tak Smer chcel pre zmenu vyskúšať plátanie formou hotových peňazí. No Drucker bol až posledný v rade. Prednosť, podľa informácii aktualne.sk, dostali  odmeny pre športovcov a ich realizačné tímy za výsledky na Hrách XXXI. Olympiády, alebo program „Tvorba, šírenie, ochrana a prezentácia kultúrnych hodnôt“ na prípravu filmového projektu „Marco Polo season 2“.

Nabudúce, keď príde Drucker s nejakými naozaj reformnými krokmi prospešnými pre zdravotníctvo, tak akčná úderka oligarchov uprednostní financovanie policajných radarov alebo hostinu pre predsedov parlamentov?

A koaličný partneri Smeru budú hrdo národne salutovať, maximálne budú len ticho znepokojený. Veď nabudúce si rezervu určenú a v  dobre mediálne ohlásenú pre zdravotníctvo, nakoniec odklonia zas oni k svojim oligarchom.

Zdravotníctvo je prioritou pre dnešnú vládu len ako dobrá mediálna téma. Keď však budeme sledovať skutky, tie im vždy akosi utečú medzi prstami.

Ospravedlňujú to rovnako ako pristupujú k hospodáreniu

Citujem: „Podľa vyjadrení rezortu zdravotníctva nemocnice vraj v konečnom dôsledku ukrátené neboli. To, čo im štát nedal z jedného vrecka im vynahradil z druhého. „V minulom roku išlo napríklad len do 13 najväčších štátnych nemocníc od zdravotných poisťovní o takmer 44 miliónov eur viac,“ vysvetlila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. “  Zdroj: Neuveriteľné! Milióny eur pre nemocnice rozflákali na koncerty a stretnutia papalášov!

To je ale hovadina. Štát im nedal žiadnych 44 miliónov.

Financovanie zdravotnej starostlivosti je výlučne v kompetencii zdravotníckych zákonov a spravujú ho zdravotné poisťovne. Ich zdrojom je solidárne zdravotné odvody. To naozaj nie sú štátne peniaze a o tých absolútne vláda nerozhoduje ako a za čo sa míňajú.

Vláda rozhodne nad nimi nemá žiadnu moc na strane štruktúry výdavkov (leda vrámci VšZP ako akcionár) Našťastie! Inak by si Ficov režim isto-iste nejaké prachy vytiahol, ako to urobil pri likvidácii druhého dôchodkového piliera.

Ako sa to robí ukázal,  keď na rok 2017 znížil platby za štátnych poistencov z 4% na 3,78% z priemernej mzdy z pred dvoch rokov. Kažimír si tak nechal pre režim Róberta Fica v štátnom rozpočte cca 120 miliónov, ktoré mali ísť do zdravotníctva. (upozornila na to kolegyňa v tíme SaS pre zdravotníctve Jana Cigániková)

Ukázal nám to práve v priamom prenose – v štruktúre výdavkov tých 50 miliónov určených pre zdravotníctvo NR SR v prípade nepriaznivého vývoja nie je nič z oblasti zdravotnej starostlivosti.

Tá rezerva 50 miliónov bola súčasťou štátneho rozpočtu časť „Všeobecná pokladničná správa“ s presne daným účelom. Priamo schválený pozmeňovací návrh znel:

„v rámci rozpočtových výdavkov kapitoly Všeobecná pokladničná správa v roku 2017 vyčleniť finančné prostriedky v objeme 50 mil. eur na krytie potenciálnych negatívnych vplyvov v sektore zdravotníctva vyplývajúcich zaktuálnych odhadov vývoja tohto sektora v roku 2016 a implementácie jednotlivých opatrení z projektu Hodnota za peniaze.“ Zdroj: Dokumenty : Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy : Pozmeňujúci a doplňujúci návrh – Národná rada Slovenskej republiky

Samozrejme, môžeme mať rôzny pohľad na to, čo je „nepriaznivým vývojom“. Nemocnice v dlhoch, VšZP v dlhoch – že to je nepriaznivý vývoj, na tom sa hádam zhodneme všetci.

Na záver len obligátna poznámka:

Kdesi som čítal, že úradný limit, podľa ktorého sa v slovenskom zdravotníctve ohodnocuje rok predĺženia života, je 30 000 eur.

Každých 30 000 euro, ktoré mali byť naliate do zdravotníctva z tých 50 miliónov pripraví vašich rodičov, mojich rodičov, nášho suseda o šancu žiť tu s nami o rok dlhšie.

Len sa pekne poobzerajte okolo seba. To sú oni. Mohli tu byť aj o rok. Ale nebudú. Je ich 1666.

Share Button