Z FYROMacedónska sa stal čistý průchoďák

O čom som to písal pred pár dňami? Že je to problém počtu. Dole na juhu o tom už vedia na vlastnej koži.

„Border police have been returning on daily basis 2,000 to 3,000 migrants who are trying to enter Macedonia from Greece,“ Interior Minister Mitko Cavko told the deputies.

Zdroj:  Macedonia backs law to cope with flood of migrants – Yahoo News.

Preto sa ani nedivým, že pristúpila na 3-dňovú beztrestnosť.

Bývalá jugoslávská republika se v poslední době stala velkou tranzitní cestou pro tisíce migrantů prchajících přes Řecko z blízkovýchodních a afrických zemí před válkou nebo chudobou. Legalizovat průchod běženců se vláda rozhodla mimo jiné i kvůli kritice, že jejich stíháním je úřady ohrožují na zdraví a životě.

Zdroj: 3 dny na průchod. Makedonie dala uprchlíkům zelenou – Echo24.cz.

č.b.t.d.

Ak je pravda, že tí migranti prešli Grécko-FYROMacedńsku hranicu bez akýchkoľvek dokladov, tak môžeme s istotou vyhlásiť, že celý Schengen a veci s ním súvisiace, sa úspešne dávno zrútili. Minimálne v Grécku.

Naozaj neviem o čom sa tu vlastne dnes ešte bavíme. Žiadni migranti neexistujú. Rovnako ako všetky evidencie občanov vo všetkých EU krajinách sú už len kopa nepoužiteľných dát. Všetko sme len jedna veľká kopa ľudí bez systému.

A čo na to Srbi? (Kosovo je na tom dnes asi z európskych území najlepšie. Na hraniciach sú vojenské vozidlá KAFOR, kto by to pokúšal, že.)

Ďalšia schengenská hranica je Maďarská a eu-hranica Chorvátska a Rumunská. Nejaké správy odtiaľ?

Budapešť prekvapila nielen nenávistnými bilbordmi, ktoré odkazujú utečencom, aby nebrali prácu Maďarom, ale najnovšie aj štvormetrovým plotom proti utečencom. Už sa hovorí aj o konkrétnom rozpočte a rozmeroch bariéry, ktorá má zastaviť ľudí utekajúcich pred vojnami a chudobou do Maďarska.

Zdroj:  Maďarský múr nahneval srbského premiéra: Nebudeme žiť v Osvienčime.

Veď hovorím, že sú to už len trosky systému.

Na čo čakáme? Že sa to nejako samo utrasie? O tých ľudí sa treba postarať. Umyť, dať im jedlo, strechu nad hlavou. To sme ako Európania povinní, to by bol naozaj náš problém im to nedať.

A čo ďalej? Čo s nimi, keď im doručíme správu o zamietnutí azylu? Čo s nimi, keď im doručíme azyl? Tiež sa to nejako samo vyrieši?

Tie počty jasne hovoria, že nejde o žiadnu obvyklú dávku imigrantov, ale o regulérne sťahovanie národov.

No nič no, ja si to len tak pre seba a srandu králikov píšem: Pozemok utečeneského tábora treba previesť do pôsobnosti EU.

Sme povinný hľadať lepšie a lepšie riešenia

Sme povinný voči sebe, svojmu svedomiu, svojej ľudskosti a voči svojim blížnym hľadať lepšie riešenia, ako je zavretie hraníc ako ochrana demokracie (a životného štandardu).

Keď sú ľudské práva pre nás tak posvätná vec, je na nás, aby sme ich presadzovali aj za svojimi hranicami. Aby boli dostupné všetkým. Keď budú aj za našimi hranicami rovnaké pravidlá ako u nás, stratia hranice svoj význam. Budeme cez ne chodiť akoby žiadne neboli. Každý budeme plniť pravidlá akosi automaticky a ten kus papiera, čo sa volá víza, budú dosiahnuteľné ako dusík vo vzduchu.

Ten istý zákon a dva dôsledky:

  1. Stovky mŕtvych utečencov v Stredozemnom mori.
  2. Banda ruských motorkárov si nezajazdí po EU.

Hovorím o vízovej povinnosti Shengenského/EU priestoru voči zvyšku sveta

Ten istý predpis. Dva dôsledky. Je dobrý alebo zlý? Zamyslite sa nad tým!

Vízová povinnosť a všetko s tým súvisiace nevznikla včera ani predvčerom. Po tom ako bolo zrušené nevoľníctvo, bolo relatívne krátke obdobie voľného pohybu. S modernými štátmi prišli zas späť pasy a víza. A vy chcete tieto tisíce rokov predurčenia narodením práve dnes cez koleno lámať? Vo svojej naivite si myslíte, že Veď žiaden normálny človek by nemohol schvaľovať nacistickú deportáciu.

Isté je, že život nie je jednoduchý. Život je jeden z najťažších.  Byť preventívne opatrný, to som vždycky za idiota. A múdri sme až keď už netreba.

Napochytro nájsť dobré riešenie sa nedá. Tak pracujme dlhodobo s víziou na dobrých riešeniach. Jedno možné som navrhoval minule v článku Utečencov treba vracať spolu s balíčkom učiteľov slobôd a demokracie.

Potom by sme nemuseli riešiť utečencov od diktatúr ani šíriteľov diktatúr. Proste by tie diktatúry za hranicami neboli. A my by sme riešili príjemné problémy nepohodlia s rozšírením EU obchodnou dohodou s USA a kultúrnym obohacovaním sa.

Ale ja si to píšem len tak pre seba. Mňa netreba počúvať. Veď čo aj už len môžem vedieť. Aj o tých počtoch, že imigrantov je proste veľa, to je len taký podivný dohad blogéra, že.

Share Button