Volebný program ako dôkazový materiál bezúhonnosti

Hm, hm, jeden nazve veci pravým menom a hneď sú veci jasnejšie. (Pozor netešte sa, pointa ešte len príde.)

„Nejméně od roku 2011 ve společném úmyslu poškodit ústavní zřízení se cíleně snaží o ovládnutí významných pozic ve státě. A to zejména na ministerstvech spravedlnosti a vnitra, v soustavě státního zastupitelství, na vedoucích pozicích v policii a případně v dalších institucích,“ tvrdí žalobce Rostislav Bajger.

Zdroj:  Žalobci vytáhli těžký kalibr: Aktéři v kauze Nagyová jsou podezřelí ze sabotáže úřadů – Novinky.cz.

Akurát tie slová presne charakterizujú klasickú predvolebnú činnosť akejkoľvek politickej strany v demokracii. (Aj keď – asi by sa malo vymeniť slovo „poškodiť“ a za slovo „ovládať“. Čo je aj tak jedno, veď čo si predstavujete pod pojmom poškodiť, Kefalín?)

Ups. (Pozor netešte sa, to nebola pointa. Pointa ešte len príde.)

Pointa je: „Vyhrať voľby a obsadiť ministerstvo“ a „zaplatiť si fungovanie ministerstva bez volieb“ sú dva zásadne rozdielne detaily. Áno, pointa je práve v tých detailoch, v ktorých sa demokracia líši od diktatúry.

Česi by mali byť veľmi opatrní v klasifikácii. Detaily sú občas tak drobné, že si ich pri vylievaní sajrajtu z vaničky môžete poľahky prehliadnuť. Napríklad taký detail, že vo vaničke ešte leží dieťa.

Viete, priatelia, ono stačí, aby v predvolebnom programe strany ODS (jej ľudia sú do toho namočený) bola zmienka o pláne na činy, ktoré chce žalobca označiť za sabotáž štátnych úradov. Pretože ak by to bolo v predvolebnom programe a občania si to zvolili v slobodných a demokratických voľbách, tak občania v podobe slečno-pani Nagovej-Nečasovej dostali presne to čo si zvolili.  Nuž, že by to bol fašizmus (nemýliť s nacizmom) ako z učebnice je iný rozmer takéhoto volebného programu.

Áno, sú to tie detaily, ktoré sa stávajú rozhodujúcimi. Ale koľkí ich dokážu vidieť? Koľkí ich dokážu rozporovať? A pritom stačí taká jednoduchá vec: Voliť charakterných. Voliť ľudí, ktorí dodržiavajú slovo, držia sa plánov. Ľudí, ktorí chcú byť plne transparentní. Neskrývajú sa, neutekajú pred otázkami novinárov. A máte po problémoch.

Aut na šachovnici: Ale vy radšej vyšlete 71 tisíc signálov, že? A potom sa čudujete, že sa na vás valí jedna hnedá sračka za druhou.

Viete, kto chce so systémom vydrbať, nič mu v tom nezabráni. Nič. Hľadajme tých, čo nechcú.

Zdroj:  Hľadám charakterných spoluobčanov | M+M+M+M (4M).

Nehovorte mi, že charakterní nie sú! Stačí hľadať a netreba chodiť ani ďaleko. A čo ten v zrkadle? No vidíte, aspoň jeden existuje, čo je spor s tvrdením, že charakterní neexistujú. Stačí si ich zvoliť. Áno, demokracia je úplne vecou charakteru.

Share Button