V prírodných vedách šuflikant, v EU najlepší minister financií

Zlaté prírodné vedy.

Tam, keď vám výsledky lietajú o desiatky percent od plánu, keď máte v prírodných vedách smerodajné odchylky pomaly väčšie ako merané veličiny, tak ste proste šuflikant.

V ekonómii zjavne funguje iný vesmír. Asi preto nepoužívajú logaritmické grafy. 😉

Jo a mimochodom, ekonómovia nič ale naozaj nič nevyrábajú. Leda tak počítajú, čo vyrobil niekto iný – markeťáci, manažéri, robotníci. Kým sa budeme klaňať právnikom a ekonómom, budeme len smiešny.

Tak si vraj bankový časopis vybral nášho ministra financií za

Slovenského ministra financií Petra Kažimíra vyhlásil britský mesačník The Banker, patriaci do skupiny Financial Times, za ministra financií Európy za rok 2018.

Časopis takto ocenil jeho prácu a výsledky slovenskej ekonomiky. Informovalo o tom Ministerstvo financií. „Som rád, že naše úspechy ocenili aj v zahraničí. Je to výsledok nášho snaženia, ale aj skutočnosti, že v rámci Európy sme pre ostatných rovnocenným partnerom, ktorý dokázal svoje postavenie. Samozrejme je to aj záväzok do budúcnosti“, uviedol Zdroj: Kažimír získal prestížne ocenenie. Je najlepším ministrom financií v Európe

Mne sa páči ten spomenutý parameter schodku a vlastne hospodárenia: „Ministrovi sa podarilo výrazne znížiť deficit krajiny zo 4,3 percenta HDP v roku 2012, až na plánovanú úroveň 0,83 percenta v tomto roku. Slovensko tak patrí medzi krajiny s najnižším deficitom verejných financií.“

No a potom sa človek kdesi dočíta aj takúto vetu: „Schodok štátneho rozpočtu Slovenska vlani vzrástol o štvrtinu na 1,22 miliardy eur, rok predtým dosiahol osemročné minimum. Oproti plánu bol rozpočtový deficit ale o takmer dve pätiny nižšie. „

No to ma vomejou – najlepší minister podľa naozaj prestížneho časopisu. Schodok mu lieta každý rok hore dolu o desiatky percent (Naozajstných percent, nie percentuálnych bodov!!!).

A ani plánovať to asi poriadne nedokáže, keď sa mu realita s plánom rozchádza v desiatkach percent už niekoľko rokov po sebe. Potom nech sa Fico nečuduje, že mu nepochválime „kvalitu“ a úlohu jeho vlády pri raste Slovenskej ekonomiky.

V rokoch s nulovou infláciou, leda tak defláciou do 0,5%!

V ostatných rokoch dofinančováva v posledných dvoch mesiacoch roka zdravotníctvo, lebo proste nevie,  koľko bude mať v kase peňazí.  Koľko sa tého deje v ostatných rezortoch, len aby čísla nakoniec aspoň trochu sadli?!? 

My prírodovedci, keby sme odovzdali výsledky s takýmito chybami merania a absurdnými smerodajnými odchylkami, tak diplomovku neobhájime. Pre bankárov je to asi OK. Iný vesmír.

A nezabúdajme, že príspevok 1,8 percentuálneho bodu k rastu ekonomiky v roku 2018 je uvedený v dokumentoch nitrianskeho Jaguáru z roku 2015. Na týchto 1,8 nemá minister financií zásluhy, ani čo by sa za jeho graf vošlo.

Takže čo vlastne tí bankári hodnotili? Nákup 1,8 percentuálneho bodu za 125 miliónov eur, ktorý Európska komisia vyšetruje, či nie je v rozpore s EU pravidlami?

A veď hej, prestížny časopis, prestížne ocenenie… Iný vesmír, tieto financie.

Share Button