USA majú plné zuby socializmu a tak klasický republikán už išiel voliť

Zdá sa, že republikánskeho kandidáta, podľa exit poolov, vraj zvolil klasický republikánsky volič. „Starší, vidiecky, biely, konzervatívny, izolacionistický volič, ktorý sa s nedôverou pozerá na čokoľvek cudzie a na „príliš veľký“ vplyv federálnej vlády na jeho život“, hovorí na FB Rado Baťo

Ráno, keď som si čítal nechápavé statusy na sociálnych sieťach,  som si spomenul, ako som pozoroval s profesionálnym záujmom nástup Obamacare – americkej zdravotnej reformy. Niečoho, čo je pre Európana 40-50 rokov štandardom. Pre občanov USA absolútna novinka – solidárny celonárodný systém. Pamätám si, ako americký občania nemali problém na protestných zhromaždeniach posielať invalidov zdochnúť.

Pamätám si, ako v jednom momente USA zistilo, že vlastne nie sú tak bohatý štát a tak veľkorysú sociálnu reformu si vlastne nemôžu ani dovoliť. Keď som včera čítal opakované ponosy občanov USA na to, ako sa im zvyšuje zdravotné poistné, vôbec som nebol prekvapený. Solidarita sa z niečoho zaplatiť musí. Akurát tí, čo sa ponosovali absolútne tomuto pojmu nerozumeli.

Oni tí Američania naozaj myslia akosi inak. Takže to, čo je v USA umiernený pravicový republikánsky štandard, bolo by v socialistickej Európe brutálnym extrémom.

Skok na opačnú stranu Atlantiku

Neviem či ste si všimli, ale my pravicovo orientovaní to pozorujeme už takých 15-20 rokov, Európa zažívala vládu socializmu. Celá EU je jeden neuveriteľná ľavičiarska socialistická žúrka. Skvelý podnik, ale vedú ho socialisti po socialisticky. A zvykli sme si. Trvá to tak dlho, že sme si zvykli a vidíme to ako normu – nulový bod.

Tak sa v tejto prizme zvyku na socializmus zrazu javí aj rýdzi pravicoví prúd ako ťažký extrém.

Ak by aj bol na pomery USA Trump viac republikánsky ako bolo doteraz obvyklé, nie je vôbec divné, že sa európskym ľavičiarom zdá byť niekde na pravom extréme.  Ale to nie je nič zlé. Len je dôležité, aby sme vedeli, kto tie súdy vynáša.

Pokiaľ označujú Trumpa za pravicového extrémizmu ľavičiari, tož to su klidný.  Vládli 10-15 rokov a je jasné, že sa snažia pri moci ostať.

Verím, že kyvadlo dejín bude neúprosné a prinesie zas vládu na pravú stranu spektra. Uvidíte, že po prípadnej 10-15 ročnej vláde pravičiarov sa nám budú zdať aj umiernený socialisti ako extrémny komunisti. 😉 Ak dožijeme.

Zásadnou úlohou pre nastupujúce pravicové vlády v jednotlivých krajinách EU je, nevyliať všetky sociálne výdobytky doby. Sami pravičiari prichádzajú s ideou univerzálneho príjmu a tak som klidný, tož to su klidný.  Ani ekonómovia SaS vo verzii odvodového bonusu napríklad vôbec neškrtajú výdavky na zdravotníctvo. Na zdravotníctvo, ktoré do aktuálneho rozsahu bezplatnosti stanovili práve socialisti.

Socialistami nastavené pravidlá pre voľný pohyb osôb a tovaru je pre pravičiara dobrá kameň na stavanie trhových princípov do popredia. Preto je EU-spoločný projekt pre veľký trh – zmyslupné udržiavať aj pravičiarom. Preto ho ani SaS nerozporuje.

A v záujme zdravého úsudku je dobré si pestovať aj inakosť. Preto majú veľkú výhodu pravicoví liberáli. Majú pre svoje ľavicovejšie krídla prirodzené miesto vo svojich štruktúrach.

To viete, som nie len lekárnik, ale aj optimista. Preto verím a sám sa budem snažiť, toto ľavicové krídlo nevyliať s vaničkou plnou socialistických usadení.

Postfaktuálna doba zo socialistického hrnca

Často tu zaznieva, že sa dostávame do obdobia, keď fakty a pravda prestávajú byť dôležité pre rozhodovania. Naopak, zásadné dejinné rozhodnutia sa uskutočňujú na základe výmyslov, klamstiev populizmu a tak podobne.

Áno, priatelia ľavičiari, tam ste doviedli po 15-20 rokoch svojej vlády ľudskú spoločnosť.

To si naozaj myslíte, že počas predvolebnej kampane bude niekto vychovávať občanov? Nie, to je váš veľký omyl. Medzivolebné obdobie je stvorené na to, aby sa kultivovalo občianske uvedomenie. Medzivolebné obdobia sú dnes a ostaných 10-15 rokov po celej EU úplne vaše.

Veď sa len pozrite na Slovensko. Klam a faloš, kam sa pozriete. Ani vy ľavičiari už to nedokážete znášať, pritom sú to vaši socialisti, kto takto vychovávajú občanov. A potom prídu voľby a zrazu si prajete, aby sa správanie spoločnosti zmenilo?

Nie, nie som si istý, či po zmene, pri vláde pravičiarov sa na tomto bode niečo zmení. Chcel by som,  sám osobne sa budem snažiť. Ale som trochu… No proste nie len optimista, ale aj lekárnik.

Pod čiarou: Tvrdé dáta hovoria, že Clintonová dostala viac v celkovom pošte hlasov za USA. Akurát, USA volia po jednotlivých štátoch a tak počtom menšie majú trošku väčšiu silu v zbore voliteľov. Holt, bez akejkoľvek irónie,  dobre nastavená demokracia, aby väčšina neprevalcovala menšinu.

Share Button