Už o pár dní môžete byť na štátnom indexe a váš blog štátom zablokovaný

Nenápadný návrh zákona  z dielne ministra financií o regulácii hazardu predpokladá vytvorenie štátneho zoznamu osôb so zákazom vstupu do herní a so zoznamom blokovaných webových stránok.  Je to pohodlný nástroj na cenzúru webu a perzekúciu osôb.

Poviete si spolu spolu s niektorými na facebooku:

„Cenzúra to nie je z podstaty veci, cenzúra sa sústredí na zneprístupňovanie politicky/ideologicky nepohodlných informácií. Blokovanie nelegálnych herní nemá za cieľ utajiť žiadne informácie, ba sa to ani nedá.“

Takže takto:

  1. Napíšeš na svoj blog článok, že komplex Bonaparte vznikol z divných peňazí. (informácia)
  2. Príčinlivý úradník zaradí tvoj blog medzi hazardné weby, lebo v inom článku sa objavilo slovo „ruleta“ (prvok štátu)
  3.  Nastane blokácia nelegálnej herne (zakázanie)
  4. čo bolo treba dokázať

Cenzúra – definícia :

Cenzúra -y ž. lat.
1.úradne predpísané, nariadené skúmanie a kontrola obsahu písaných a tlačených prejavov, kníh, dicadelných hier, filmov a pod. so zreteľom na štátne spoločenské a mravné záujmy
2. expr. prísny dozor, prísne posúdenie
3. hist. úrad starorímskeho cenzora

ŠALING, Samo, Mária IVANOVÁ-ŠALINGOVÁ a Zuzana MANÍKOVÁ, Veľký slovník cudzích slov. 3. rev. a dopl. vyd. Bratislava: Samo, c2003, 1375 s. ISBN 80-891-2302-3.

Že váš web nie je o hazarde?

Jááj, preveríme, prešetríme, overíme, preskúmame, odvoláme, privoláme, preveríme prešetríme, overíme, odvoláme, privoláme, preveríme…

Ešte žijete? 

Zdravotná databáza len v rukách zdravotníkov

A s tým zoznamom osôb?

Nuž, do zoznamu budú prispievať aj lekári na základe stanovenia diagnózy, ale nahliadať personál prevádzkovateľa herne.  Je to zásadné prelomenie jedného významného tabu. Tabu, kedy k medicínskym záznamom má prístup zas len medicínsky vzdelaný človek alebo súd. Nik iný!

Áno, kadejakých zoznamov, kam sa nechcete dostať a spravujú kadejaké inštitúcie je haba-dej. Všimnite si akú vážnosť tieto zoznamy majú oproti tým, ktoré obsahujú zdravotné záznamy alebo súdne záznamy (register trestov napríklad).

Preto je dôležité, aby zoznamy, kde sa pracuje so zdravotnými informáciami ostávali uzavreté v reťazci pozostávajúcom zo zdravotníckych pracovníkov.  Tým sa zabezpečí, nie len že niekto vôbec vykoná kontrolu oprávnenosti prístupu k informáciám, ale aj, že bude zachovaná nedotknuteľnosť informácií o zdravotnom stave.

Len mimochodom – nemýliť možnosť ľubovolného pohľadu na ľubovolný záznam do zdravotníckych  zoznamov/databáz (neprípustné) s požiadavkov doručenia jednotlivého záznamu pôvodom z rúk zdravotníkov či súdov občanom (bez problémové).

V prvom prípade sa vám dovoľuje pozerať na čokoľvek, vrátane zistenia prítomnosti v databáze.  (neprípustné) V druhom prípade si musíte vyžiadať pohľad na jeden záznam a správca databázy (alebo ten, ktorého sa záznam týka) vám musí povoliť doručenie vyžiadaného záznamu. (bezproblémové)

Navyše, pre mnohé a mnohé povolania či činnosti musíte prejsť kontrolou na závislosti. Gamblerstvo je závislosť s kódom zdravotnej diagnózy.  Je v zozname – je to nedôveryhodný závislák.

Takže takto:

  1. Uchádzate sa o verejnú funkciu, zbrojný preukaz, členstvo v klube hry go,  vo voľbách?
  2. Ktokoľvek môže kedykoľvek nahliadnuť do „zoznamu závislákov“.
  3. No kto už len vám dá hlas vo voľbách, keď si sám overil, že ste lekárom uznaný závislák?
  4. čo bolo treba dokázať.

Čo je dnes podpredsedovi Novy Gáborovi Grendelovi platné, že po voľbách bol očistený z obvinenia, že neplatil dane, keď mu ušlo miesto starostu bratislavského Starého Mesta o 25 hlasov?

Na pracovnom pohovore sa, pomaly pod trestom smrti, nesmiem spýtať, či je dotyčný cigán alebo tehotná a info o zdravotnej diagnóze bude komukoľvek k dispozícii. WTF?

Nie, nie a ešte raz nie!

  1. Je neprípustné, aby boli akékoľvek zdravotnícke záznamy alebo ich časti  voľne k nahliadnutiu komukoľvek.
  2. Je neprípustné, aby bolo možné štátom blokovať webové stránky len zaradením na kýsi zoznam štátneho úradu bez rozhodnutia súdu. 

Nabudúce si dáme druhý diel útoku na osobné slobody a demokraciu: Dankov nápad s módnou políciou a pitným režimom v pléne Národnej rady.  Čosi som už naznačil a chcem to ešte podrobnejšie rozviesť.

Pod čiarou:  A ako teda na hazard? Pre prístup do fyzických herní sa mi páči riešenie, keď sa požaduje vysoká koncentrácia hracích automatov na jednom fyzickom mieste. Keď sa nasadí latka vysoko, zmiznú malé herne kade-tade po krčmách a vytvorí sa jedno-dve, maximálne tri  „Atlantic-city“ v krajine. Každá iná herňa je automaticky nelegálna.

A čo sa týka webu – to nie je vôbec otázka webových technológii. To je otázka kontroly bankových a daňových inštitúcii.  Aj Al-Caponeho zabásli za dane.

V prípade bánk – každá webová stávka sa je spojená s bezhotovostným prevodom.  A tie čo nie sú, sú zas praním špinavých peňazí.  A tiež je to otázka bachnutia po stole a konečne začatia spolupráce všetkých krajín sveta pri riešenia miesta zdaniteľného plnenia. Nie je predsa možné riešiť stávkové weby a neriešiť Google či Facebook, že milé slovenské Finančné riaditeľstvo.  Mimochodom, je to v pripravovanej dohode TTIP?!?

 

Share Button