Stojím na strane americkej propagandy

Cieľ je jasný. demokracia. Ak mám mať na mysli demokraciu ako  cieľ, ak mám mať na mysli demokraciu ako prostriedok, som rozhodne na strane americkej propagandy. Partizánske záškodnícke akcie v politike škodia nám všetkým. Odhrabať sa a ukázať jasnú líniu myšlienkového a ideového stretu pomôže nám všetkým.

Česi sa práve rozdeľujú a jasne vyhraňujú. Sociálna demokracia ústami svojho predsedu jasne odmietla amerických vojakov na svojom území. Sociálna demokracia na Slovensku jasne odmieta akékoľvek ekonomické sankcie voči Rusku.

Ak si mám vybrať za  ktorú stranu sa mám postaviť, tak hľadám demokraciu. Áno, som štváč demokracie a hľadám nástroje, ktoré dokážu demokraciu zabezpečiť pre mňa a aj moje deti.  Nepopieram, že sa môžem s tou demokraciou sakrametsky mýliť. Podobne ako sa onehdá pomýlil jež keď potupne zliezal z kefy.

Mám istotu, že akékoľvek paktovanie sa s putinovou diktatúrou je pre demokraciu cesta do pekla.

Keď zvážim tieto dve možnosti, teda euro-americkú demokraciu a možnosť že sa v nej zmýlim na jednej strane a na druhej strane putinovu diktatúru nemôžem inak. Rozhodne stojím na strane euro-americkej demokracie.

Áno, budem rád, keď si aj ďalšie štáty budú meniť svoje zriadenie, keď budú nasledovať euro-americkú demokraciu. Ak ju považujem za dobrú pre seba, rád ju doprajem aj ostatným. Nehovorím, že je bez chyby. Ale… Áno, vždy je nejaké ale. Ale euro-americká demokracia je v tejto chvíli jediná forma správy štátu na tejto Zemeguli, ktorá dáva občanom možnosť rozhodovať sa o svojom vlastnom osude.

Rád by som nemal na území svojho štátu žiadneho vojaka. Ani vlastného ani cudzieho. V tankoch, nech už sú označené bielou či  červenou hviezdou nevidím žiadnu zmysluplnú hodnotu. Ak ale za hranicami pobehuje splašená horda pod velením diktátora, nevidím inú možnosť, ako stavať protiváhu. Vy áno?

Reálnu protiváhu. Neviem ako to máte vy vo vašej mozgovni upratané, ale pre mňa je základom všetkého matematika. Rusko má cca  143 miliónov obyvateľov. EU 503 miliónov obyvateľov (približne 8 % svetovej populácie) a  USA 313,9 miliónov. Slovensko 5, česko 10 miliónov. Pre grafomilov tu je graf. Tak si to prosím preberte, koľko vojakov môžeme postaviť proti sebe. Podobne si to preberte v hodnotách peňazí vydávaných na zbrojenie. Podobne si to preberte v schopnosti ekonomík zmeniť výrobu z mierovej na vojenskú a súčasne zachovať schopnosť živiť obyvateľstvo.

Ani za mak sa mi nepáči, že o tomto musím písať. Už od počiatku ukrajinskej krízy sa jasne vyjadrujem, že nechcem akýkoľvek živý vojnový konflikt. Jediné čo si prajem, je euro-americká demokracia na území EU Napriek kritike je mojou jasnou preferenciou západná demokracia. A keď si aj iní myslia, že to bude pre nich dobré, tak aj jej rozširovanie po ostatnom svete. Naša demokracia môže byť pre nich len príkladom.

Čo s istotou chcem, je, aby sa na území Slovenska a Česka neobjavila putinova diktatúra. Ak je dnes pre zachovanie demokracie potrebné postaviť na každú druhú križovatku vojaka NATO, tak to nie je preto, že my si tu medzi sebou potrebujeme niečo dokazovať. Nie je to preto, aby sme si vrámci EU a NATO potrebovali ukazovať, aké máme naleštené Gripeny alebo F16  a kto má v európskej komisii väčšieho pindíka.

Ani okom by som o tých vojakov NATO normálne nezavadil. A skúsili by tí vojaci  vyliezť so samopalom z kasární, hnal by som ich prvý do kasární späť. Tak ako našich vlastných. (No dobre, tak druhý, ako prvé by som vás išiel zachraňovať z titulu svojej profesie.) V demokracii nemajú čo vojaci pobehovať so samopalmi po uliciach.

Viete, keď neďaleký diktátor začne vyťahovať svoje zbrane z kasární, aby rozšíril svoju diktatúru, tak to je presne ten moment, kedy chcem mať k dispozícii naše spoločné zbrane pripravené na obranu demokracie na našich hraniciach. Aby diktátori ostali za nimi. Nie je to ktovie ako humanitné voči tím za plotom. Aj to sú predsa ľudia. Ale všetko pekne poporiadku.

 

Verím, že vy ste si vybrali.  Alebo demokraciu, alebo diktatúru. Akokoľvek, je celá dnešná situácia totálne na hovno. No rozhodne to nie je tak, že nevieme čo bolo skôr. Toto nie je absurdná diskusia či bolo skôr vajce alebo sliepka. Dnes je to pre nás na Slovensku aj v Česku  o tom, že nechceme, aby na nás ako prvé zaútočilo putinovo Rusko. My sa nikam nehrabeme.

Ak je pre Ukrajincov, Paštúnov či Číňanov (dnes je 25. výročie krvavých tankov na Tchien-an-men kuang-čchang) demokracia taká lákavá, že chcú svojich diktátorov zvrhnúť, no máme sa preto hanbiť, že sme pre nich príkladom?

Ešte vysvetlenie pre pomýlecov, čo vidia kadejaké paralely.

  1. Železná opona, ktorú naši vojaci NATO dnes stavajú na hraniciach EU je ochranou pred vstupom diktátora do slobodného sveta. Železná opona na západných hraniciach Varšavskej zmluvy bola ochranou pred útekom vlastných občanov do slobodného sveta. 
  2.  Vojaci NATO majú úlohu obrany vonkajších hraníc pred útokom zvonka. Cieľom ich nasadenia sú hranice EU/NATO. Sovietski vojaci boli umiestnení na území krajín socialistického bloku, aby v prípade potreby mohli zasiahnuť proti vlastným obyvateľom týchto socialistických štátov. Cieľom ich útoku bolo vnútorné územie.
  3. Áno, je tu riziko, že sa vojaci inej krajiny pod zámienkou NATO obrátia proti hostiteľskej krajine. Ak sa bojíte okupácie zo strany USA viac ako zo strany Ruska, ruská ambasáda vám dlhodobé víza určite rada udelí. Potom je to už aj tak tak jedno, diktatúra alebo diktatúra.

Pod čiarou: Pre obdivovateľov putinovej či inej diktatúry: Cenzurujte sa – prestaňte kázať vodu a nalejte si svojho čistého diktátorského vína aj sami pre seba.

Pod dvomi čiarami:  Aj za tou hranicou žijú rovnaký ľudia. Aj tí, čo sa sem snažia dostať sú ľudia. Otázku prisťahovalectva a ľudských práv utečencov musíme riešiť. No je to celkom iný problém a má celkom inak definovanú prioritu. Všetko pekne po poriadku. Možno by sme sa ich, tých utečencov pred diktatúrou mohli opýtať, či by nebolo lepšie, keby si tú diktatúru nezvrhli doma namiesto toho, aby sa plahočili za slobodou a demokraciou k nám.

 

Share Button