Pravidlá výdaja liekov chránia predovšetkým pacienta

Pre mňa, ako profesionála lekárnika, je absolútne nepochopiteľné, že dnes si nejaký môj kolega dovolí predať lieky viazané na recept aj bez vystaveného eReceptu.

„Problémom je to, že sa v lekárňach jednoducho dajú zohnať. Hoci by nemali byť vydávané voľne,“ vysvetlila Šoltésová.

Odborníci upozorňujú na opiáty v domácich lekárničkách

Roky sa zaoberám dátovou analitikou v lekárenstve. Kusová kontrola a kontrola spôsobu výdaja je otázka troch kliknutí v akomkoľvek lekárenskom expedičnom SW. Dokonca dnes vrámci rôznych povinných reportov pre štátne inštitúcie dochádza pravidelne k samoudaniu sa.

V rámci liekovej politiky SaS platí absolútne nulová tolerancia k porušovaniu aktuálne platných pravidiel. Nástrojov máme dostatok, len nesmieme byť ľahostajní pri ich rozumnom využívaní.

Ak sú nejaké lieky až príliš prísne viazané na predpis, alebo je okolo nich príliš prísna iná regulácia, sem s nimi. Na stôl kategorizačnej komisii ministerstva zdravotníctva a zmeňme ich zaradenie. Tam je to miesto, kde sa o spôsobe regulácie výdaja liekov na Slovensku rozhoduje. Sú tam prítomní zástupcovia odborných spoločností, zástupcovia poisťovní aj zástupcovia pacientov.

Preto v kapitole liekovej politiky programu SaS 105x lepšie zdravotníctvo tak rozsiahlo píšem práve o reforme fungovania kategorizačnej komisie. Je to nie len o peniazoch, ale aj o dostupnosti liekov.

Dodržiavať pravidlá v oblasti medicíny je v záujme aj pacienta aj medicínskych profesionálov.

Share Button