PRP: Príčiny zabitia koňa elektronizácie

Slovenská elektronizácie služieb štátu je opakovane zabíjaná rakúsko-uhorským úradníckym myslením. Opakovane kŕmia ťažného koňa, teda elektronizáciu štátnej správy, papierovými jozefínskymi formulármi a všetci sú náramne prekvapený, že nám ten ťažný kôň len a len skapíňa namiesto aby nám slúžil.

Je to stále dookola. Služby navrhujú právnici a ajťáci. Služby propagujú právnici a ajťáci pre občanov lekárnikov a literárnych vedcov. Táto občania samozrejme nerozumejú slovám toho ich kmeňa.

V kruhoch internetových vývojárov sa rozpráva taký bonmot, že keď si to osvojí pornopriemysel, tak sa to stane štandardom. Pre útlocitnejších sa ten bonmot rozpráva s verziou „e-komerc“. Budem aj ja používať verziu e-komerc.

Aby aj moje deti, inžinier, zememerač pochopili, dnešná Pikiho Rada na Piatok znie:

Pri elektronizácii štátnych služieb si nebudeš vymýšľať svoje načančané formuláre, ale použiješ „priemyselný štandard“ najväčších eshopov a najnavštevovanejších webov, keď nie v internete šírom, tak aspoň jazykovo blízkom.

Takto naozaj nie priatelia:

„Príkaz znel jasne: Dve polia!“

Keď je potrebné doplniť hodnotu výberom z databáze, použiješ práve jedno pole, kde po zadaní troch a viac znakov sa automaticky rozbalí podmnožina hodnôt na výber. A SAMOZREJME výber bude spracovaný bez ohľadu na zadanú či nezadanú diakritiku a SAMOZREJME vyhľadá to nie len odpredu, ale aj odstredu.

Len právnický a ajťácky objaviteľský idiot dokáže splodiť dvojriadkové výberové pole, kde sa mu k tomu všetkému peklu ani nezmestí popis na tlačítko.


Ale všetko je to aj tak zle!

Na príklade doplnenia nestotožnených spoločníkov v obchodnom registri je vidieť práve to právnické formulárové uvažovanie.

Až 99%, alebo presne štatisticky zistiteľné, počty poslaných formulárov v období -3 mesiace k 30.9.2022 sú o doplnení rodného čísla k spoločníkov.

Vlastne ani to nie. Ide o obyčajné ručné stotožnenie spoločníka v registri obyvateľov. Štát sa na základe nejakých parametrov snažil urobiť to strojovo, ale nešlo to. Preto potrebujeme na doplnenie rodného čísla k spoločníkovi ručnú prácu.

Vidíte ten rozdiel?

  • právnici – je to zmena, musíte podať formulár na zapísanie zmeny
  • zákazníci štátu (občania) – je to ručné stotožnenie v registri obyvateľov, alebo doplnenie údaja ručne

Tak prečo pri svätých Avicenovi a Galénovi tam nie je služba na ručné stotožnenie?

  1. Zabezpečím, aby úlohu mohol plniť len oprávnený človek – autentizácia a autorizácia cez eID.
  2. Z bodu 1 je jasný výber spoločností, kde je osoba oprávnená – načítam, alebo požiadam o výber ak má viac firiem. (Kua, keď denne 158x zaklikávame tie kukískové lišty, tak nech konečne vidíme, na čo je to dobré.)
  3. Načítam aktuálny výpis firmy s označením chýbajúcich informácii a popisom – „Chcete to doplniť?“
  4. Otvorí sa formulár s jediným poľom na zadanie rodného čísla, ktorý je v skutočnosti vstupným poľom pre výber osoby z registra občanov a priľahlých osôb.
  5. Po zadaní rodného čísla a stlačení tlačidla „Kontrola v registri“ sa stotožní toto rodné číslo.
  6. Občan potvrdí, že chce dotiahnuť údaje takéto údaje.
  7. Ak nechce, tak sa mu umožní hodnoty zadať ručne. S významným varovaním.
  8. Uložiť, pričom súčasťou ukladania je aj podpísanie KEP.
  9. Bodka, hotovo.

Jedno prihlásenie zaručeným prostriedkom. Jedno vyplnené pole. Jedno podpísanie zarušeným prostriedkom.

Chápete, výber dopravy z ponúkaných možností. Výber spôsobu platby… Veď to robíme pravidelne, keď nakupujeme na internete. No tak tu nakupujeme osobu z registra občanov. A keď nám nevyhovuje ponúkaná možnosť, tak ju zadáme do textového poľa poznámka.

Ja viem, povedal som, že prídem, až keď budú nastavovať zrkadlo. Veď aj prichádzam, deň funusu, veď termín na poriešenie nezrovnalostí je dnes.

Navyše a to je hlavná motivácia tohoto článku, použijem tento kontrapríklad vo svojej práci ako poučenie sa na cudzích chybách. Aj nám sa totiž občas stane, že pred lekárov nastúpia ajťáci, právnici či nebodaj systémový inžinieri a naposledy sémantickí štandardizátorskí projekťáci a začali chŕliť vety ako napríklad:

Určitým zvoleným zjednodušením je volba jen 2 skupin cílů proti 4 „perspektivám“ klasického BSC. Umožňuje to jednodušší agregaci dílčích strategií do celkové koncepce / strategie organizace tak, že vrcholové cíle specializovaných strategií tvoří „nižší patro“ dílčích cílů koncepce / strategie celé organizace.

Chápete, čo a ako máte spraviť, že? Nie? Veď je to jasné – vaša stratégia má byť časťou stratégie vášho šéfa. Stále nič? Rozumiete – ciele vašej práce majú plniť ciele vášho šéfa. O tom niekedy inokedy.

Takže priatelia, deti, inžinieri, zememerači a generické právničky je tu zas moja povestná peristaltická poučka: Ak do procesu vložíte IT nástroj, musíte prekopať celý proces, inak sa z toho poseriete.

Share Button