Prečo má pre politika zmysel diskutovať s odborníkmi v ich profesných skupinách, na FB a na konferenciách?

Je to jednoduché – som členom zdravotníckeho tímu SaS. Píšem časti venované liekovej politike nášho programu. Čo je v programe, to sa bude v následnej koalícii po voľbách dohadovať na realizáciu.

Keď spolu s mojimi kolegami a vedením lekárnickej komory diskutujem v rôznych diskusných skupinách o ich ťažkostiach pri denno-dennej práci s pacientmi v lekárni, má to jeden základný cieľ: Zbierať poznatky, požiadavky, sledovať trendy, odhaľovať skryté vady systému.

Výpovedná hodnota mojich návrhov, keď ich napíšem ja ako politik a lekárnik v odbornej diskusnej skupine? Podnietim ďalšiu diskusiu, otestujem názory na niektoré moje nápady, nápady zahraničných kolegov.

Aké sú výstupy?

Často vznikne odborný článok. Kopu kritických pohľadov kolegov zapracujem do zdravotníckeho programu strany SaS. Tento program bude následne realizovaný. Kope kolegov viem so znalosťou legislatívneho pozadia poradiť, kam a na koho sa obrátiť.

Zdá sa vám to málo? Chceli by ste, aby sa vaše slová z odborných skupín a verejných diskusií najlepšie okamžite zrealizovali?

Vždy dostanete čo si zvolíte a tak máte Kaľavskú

Áno, som člen opozičnej strany SaS, takže nie som vo výkonnej funkcii. Vždy dostanete čo si zvolíte. Vo voľbách roku 2016 dostali lekárnici Druckera, Kaľavskú a nápad Blanára na pohotovostné služby lekární do 22:30. Tak to v demokratickej spoločnosti chodí.

Viete, sú rôzne možnosti, ako tvoriť slovenské lekárenstvo a zdravotníctvo, ako slúžiť slovenskej spoločnosti. Niekto sa dá na akademickú dráhu. Niekto na odbornú dráhu. Niekto na dráhu funkcionára stavovskej organizácie. Všetko sú to cesty, ako realizovať vývoj a zmeny v lekárenstve.

Dnes, v apríli 2019 sme vstave, že Komoru ministerstvo niekoľkokrát ojebalo (sorry my latinčinárka).

V apríli 2019 sme v stave, že špičkoví akademici vyučujú slovenskú štátnu farmakoekonomiku na svetových odborných fórach ako odstrašujúci príklad, ako sa to mená robiť.

Bez obsadenia politických funkcii zhavarujú aj najlepšie odborné riešenia

Ja viem, je to frustrujúce. Je to frustrujúce, pretože chýba do mozaiky možnosť dostať správne riešenia a systém práce založený na meraní a vyhodnocovaní do koncovky – do legislatívy a do dennej byrokratickej rutiny. Táto koncovka sa deje v systéme slovenského zdravotníctva prostredníctvom volených zástupcov v NR SR a na MZ.

Toto je cesta, ktorú som si ja zvolil, ako prispieť osobne k zlepšeniu slovenského lekárenstva a aj zdravotníctva. Byť zástupcom občanov a priestorom pre akademikov, stavovských funkcionárov na realizáciu ich riešení špičkových odborných riešení. V prostredí NRSR, v prostredí MZ sekcie liekovej politiky, prípadne v prostredí NCZI. Vždy však s dôrazom na službu občanom.

Jasné, že by som si prial, aby sa moje slová realizovali najlepšie už včera. Demokracia chvíľu trvá. Riešenie máte v rukách vy.

Som lekárnik, som politik SaS a nebojím sa o zdravotníctve a liekovej politike s vami diskutovať.

Share Button