Pár osobných slov o mojej účasti v zdravotnej politike SaS

Áno, máme hotový a napísaný zdravotnícky program SaS. Zapadá do koncepcie 8 reformných diel, ktoré SaS ponúka občanom.

Tu je trochu osobný text, ako som ja videl túto viac ako ročnú prácu.

Našou úlohou je zabezpečiť také postupy, procesy, riešenia, či nazvite si tú robotu ako chcete, ktoré z dostupného balíka peňazí zabezpečia dostupnú zdravotnú starostlivosť pre každého jedného občana Slovenska.

To je tá základná zodpovednosť politika riešiaceho zdravotníctva: Byť schopný sa pozrieť do očí každému občanovi. Stáť si za tým, že urobil pre dostupnú a modernú zdravotnú starostlivosť najviac ako mohol. 

Pozerám sa na poznámky, ktoré som si bol býval bol pripravil úplne na začiatku, keď som do tímu SaS pre zdravotníctvo vstupoval:

  • Aj bežná údržba zdravotníctva tam bola a na otázky o nej som pripravený.
  • Aj jasná vízia a pomenovanie základných hodnôt, na ktorých bude stáť zdravotníctvo, ktoré chcem budovať pre generáciu mojich rodičov, moju generáciu a generáciu mojich bratovcov.
  • A samozrejme, že mi nechýbajú jasné osobné hodnoty a keby niekto chcel, aj osobný príbeh by našiel.

A toho som sa celý rok držal.

Viete, pre mňa je politika službou spoločnosti. Politika je pre mňa cesta, ako do služby spoločnosti vtiahnuť desiatky odborníkov, ktorí sa chcú venovať svojej profesii a nikdy by do politiky nešli a nikdy ani nepôjdu. Chcú len robiť to, čo ich najviac baví – svoju vlastnú odbornosť.

Pre mňa je to služba spoločnosti za jeden plat a… A to je všetko.

Keď budem mať 60-65, vtedy si budem vyberať odmenu – zdravotníctvo, ktoré bude založené na istote, že sa sociálna a zdravotná záchranná sieť môjho vlastného štátu rovnako postará o mňa, ako o tých ľudí, čo sedia so mnou v čakárni. Že platcovia zdravotného poistenia budú aspoň trošičku, kdesi v kútiku svojho srdca aktívne hrdí na solidaritu, na ktorej sa podieľajú. (To všetko v tých poznámkach bolo a aj kus viac.)

Pred rokom som vám sľúbil, že niečo napíšem. Nakoniec je z toho kapitola zdravotníckeho programu SaS.

Som si istý, že kdesi už majú založenú zložku z mojim menom plnú vyrobených kompromitujúcich materiálov, o ktorých sa mi nikdy ani len nesnívalo. Som priemerne zodpovedný a priemerne poctivý – tak ako kopa z vás. Nuž, nech si zakladajú čo len chcú, keď ich to baví. No príde istý moment, kedy si budem musieť položiť otázku, či to stojí za to.

Mne stačí jeden plat. Za ostatných 26 rokov života som už mnohokrát stál pred pokušeniami.  Viem, že mi stačí 5 nohavíc a naozaj viem, že by som si so šiestymi nevedel poradiť. Dom som vyplatil príbuzenstvu, stromy som už nejaké zasadil a syn pôjde na strednú budovať si svoje vlastné šťastie po svojom.

Lekárnikov je po sľuboch, že už o 2 roky ich bude dosť, už 26 rokov nedostatok na trhu práce.

Zmysle nám dávajú ostatní. Zmysel mojej práci od promócie dávajú pacienti, pre ktorých robím svoju prácu.

Som tak trochu márnomyseľný človek a veď viete, že najobľúbenejším hriechom diabla je ješitnosť. Som taký ako vy – priemerne zodpovený, priemerne poctivý, priemerne ješitný.

Tak dúfam, že túto našu spoločnú prácu pre vás oceníte ako najlepšiu ponuku pre naše spoločné zdravotníctvo.

Share Button