Smer financuje volebnú korupciu z peňazí na možné liečenie pacientov

K rozpočtu zdravotníctva na rok 2019 z dielne Smeru a SNS by stačilo uviesť len dve čísla: 

Smer tvrdí, že do zdravotníctva dáva najviac peňazí – nárast v nominálnom vyjadrení do zdravotného poistenia je cca 219 miliónov eur. 

Súčasne všetky opatrenia súvisiace z výškou platov v zdravotníctve je 197 miliónov eur. 

Keď pripočítame nárast cien energií, tak sme dokonca v mínuse. 

Vývoj percenta platieb za poistencov štátu vyzerá za vlády Smeru takto:

V nárast percenta v roku 2016 má prozaické vyjadrenie: Bolo pred voľbami! Nastavenie hodnoty pre nasledujúci rok sa deje v novembri-decembri 2015, nasledovala predvolebná kampaň.

To znamená, že za akýmikoľvek bombastickými rečami o rekordných peniazoch do zdravotníctva nie je ani cent na zlepšenie, rozšírenie, zosilnenie zdravotnej starostlivosti.  Nebude sa zvyšovať počet výkonov, teda nebudú sa skracovať čakacie doby. Nebude sa zvyšovať počet lekárov, nebude sa znižovať počet pacientov pripadajúcich na jednu sestru. 

Celkový balík určený na zdravotnú starostlivosť sa skladá z peňazí vybraných vo forme zdravotného poistenia od ekonomicky aktívnych a z príspevku štátu od ekonomicky neaktívnych. 

Pracujúci – máme zdravotného odvody z aktuálnej skutočnej mzdy. 

Ekonomicky neaktívny občania, je ich asi 2 850 tisíc. Za týchto občanov platí aspoň 4% z priemernej mzdy z pred dvoch rokov. Jediné peniaze, ktoré má štát, má z daní občanov. Jediné miesto, kde má štát zhromaždené peniaze, je celkový balík štátneho rozpočtu. Aj tieto peniaze, ktoré dáva štát do zdravotníctva za ekonomicky neaktívnych občanov sú teda peniaze z balíka štátneho rozpočtu.

Medziročne štát riadený Smer+SNS+Sieť+MOST dal v roku 2019 o 16% nižšie platby štátu do zdravotníctva, keďže sa nie len znižovalo percento, ale ekonomike sa darilo, takže sa znižoval aj počet nezamestnaných.

Majú ísť peniaze z daní radšej na opravu diaľnice, alebo radšej na liečbu detskej leukémie?

Áno, tak jednoducho stojí otázka pri rozhodovaní, ako má fungovať štát.

Toto rozhodovanie nie je jednoduché. Preto sme sa sami dohodli, že ho budeme robiť uvážene. Že vláda predloží všetky pre a proti a mesiac až dva sa bude rozvažovať. To je zmysel všetkých tých pravidiel, kvôli ktorým schvaľovanie na úrovni vlády a parlamentu trvá 2-3 mesiace. Rozvažovať, dať šancu odhaliť skryté riziká, prijať najlepšie možné riešenie.

V pondelok ráno sa v Smere zobudili do slnečného dňa a povedali si: Dnes je dobrý deň na 50€ prídavky na dieťa.

V utorok ráno sa politici SNS zobudili do slnečného dňa a povedali si: Dnes je dobrý deň na zrušenie diaľničných známok a presmerovania 360 miliónov z iných daní na opravu ciest.

Pozajtra dostane mnoho našich susedov informáciu o pozitívnom rakovinovom náleze. Ten deň nebude až taký slnečný.

Niektorí z nich by potrebovali liečbu, ktorá je v roku 2020 na hranici financovateľnosti zo solidárneho zdravotného poistenia Slovenskej republiky. Niektorí z nich budú žiadať o výnimočné preplatenie liečby, ktorá nie je v roku 2020 na Slovensku preplácané automaticky, lebo je strašne drahá. Musia sa veľmi starostlivo zvažovať reálne prínosy pre toho konkrétneho pacienta. A niektorým pacientom preplatenie poisťovňa zamietne.

Zrušenie diaľničných známok, 50€ prídavky, 13 dôchodok – dohromady je to 800 miliónov eur za rok.

Tie peniaze mohli ísť do zdravotníctva ako napríklad 5% za poistencov štátu. Mnohí naši susedia mohli dostať automaticky liečbu s nádejou na 5 možno 12 rokov dobrého života. Mohli.

Aktuálne platí, že úradnou hranicou pre posúdenie prínosu liečby vzhľadom na prinavrátenú kvalitu života či predĺženie života je, že liečba stojí menej ako cca 37000€ za rok.

Tých 800 miliónov eur znamená, že slovenskí občania mohli mať k dispozícii o 21 600 rokov života viac.

Predstavte si to takto: Keď vám neschvália liečbu, lebo v rozpočte zdravotníctva na ňu nie sú peniaze, tak sa dožijete 65 rokov. Keď vám ju schvália, ten liek vám prinesie +7 rokov s vnúčatami navyše. Z toho balíka 21600 rokov ste dostali 7 rokov vy od spoluobčanov, ktorí zaplatili dane, vznikol z toho balík 800 miliónov a politici rozhodli, že pôjdu do zdravotníctva. Ďalších 12 rokov váš sused, 32 rokov niekto v Bardejove a +6 mesiacov mamička 3 detí na Orave. Na hornej Nitre nejaké dieťa vďaka tomu politickému rozhodnutiu dostane 68 rokov života s paličkou, namiesto 42 na vozíku.

Takto funguje dofinancovanie zdravotníctva pomocou % platby za štátnych poistencov. Okrem obligátnych zdravotných odvodov ešte nejaký ten stomiliónik pridáme z daní do balíka na financovanie solidárneho zdravotného systému.

V roku 2016 ste si zvolili Smer, jeho politici vo vašom mene tých 800 miliónov za vás rozhodli, že v roku 2021 (až na vtedy naplánovali tie opatrenia) pôjdu na prídavky na deti, na 13 dôchodok, na opravy diaľnic (výpadok z diaľničných známok). Smer, SNS rozhodoli, že dofinancovanie zdravotníctva v roku 2021 NIE.

Aj o tomto je vaše rozhodnutie, komu dáte 29.2.2020 hlas.

Pre SaS sú úlohy štátu v oblasti zdravotníctva, školstva a bezpečnosti absolútnou prioritou. Naopak, všetky ostatné štátne veci sa snažíme minimalizovať, zefektívniť, zjednodušiť, aby stáli štátny rozpočet čo najmenej. Práve preto, aby vybrané dane neboli míňané na podivnosti, ale na to, čo je skutočnou úlohou štát – solidárny zdravotný systém, všeobecné školstvo a obrana a bezpečnosť občanov.

Nesľubujeme, prinášame riešenia. Alternatíva naozaj existuje.

Share Button