Zamneď: Právo na papieri nezabránilo búraniu Bezručky

Jednoducho šmejdi!

Mám veľkú lásku k funkcionalistickým stavbám. Seriál o Poirotovi sledujem opakovane a opakovanie práve preto, že sa odohráva v skvelých funkcionalistických priestoroch. Potešil som sa, keď si pre Kriminálku Staré mesto vybrali rovnako.

Keď som pred pár dňami išiel okolo tejto búračky, no nahnevalo ma to. WTF?


Tak ako? Zbúrame aj Manderlák, Novú dobu? Veď prečo nie, že? Veď môžeme.

Áno, môžeme.

Viete, nazývajme veci pravým menom: Totálne búranie naozaj nie je rekonštrukcia. Už opakovane a opäť v Bratislave. Zimný štadión bol skúškou. Nový starý, veď už ani nevieme aký most. Teraz Bezručova…

Nie, nemám veľké pochopenie pre udržiavanie pamiatok nasilu a len aby sme si dokázali, aký sme pamiatkový ochranári. Nie nemám pochopenie, keď uprostred panelového sídliska stojí baroková kaplnka 2x2x2metre. (Alebo mi to ešte nikto zmysluplne nevysvetlil, som učenlivý.)

No rovnako nemá najmenší zmysel zahadzovať do koša stavby, ktoré zmysel dávajú. Funkcionalistická Bratislava stále dávala zmysel. Rovnako ako Gočárov Hradec Králové. Ešte dve tri kolieska salámy a bude mať zmysel zbúrať aj ten Manderlák.

Len šmejdi nechápu kontext. Toto by bol fajn scenár ku ganksterke ako vystrihnutej z mafiánskych 30. rokov minulého storočia – zlatej éry funkcionalizmu. Akurát tie kulisy by bolo už treba postaviť zo sadrokartónu…

Zamyslime sa, takto v nedeľu s krvou plnou chilomikrónov, komu sme zverili pravidlá. Keď vy budete mávať nejakým vašim právom pred očami nejakého šmejda, bude už neskoro sa zamýšľať.

Keď sa deje krivda iným, to je najvyšší čas na prebudenie sa. Nevešajte sa, ste v poradí.

Share Button