Štát zaplať štátu a bude raj na zemi a v zdravotníctve obvzlášť

Skúste sa zamyslieť nad svojou vlastnou víziou zdravotníctva – nie čiastkovými opatreniami, nie nad operatívou. Ale skutočne nad víziou – skúste si predstaviť koncový stav. A až potom hľadajte nástroje, pomocou ktorých sa tam chcete dostať.

Verte mi, aspoň z 50% vaše výhrady na operatívu zmĺknu. Pretože zistíte, že síce mať štátne nemocnice je super hedlajn po 10 rokoch smeráckeho masírovania propagandou socializmu, akurát vám začnú vyrastať kadejakí valockí či kostkovia na úúúplne opačnom konci systému.

Keď si MUDr. rozpredá svoju vlastnú štátnu nemocnicu

Áno, vrámci reformných zákonov v roku 2004 sa upravil priestor na zmeny v štruktúre vlastníkov. Prvé, čo urobili riaditelia nemocníc s titulom MUDr a primári oddelení s titulom MUDr bolo, že si ako štátny manažéri predali sami sebe do súkromných rúk labáky, diagnostiku, nemocničné lekárne, ambulancie, práčovne, dodávateľov… Tak to proste je a nikdy to nebude inak. Je to ľudská vlastnosť.

Nikde od týchto pánov MUDr. nepočujem, že treba podporiť štátne vlastníctvo ich majetku. Aj to je ľudská vlastnosť.

Možno by bolo dobré počuť od zástancov kompletného štátneho zdravotníctva, ako chcú všetkým MUDr znárodniť ich súkromné ambulancie. A potom počúvať tie zdôvodnenia, prečo je štátna ambulancia najlepšia forma.

Viac ako 2 roky sa veľmi, ale naozaj veľmi, intenzívne v spoločnosti hovorí o tom, ako ambulantní poskytovatelia pijú krv občanom svojou neschopnosťou objednávať plánované výkony na konkrétny čas. Nikde nevidím, že by štátne nemocnice začali prevádzkovať štátne ambulancie, v ktorých prebieha manažment pacienta na úrovni 21. storočia. Len tak, bez vidiny odmeny.

Dokonca nevidno, že by sa majitelia ambulancii, z väčšiny s titulom MUDr, snažili meniť manažment pacienta len z pocitu, že by to tak malo byť, lebo to občania chcú.

Ako to, že len tak, z ničoho nič, štátni zamestnanci nie len v zdravotníctve nepracujú od 12:00 do 21:00?

Štát zaplať štátu a bude raj na zemi

To ich má štát kontrolovať? To im to má štát prikazovať? A nie je vám to smiešne, keď hovoríte, že štát má štátu prikazovať, že štát má štát kontrolovať?  Nie je to škoda peňazí, platiť si sám sebe kontrolu, keď to štát sám od seba môže robiť správne? Veď je to ten istý štát.

Ako to, že v štátnych nemocniciach sa vôbec obmedzujú v nákupoch liekov a materiálu, vo výške platov? Viete koľko drahých liekov by sa dalo nakúpiť pre deti z titulných stránok Nového Času a Plusky? Koľko lekárov by sa dalo z Nemecka vytiahnuť tak, že riaditelia nemocníc tých nemčúrov preplatia?

Prečo ste boli všetci takí pobúrení zo strany VšZP?  Nie je to naopak znak toho, že sa VšZP nerozpakuje všetko a všetkým zaplatiť tak ako si každý jeden lekár, sestra, pacient sami podľa seba predstavujú?

Veď ide o pacienta! A nie je prijateľné, aby boli lekári vo svojich medicínskych rozhodnutiach obmedzovaní nejakým neMUDr. Fuj, ekonómom, nie to aby im do toho kafral absolvent farmácie.

Zopakujem to aj po 159x – „Dáme vám zdravotníctvo zadarmo“, „Dáme vám vlaky zadarmo.“, , „Zrušíme doplatky za lieky pre všetkých od 0-18 a od 60-smrť“ (toto špeciálne je najnovšia akcia Sme-rodina), „Postavíme 30 nových nemocníc“, „Prinesieme moderné lieky všetkým pacientom“ (že pán Drucker, čo si omylom predal strechu nad hlavou) – je podvod na občanoch.

My hráme fér – máme 5,5mld vašich peňazí a z toho sa dá nastaviť takýto a takýto nárok vrámci solidárneho zdravotného poistenia v prostredí 27 konkurenčných zdravotných systémov EU, v prostredí otvorenej ekonomiky, v prostredí s HDP Slovenska a v prostredí, kde Smer a ĽSNS dokážu mať 38%.

My hráme fér a hovoríme, že súčasný systém je potrebné opraviť a reformovať takýmito 105 opatreniami. Hráme fér a vysvetľujeme. Hráme fér a sme pripravení o nich diskutovať a prijať lepšie nástroje keď budú argumenty pre ne založené na dôkazoch.

Mňa by naozaj zaujímalo, prečo zástancovia štátneho vlastníctva poskytovateľov, zástancovia jedinej štátnej poisťovne, zástancovia štátneho všetkého tvrdia, že takto je to najlepšie. Dokonca to tvrdia ľudia v krajine s 40 rokov skúseností s výstavbou socializmu a s cestou ku komunizmu a beztriednej spoločnosti.

Zdravie predsa nemôže byť podriadené ekonomike!

A kde inde sa to dá aplikovať – len v štátnych zariadeniach. Štát predsa vždy doleje peniaze. A doleje. A doleje. Veď štát na to má.

Dnes by naozaj stačilo naliať do zdravotníctva 1-2 miliardy EUR a boli by všetky lieky bez doplatku a boli by plné tabuľkové miesta lekárov a sestier a ich platy 10-násobné.  A nič netreba v systéme meniť. Naozaj nič. Akurát o rok by to bolo +2-3mld. V roku 2020 +3-4mld…

Štát predsa vždy doleje peniaze. A doleje. A doleje. Veď štát na to má.

A veď nech štát doleje aj 10miliárd do zdravotníctva! Lebo keď vám hrozí smrť, zaplatíte z cudzieho vrecka pokojne aj 1 milión eur za balenie augmentinu s výrobnou cenou 2€. A keď to zistí ten lekár, čo vám ich bude predpisovať, tak samozrejme bude chcieť svojich 10%. A aj sestra a aj riaditeľ nemocnice a aj murár, čo opravuje omietku na schodisku k lôžku pacienta by mal svojich 10% dostať. Veď zo štátneho krv netečie.

Po 3000 rokoch našej civilizácie sme zistili, že TAKTO to funguje. Takto egoisticky. Nie tak ako si komunisti vysnili. Ani 40 rokov ČSSR ako dôkaz vám nestačilo?

Takže, vráťme sa k tej vašej vízii, o ktorú som vás na začiatku článku požiadal, aby ste si ju predstavili. A vložme ju do kontextu Slovenska roku 2018 po 10 rokoch Smeru, ktorý ste si sami zvolili.

Ešte stále trváte na štáte ako najlepšom vlastníkovi? Najlepšom z najlepších poskytovateľov?  Naozaj vám tých 40 rokov ČSSR  a 10 rokov Smeru nestačilo?

Share Button