Slovensko má nové logo – zas sa nezrodilo z potreby občanov

Áno, je to dobré. Krajina má mať svoj „brand“, svoju značku, Či bude taká alebo hentaká – je to jedno.

Akurát neverím, že by toto tentokrát zas neskončilo kdesi pod nánosom prachu a obrastené machom.

To logo, tá značka sa totiž nezrodila z potreby Slovenska. Zrodilo sa z potreby úradníkov vykázať svoju opodstatnenosť.

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák poznamenal, že na finálnom prevedení novej značky pracovali približne sedem rokov. Aj preto hovorí, že tento projekt nemá na Slovensku obdobu.

>Nové logo a slogan má podľa ministra prezentovať štyri základné vlastnosti charakteristické pre Slovensko: rôznorodosť, vynachádzavosť, vitalita a autentickosť.

„Prosím, prijmite ho v dobre vôle a bez predsudkov,“ odkázal verejnosti Lajčák.

Minister zahraničných vecí pritom neskrýval, že sa týmto počinom chce Slovensko priblížiť ku krajinám ako Veľká Británia či Nemecko. Tie už takýto jednoliaty vizuál totiž vo svojej komunikácii smerom do zahraničia využívajú.

Používať ho majú ako ministerstvá, tak bude k dispozícii aj regionálnym či súkromným inštitúciám. Stať sa má tak postupne do konca roka. Zdroj: Slovensko má nové logo – Good Idea Slovakia

Nezrodilo sa to z potreby slovenských ubytovávateľov mať jednu značku pre Slovensko v zahraničí. Nezrodilo sa to z potreby vysokých škôl označiť sa miestom pôvodu. Nezrodilo sa ani z potreby tých citovaných firiem. A už vonkoncom sa nezrodilo z potreby občanov prezentovať sa v lete na dovolenke miestom svojho života a práce.

To, že by sa mali všetky štátne úrady prezentovať jednou značkou – to trvalo 7 rokov, kým na to niekto prišiel?

To je ten rozdiel medzi liberálnym pravicovým myslením a socialistickým prístupom k životu. Štát je tu pre občanov, tvorí infraštruktúru, aby mali občania k dispozícii čo sami potrebujú pre svoju vlastnú realizáciu vo svojom vlastnom štáte.

Úradníci vykázali svoju opodstatnenosť a budú hľadať ďalší nástroj. O 2-3 roky bude nové logo, nový program, nový dizajnmanuál, nové prémie za splnený plán.

Ako som už bol býval bol spomenul, nestačí že máme nástroje 21. storočia. Musíme zmeniť aj procesy, postupy, riešenia. A myslieť moderne na úrovni 21. storočia a na úrovni nástrojov a prostriedkov, ktoré nám 21. storočie dáva.

Share Button