Výdajné automaty na lieky – áno či nie?

Prídete, priložíte občiansky s NFC k čítačke, čím načítate lieky z vašich aktuálnych živých receptov. Odkliknete doplatok a už sa to z automatu na vás rinie.

Tak ako, šli by ste do toho, podobne ako sa na to vrhli v Dr. MAX Rumunsko?

Verím, že si všetci všimli, že hovoria o 12 000 produktoch. De facto sa to nelíši od „trochu“ steroidmi nadopovanej hypermarketovej lekárne, ak by plochu Tesca/Kauflandu prevádzkoval MAX Holding. Je to o výbere uhlu, z ktorého sa na tú plochu pozeráte. (Keď som zvykol konzultovať pre šéfov lekárni, odporúčal som im, aby vošli do lekárne vchodom pre pacienta. To by ste neverili, čo by ste uvideli.)

Expedičné automaty na receptové lieky sú realitou. Tak to proste je a nebude to iné. Nejsou lidi. Lidi jsou drazí, drazí věřící.

A nie na poslednom mieste – bezpečné je vydanie automatom do objavenia prvej interakcie či kontraindikácie indikovaných liekov pacienta. Tá nastane vždy, ak pacient užíva viac ako 1 liek. Tak to proste je, lieky sa medzi sebou o pozornosť bijú.

Výdaj je bezpečný, ak si pacienti budú sami od seba vyžadovať dobrú radu lekárnika, lebo „taký je moderný trend“. No jo, ale to chce robiť si marketing, kolegovia moji lekárnickí. Napríklad pomocou využitia odborných vedomostí o úlohe prostaglandínov pri tvorbe žalúdočnej výstelky a zásahu ASA do ich metabolizmu. 😉 To je narážka na nedávne počudovanie inak vzdelanej kolegyne, že prečo sa taký Aspirin protect môže brať 30 minút pred jedlom. Bol býval bol som o tom písal onehdá pradávno v článku:

Aj keď podávali kyselinu acetylsalicylovú   zvieratám parenterálne (teda do žily) rozvinuli sa u nich nežiadúce účinky v gastro-intestinálnom trakte (skrátene GIT, teda v žalúdku a tenkom čreve).  A tak to vedci skúmali a zistili, že v hre sú takzvané prostaglandíny. Tie majú na starosti vytváranie ochrannej vrstvy na vnútornej strane zažívacieho traktu. Teda okrem iného. Nie že by ju, tú ochrannú vrstvu, tvorili, to nie. Ale aktívne zasahujú do chemických reakcií, ktorých výsledkom je práve tvorba tej ochrannej vrstvy.

Zdroj: Nežiadúce účinky nevznikajú len z toho čo vidíte – Lekáreň na webe

Myslíte si, že toto vám vysvetlí automat? Tak ako, pozdáva sa vám idea samoobslužných výdajných automatov na receptové lieky? Jo a verím, že ste nezabudli, že sa bavíme o sortimente niekde na škále 2500 – 12000 položiek, ktorý by mal taký automat obsiahnuť. Ľudia sme rôzny, máme svoje choroby a rôzne lieky. Fakt je to bežne v tom rozmedzí, čo má lekáreň v sklade. Bacha nie kusov, ale druhov!

Tak šli by ste do toho, pacienti? Fakt sa toho chcete obávať, kolegovia lekárnici? Naozaj by ste to chceli obhajovať, kolegovia politici?

Keďže toto je moja stránka o mojej politickej činnosti samozrejme vám ponúknem aj svoj politický pohľad:

  • Ak by do expedičných automatov chcel niekto hodiť vidli, mám k dispozícii dobrú radu ako na to. Súvisí to s „lege artis“ v zákone 576/2004.
  • Ak by chcel niekto tie vidli odstrániť, tiež mám dobrú radu a súvisí s obsahom škatuľky liekov.  

Jo, taký jsem já prevít. Čo sa za mladi v politike naučíš…

Ale že ste to vy, tak vás upokojím. Je to logická ptákovina a generuje to viac komplikácii a nákladov ako optimalizácie nákladov a nárastu zisku. Ale možno raz… Neříkám ani tak ani tak, no na má slova dojde. Veď už aj v knižniciach majú self-check.

Share Button