Pri úpravách pravidiel evidencie nezamestných sa hrá aj o osobné dlhy na zdravotnom poistení

O čo sa tu tiež hrá pri úpravách zákona o nezamestnanosti a o nárokoch na podporu v hmotnej núdzi?

Napríklad, že keď „ste na úrade práce“, tak za vás platí odvody štát.

Keď nie ste na úrade práce, musíte platiť 61€ zdravotné poistenie. 

To je pálka, že? A každý mesiac! Je to 14% z polovice priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Hospodárstvu sa darí, tak to rastie do riadnych výšok.  Z vlastného. Keď nezaplatíte, stávate sa dlžníkom a nemáte nárok na to, aby poisťovňa za vás zaplatila odkladnú zdravotnú starostlivosť.

Jasne, že vás nikto nenechá umrieť. Ale na bežnú údržbu svojho tela musíte počkať, až kým si nevyrovnáte záväzky voči poisťovni.  Takže do zamestnania, keď ho konečne zoženiete, vstúpite s dlhom ma krku.

Aj o toto sa hrá pri úpravách pravidiel práce evidovaných nezamestnaných

Čím viac bude kutilstva v pravidlách pre evidenciu nezamestnaných a ľudí v hmotnej núdzi, tým viac bude ľudí, ktorí budú mať problémy s platením si zdravotného poistenia.

Človek potom nerieši a nerieši a nerieši malé nenápadné príznaky choroby, kým sa nedostane do stavu, kedy si už oprávnene zavolá záchranku. Stav sa zmení na akútny a ten samozrejme poisťovňa za vás plne uhradí.

Socialisti by aj chceli ľuďom dopriať nejakú sociálnu podporu, ale najlepšie by bolo, aby štatistiky ukazovali, že chudobní neexistujú.

A tak vymýšľajú a vymýšľajú a vymýšľajú… Hovadiny.

Pravicový liberál nikdy nemá problém priznať, že v spoločnosti prebieha bežná fluktuácia medzi zamestnaniami a je normálne, keď je pár jednotiek percent občanov nejakú krátku dobu nezamestnaných. A keďže si to vie priznať, považuje za samozrejmé, aby občan v takejto fáze života neprepadol cez sociálnu sieť.

Návrat ku koreňom a základným pojmom

Ak je niekto bez práce na úrade práce, tak je bez práce a teda nepracuje. Nemá žiadne príjmy.  Bodka hotovo, nie je o čom diskutovať.

Štát si tu chováme a čičíkame preto, aby spravoval solidárne prostriedky. Aby z týchto solidárnych prostriedkov vyzbieraných od tých čo sa im práve darí, pomohol v núdzi tím, ktorým sa práve nedarí.  To je úloha štátu v 21. storočí.

V prípade nezamestnaných riešime problém, ako odbremeniť solidárny sociálny systém aj o každú trošku, o ktorú odbremeniť ide.  Napríklad tak, že motivujeme ľudí, ktorí poberajú kadejaké dávky, aby si aj sami zarábali. Aspoň trošku.  Aby tento zárobok priznávali štátu.

Ak niekto začne pracovať, keď aj na krátke úväzky a za málo peňazí, tak maximálne len a práve o tieto zarobené peniaze sa mu má znížiť podpora od štátu. To by bolo ale málo motivačné.

Preto je lepšie, keď dávky vyplácané zo solidárneho balíka, znižujeme pomalšie, ako si dotyčný privyrába.  A hlavne – postupne. S narastajúcim vlastným príjmom, postupne (nie skokovo!!!) znižovať podporu od štátu.

To je, mimochodom, koncept odvodového bonusu. Plynulé uberanie podpory štátu ide ruka v ruke s tým, ako si občan sám zarába. Kľúčovým je to slovo „plynulé“. V ostatnej verzii je to nastavené tak, že základná dávka sa znižuje o 10% vlastných prímov.

To znamená, že keď si privyrobíte 200€, tak sa dávka od štátu zníži o 10%, v tomto prípade 20€.  Ak ste na dávkach dostávali 210€, tak pri takomto privyrobení by ste mali nakoniec v peňaženke
(210-20)od štátu+200zarobených=390€ -9%(daň a odvody z toho)=357,9€

Dnes vám po privyrobení si 200€ za mesiac vezmú celú dávku.  A v peňaženke vám ostane 200€-61€povinné zdravotné poistenie=139€ (Aby som, bol korektný, zdravotné poistenie sa na konci roka zúčtuje, takže z tých 61 vám asi aj niečo vrátia.)

Namiesto trestania za to, že si privyrobíte, motivácia odbremeňovať solidárny sociálny systém. Budovanie hrdosti, že som na vás, moji spoluobčaniauž len trochu závislí. Pozrite, ako sa snažím.

To sa potom aj tie dane platia s väčšou ochotou, keď človek vidí, že za ne dostáva čistejšiu obec (aktivačné práce), upravenejšie rieky a potoky či opravu kadejakých zrúcanín.

Win-win aj pre zdravotníctvo

Pre mňa, riešiaceho problémy zdravotníctva, je najdôležitejšie, že pri takom to koncepte založenom na plynulosti, nemám žiadnych neplatičov, ktorí zanedbávajú pravidelnú údržbu svojej telesnej schránky.

O tom to je, aby sa nám tu spolu dobre žilo.

Share Button