Tón morálky spoločnosti udáva vrchnosť

Vždy sa nájde nejaké to ospravedlnenie podľa zákona, dvojnásobne, ak ste sám strojcom spravodlivosti.  Na morálku si potom už nikto nespomenie. Ona len ticho sedí v kúte a nemo čaká, kým ten ošiaľ amorálneho bahna prejde.

Rozhorčená námietka nájdená kdesi na sociálnej sieti:

Co je to za firmu co takto okrada a hlavne ake svedomie musi mat jej sef. Od kedy citam slovensko.digital mam stale vacsie a vacsie pochybnosti o moralke ludi na Slovensku. Tu to absolutne nie je o Ficovi ani o politikoch. Tu je to o ludoch v tomto state a o ich vychove, o tom, ze neexistuju hranice, neexistuje postih ak niekto kradne ako straka. A hlavne takychto ludi treba moralne zhanbit co sa tiez nedeje. Preto v tom vsetci pokracuju. A ked sa im na to pride povedia „lebo Fico“… Spiny.

Áno, mohol by som povedať, že je to preto, že „aj vy by ste chceli“. Že tu máme 1,1 milióna ľudí, ktorí by si pre euro nechali aj do kolena vŕtať a  žiadne morálne bahno im nie je dosť hnusné.

No skúsme nájsť trochu hlbšie príčiny.

Je to o „nálade“ v spoločnosti, o latke morálky, ktorú nasadí tá najviditeľnejšia vrstva. Či sa nám to páči alebo nie, väčšina ľudí uznáva autority ako vzory mantinelov a limity možného. 

Potom sa aj v malom človeku poľahky odbrzdia všetky morálne zábrany, ktoré by inak spustili otázky typu: A môže sa to? A nevadí, keď to celé nebude nikto potrebovať?

Proste im to v takomto prostredí nie je blbé

Dvojnásobne, keď všade, kam sa takýto podnikateľ pohne, všade sa mu núka „že sa to za všimné dá vybaviť“. Lebo práve tá najvyššia vrchnosť nastavila systém tak, aby sa udalosti v štáte nediali „nárokovateľne“, teda splním podmienky a automaticky dostanem, ale „cez komisiu“, teda niekto to musí ešte aj navyše schváliť.

Práve preto, že všetko ide „cez komisiu“ neexistuje žiadne také ako „postih ak niekto kradne ako straka“. Pretože to čo predviedli nie je žiadna zlodejina. „Komisia schválila“, takže podnikateľ je absolútne v suchu a pohode.

Komisia zas povie, že „bola oklamaná podnikateľom“. A kým sa rozpletie prepletenec, je dávno sviňa zožraná.

Navyše, keď to má rozpliesť priateľ toho podnikateľa či predsedu komisie.

A kto môže za to, že rozpletanie vzťahov komisie a podnikateľa robí ich priateľ zo ZDŠ? Podnikateľ? Predseda komisie? Nie, veru nie. Je to ten, čo takto nastavil systém. Teda dobre zvolený vlastnou hlavou uvažujúci hlas podobný, čo nedokáže odpovedať na otázku: „S kým popíja colu?“ a ktorého nevedia nájsť policajti, lebo nik nevie, kde býva.  Alebo ten, čo si postaví dom v košickom mestskom parku, lebo to nie je byt, ale apartmán.

Takže ako? Je to „o Ficovi“ a jeho 83 kolesíkoch, alebo nie?

Nepotrebujeme svätých a blahorečených politikov

Viete, mne by stačila aj malá iterácia k normálnosti. Nemusí byť hneď svätosť a morálka limitne sa blížiaca k dokonalosti.

Mne naozaj bohate stačí priemerne zodpovedný a priemerne morálny. Ani ja nie som ktovie-ako lepší. Za troška ani pán farár nič nepovie. A keď budeme riešiť, či takáto, alebo hentaká troška je ešte „troška“ alebo už je to priveľa, jáj, to bude sveta žiť.

Dnes tu ale stojíme pred otázkou, či budeme pokračovať v tomto morálnom bahne:

Vyzerá to skôr ako skrýša úradníkov, a nie ich oficiálne sídlo. Na Panenskej ulici v bratislavskom Starom Meste majú odborníci na eurofondy sídliť vyše roka, na budove však dodnes nie je tabuľa s označením ministerstva vnútra. Nič nie je na zvončeku, vstupná brána je na guľu.

Nepomôže, ani keď bránu nechávajú dokorán otvorenú. Hneď pri vstupe je v podbrání rampa a ceduľka „súkromný pozemok“. Iba odvážlivec, ktorý naruší súkromie, prejde niekoľko metrov podbráním a zabočí doprava, objaví vchod do priestorov ministerstva vnútra.

To do prenajatej budovy nasťahovalo 130 úradníkov, hoci u seba má poloprázdne kancelárie, do ktorých by sa pomestili. Účet za deväťročný prenájom aj s energiami presiahne tri milióny eur.

Peniaze získa kamarát ministra financií Petra Kažimíra Roman Fečík a schránková firma z Cypru Tyree Trading Limited. Za utajeného cyperského vlastníka podpisuje úradné doklady ďalší Kažimírov kamarát Jiří Horníček. Zdroj: Štátne milióny idú aj schránke z Cypru s Kažimírovým kamarátom

Nie priemerní občania tohto štátu. Nie, nie! Najvyšší pri moci tu za ostatné 4 roky medzi sebou rozpútali preteky, kto bude tá najväčšia nemorálna sviňa.

Ozve sa frenetický potlesk a hysterický jasot voličov Smeru. Ktorí jakživ žiadnu budovu nebudú štátu prenajímať.

Otázka neznie, či ísť k voľbám.

Otázka znie, kto iný sa má o Slovensko starať, ako nie my. Nik iný to za nás neurobí. Nie je žiadne oni. Sme len my. My si za to môžeme, ako vyzerá morálka na Slovensku.

Share Button

Názor na “Tón morálky spoločnosti udáva vrchnosť”

Komentáre sú zakázané.