Recept na 21. storočie: Zložité veci netreba zatratiť, stačí ich zrozumiteľne vysvetliť

Máme 21. storočie, tak sa prosím podľa toho aj správajme. Môžeme žiť zo zvykov nášho detstva či našich rodičov. No potom nemôžeme používať nástroje 21. storočia.  Verte mi, nebude to fungovať.

Toto je prvý diel dlhodobého utorkového seriálu: Recept na 21. storočie. 

Buď zložité veci dokážem vysvetliť jednoducho, alebo dokážem zložité veci zjednodušiť. Iných ciest k pochopeniu a presadeniu pravdy a dobra pre mňa nie je.

Samozrejme existuje univerzálne úspešná cesta na presadenie čohokoľvek: Cesta klamstva a násilia.

Slovenská republika je štátom, ktorý by mal slúžiť jeho vlastným občanom. Preto tu je. Nie pre niekoho v Bruseli či niekoho na Kamčatke. A tak sa pýtam jednoduché otázky:

Na čo sú dobré pre mňa osobne elektronické diaľničné známky?

Na čo je dobrý občiansky preukaz s elektronickým čipom?

Dokáže mi vláda Smeru a Smeru podobných odpovedať na tieto dve jednoduché otázky?  Ale tak, aby to pochopil aj priemerný stredoškolák.

Alebo taký eHealth. Videl niekto niekde brožúrku, kde by na maximálne 10 stranách bolo vysvetlené na čo potrebujem ja ako občan štátu Slovenská republika nejaký eHealth?

Alebo rozprava k programovému vyhláseniu vlády. Kto sa nájde a vysvetlí občanom Slovenskej republiky, prečo už týždeň prebieha nejaká diskusia v Národnej rade k dokumentu, ktorý nič konkrétne nepíše?

Keď som pozeral diskusnú debatu Kotleba-Klus, tak mi napadla presne táto téma dnešného článku. Jasne a zrozumiteľne vysvetliť ľuďom, čo to vlastne tí poslanci robia, prečo tam diskutujú. Proste  vysvetľovať

Môžeme vzdychať nad tým, že nám do dnešnej demokracie chýbajú demokrati, ak sa ani len trošku, trošíčka neposnažíme demokratov vytvoriť.

Jednoduché riešenie je povedať: Je to mlátenie prázdnej slamy za naše peniaze, aj tak je to dohodnuté, nakoniec to Smer a Smeru podobní odmávajú. Za tie peniaze sa mohla postaviť škola na Gemery.

Viete, keď vysvetlíte ľuďom, že diskusia o programovom vyhlásení sa deje preto, aby:

Sa jasne etablovali dve skupiny v parlamente -koalícia a opozícia. Aby sa vyjasnili postoje týchto skupín. Aby boli voliči opozičných strán skrz svojich opozičných poslancov informovaný, ako zle a nesprávne chce vláda 4 roky vládnuť.

Aby boli voliči vládnej koalície skrz svojich koaličných poslancov a hlavne skrz členov vlády informovaný, ako dobre spravili, že ich volili a ktoré predvolebné sľuby za ktoré dostali hlasy aj budú skutočne splnené.

Že prednášanie prejavov má za úlohu predniesť svoje názory a získať na ne spätnú väzbu aj od občanov, aj od občianskej spoločnosti. Že s touto spätnou väzbou sa bude nejako v najbližších dňoch nakladať.

Že napríklad bez prednesenia prejavov by nevznikli rôzne postoje k správaniu sa k K-ĽSNS a že bez toho by sa nedal dohodnúť najlepší postoj – teda taký, ktorý bude reprezentovať prianie väčšiny.

A čo eHealth? Nuž napríklad, že výsledkom bude, že keď ste si dnes ráno nechali brať krv, tak akonáhle laborant odfajkne vo svojom systéme výsledky, tak automat pošle automaticky mail vám, že už máte výsledky, automaticky sa výsledky pripravia na import do SW u vášho lekára. Takže keď sa on začne spracovávavať výsledky pacientov z predošlého dňa, tak jeho SW automaticky zistí, že ste mali pečeňové testy mimo normu.  A  SW vášho obvoďáka automaticky zistí voľné termíny na sono pečene a pošle vám ich na výber.

Takže keď si vy doma večer na svojom domácom počítači vložíte občianku s čipom do čítačky, tak sa zalogujete do svojho konta na eHealth a tam si prečítate slovný popis vašich výsledkov od vášho doktora s odporúčaním na sono pečene. A na jeden klik si zarezervujete termín v ambulancii sonografu. A pre človeka bez počítača to znamená, že keď si na druhý deň prídete pre výsledky, tak vám už sestrička dáva na výber termíny na sono a výmenné lístky s informáciami o ordinačných hodinách a kontaktoch.

Viete, keď raz začneme vysvetľovať jednoduchou rečou ako funguje tento štát dosiahneme dve veci:

  1. sprostý populizmus a propaganda nebudú mať šancu vo väčšej miere
  2. začnú to automaticky tvoriť dobré pokračujúce riešenia.

Keď vysvetlíme dobre pochopiteľným postupom dôvody týždeň trvajúcej rozpravy nad programom vlády, tak veta – „Za týždeň sme ako poslanci pre tento národ neurobili nič“ z úst K-ĽSNS bude každému smiešny. Každý bude vedieť, aký to malo zmysel. A tí čo budú večer pri pive hovoriť o vyhodených peniazoch budú mať od koho dostať im zrozumiteľné vysvetlenia. Proste to tých pivárov nabrífujeme. 

Keď vysvetlíte na čo je eHealth, vytvoríte sám sebe záväzok, že tak to potom aj naozaj musí fungovať. Kontrolórom sa stane každý jeden tešiaci sa občan na to, ako to bude fungovať. Keď sa ukáže, že treba spraviť neplánovanú odbočku, tak zas v jednoduchej reči to občania ľahšie pochopia.

Nie, jednoduché riešenia naozaj nefungujú. Máme 21. storočie a zvykli sme si, že autá majú 100-150 koní výkonu. Jednoduchý spaľovací motor poskytne tak 20-30 konských síl. Keď chceme 100-150, stroj musí byť zložitý. Nie, ja naozaj nechcem jednoduché riešenia na fungovanie štátu Slovenská republika.

No vysvetliť zrozumiteľne ako funguje turbo a na akom princípe jeho prítomnosť v motore dodá ďalších 50-60 konských síl, to rozhodne ide.  A to je tá úloha, pred ktorou stojíme.  Chcem, aby sme vysvetľovali fungovanie demokracie, fungovanie štátu tak, aby to pochopil priemerný stredoškolák.

Zložité veci vysvetliť jednoducho, alebo zložité veci zjednodušiť. Iných ciest k pochopeniu a presadeniu pravdy a dobra pre mňa nie je.

Samozrejme existuje univerzálne úspešná cesta na presadenie čohokoľvek: Cesta klamstva a násilia.

Máme 21. storočie, tak sa podľa toho aj správajme.

O týždeň si dáme niečo o tom, ako zložité riešenia automaticky produkujú nové postupy a nové procesy.  A potom o ďalší týždeň niečo o vzdelávaní dospelých. A potom… Veď uvidíte.

 

 

Share Button