Škadar - Albánsko

Vraj tisíce Iračanov vytriezveli a vracajú sa z Nemecka späť

No jo no, čo že som to písal tak na začiatku septembra?

„Niektorí z utečencov vytriezvejú veľmi rýchlo z pocitu, že EU je rajská záhrada s pečenými holubami lietajúcimi priamo na dosah. Iní z utečencov zas vytriezvejú z pocit, že sa len presťahovali inam a budú pokračovať, ako by nič, vo svojich starých životoch bez prerušenia.

Možno niektorým aj dôjde, že bolo chybou byť dlhodobo doma ľahostajným k tomu, že si nejaký ich miestny politik pomaličky potichúčky znásilnil ich domovskú krajinu. Možno.

Dúfam, že aj my rýchlo vytriezvieme z toho, že mier, strecha nad hlavou a plná chladnička sú bezcenné samozrejmosti.“

Môj článok: Vytriezvenie z EU a hádam aj vytriezvenie v nás

Tých vytriezvení je v tom mojom článku spomenutých viac.

Dnes len zopakujem, čo píšem už vyše roka. Už vyše roka!!!:

Musíme vykonať tri jednoduché úlohy. Jednoduché na pomenovanie ťažké na dlhodobé vykonávanie. A prvým bodom je:

1. Postaviť veľké, ale naozaj veľké utečenecké tábory pod vlajkou EU a zabezpečiť každému tri OSN-dávky-jedla denne. Pod novinárskou kontrolou.

Nie, nie je tam zo srandy to „pod novinárskou kontrolou“. My, ako európska spoločnosť, to skutočne potrebujeme byť kontrolovaný a konfrontovaný so skutočnou realitou. A na to sa nám osvedčila pluralita novinárskej práce.

Grécko od nás potrebuje, aby sme dobrovoľne, opakujem dobrovoľne, ešte raz opakujem dobrovoľne, vytvorili naše kapacity na solidárnu pomoc tým ľuďom tu u nás. Akosi mimochodom budeme aj solidárny voči Grékom, ale to je len taká čerešnička.

Preto je tam „pod novinárskou kontrolou“.

Práve preto som aj pred voľbami, aj teraz po voľbách, apeloval a apelujem na „občiansku spoločnosť“. Má to v rukách. Má v rukách verejnú mienku. Bez verejnej mienky to nejde. A to vás mám ja poháňať?

Keby bolo KDH a kresťanská charita… Keby… – najsmutnejšie pohrebné slovo – aj to som vám už písal, že?

„Ja neříkam tak ani tak, no na má slova dojde.“ – Z filmu, tuším, „Tři vejce do skla“.

Mnoho uprchlíků musí v Německu stále bydlet v provizorních podmínkách a podle agentury Reuters je řada z nich frustrovaná z pomalého azylového řízení. Na počátku února uvedl šéf Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) Frank-Jürgen Weise, že se loni nestihlo zpracovat přibližně 370 tisíc podaných žádostí o azyl. Dalších 300 tisíc až 400 tisíc migrantů, které loni německé úřady zaregistrovaly, žádost ještě ani nemohlo podat.

Zdroj: Migranti z Iráku po tisících opouští Německo. Jsou frustrovaní, píše Reuters — ČT24 — Česká televize

Share Button