Stále nevieme či e-známky nefungujú a minister sa smeje

Naozaj ma zaujíma, či systém diaľničných známok skutočne funguje. Lebo doterajšie indície hovoria o jedno veľkom tichu.

Viete, taká exkurzia, spoločná hliadka policajtov a novinárov, ktorí by nakamerovali, ako v reálnom čase nejaký bazmeg v policajnom VW prečíta značky okoloidúcich vodičov a skonfrontuje zakúpenie elektronických diaľničných známok.

Dnes vydal Denník N článok o tom, ako máme v našom vlastnom štáte systém na vyberanie pokút v hodnote 1,5 miliónov eur denne. Denne! Ale stále je to také akési „od stola“ stále som nevidel novinárske, nie vládne, ale novinárske dôkazy o tom, ako sa tie značky snímajú, ako sa to páruje s databázou a tak ďalej.

Len za jediný februárový deň pritom na diaľnici nachytali 7483 čiernych pasažierov. Keby ich denne bolo napríklad 5000, za február a marec mohli teoreticky do domácností doraziť pokuty v hodnote aj 90 miliónov eur. Koľkí z nich by sa sťažovali, že o novom systéme nevedeli? Koľkí z nich si známku kúpili, no nevšimli si, že sa pomýlili? Koľkým niekto iný kúpil známku, no nevedeli, kedy sa presne končí jej platnosť? Rôznych sťažovateľov by mohlo byť veľa. Zdroj: Systém e-známok neposlal jedinú pokutu, v hre je aj generálny pardon

Slovenská republika je náš štát. Nie nejakí ONI, ale MY sme tu doma a my si tvoríme pravidlá pre nás.

Viete, e-známky sú z iného sveta. Z úplne inej reality. Prichádzajú nástroje, ktoré sme doteraz nepoznali. A robíme jednu zásadnú chybu: Nástroje budúcnosti nasadzujeme do procesov minulosti.

Keď sa to stalo naposledy na bojiskách I. svetovej vojny umierali ľudia po stovkách za minútu. E-známky v procesoch polovice 20. storočia znamenajú pokuty v hodnote 1,5 milióna eur denne.

Nie, naozaj nechcem aby ma pokutoval robot. Ale o tom som vám už hovoril:

Na mýtnej bráne je kamera, rozpozná ŠPZ auta, z databázy vytiahne adresu majiteľa, pripojená tlačiareň vytlačí pokutový blok, baliaci stroj zabalí do obálky a poštár každé ráno  prevezme na rozoslanie dávku pokút pre ľudí. V kombinácii s fikciou doručenia a pri odoslaní elektronickej verzie do oficiálnej elektronickej poštovej schránky občana (v ČR už existuje ako Datová schránka) nastáva práve prvá doba robotov. Zdroj: Nechcem, aby ma pokutoval robot | M+M+M+M (4M)

Za starých dobrých čias bolo zvykom, že pokutu udelil policajt za práve spáchaný priestupok práve prichytenému vodičovi. Boli to zlaté časy spravodlivosti.

Share Button

2 názory na “Stále nevieme či e-známky nefungujú a minister sa smeje”

 1. takze system je apriori zly len kvoli chybam v implementacii a nedotiahnutej dokumentacii / zakonom?
  to by sme nemali vobec nic a stale by sme povazovali kone za luxusnu formu dopravy a ludi s kolesovym vozikom za carodejnikov…

  ja chcem zit vo svete kde funguje pokrok a kde mi robot automaticky pripomenie ze som nieco spravil zle. vzdy sa mozem dostavit na prislusne oddelenie (alebo az sud) a rozhodnutie robota napadnutvo forme odvolania.

  pardon, ale tvrdit ze som si nevsimol chybu v PSZ pri kupovani e-znamky je stupidita uzivatela. rovnako ako nevediet dokedy mam platnu znamku ktoru mi kupoval niekto iny.
  vsak ved to je rovnako, ako ked sa pokusim rozbehnut s autom ktore nema kolesa a budem tvrdit ze som nevedel ze nema kolesa… policajt/servisak/poistovak si poklepe na celo a spyta sa ma preco som si to neoveril.

  jediny trochu pripustny argument by mohla byt fikcia dorucenia – az kym si odporca precita (s porozumenim) zakon tohoto sa tykajuci…

  1. Skúste si prečítať článok. A keď natrénujete čítanie s porozumením, tak sa môžete vrátiť a komentovať článok, nie škvrny na slnku.

   Nepíšem, ani že systém je apriori zlý kvôli chybám v implementácii. Nepíšem ani o výhovorkách a už vôbec nepíšem o preklepoch a ich riešení. A už vôbec nie o fikcii doručenia.

Komentáre sú zakázané.