Je to tisíc drobností, ktoré denno-denne stretávame. A všetky majú jedno spoločné – niekto to za nás vyrieši.
Niekto to za nás vyrieši
Všade platí 90, ale zodpovední majú pocit, že keď pred každú zákrutu nedajú 70, tak sa pozabíjame. A beda im, keď sa niekde stane nehoda – už dávno tam mala byť predsa tabuľa.
Voľakedy bol pruh „tam, kam sa zmestí auto“. Teraz je to exaktných 3 metre.
Voľakedy (polovica 80. rokov 20. storočia) sa od 22:00 do 6:00 jazdilo bez obmedzenia rýchlosti v obci aj mimo nej. Dnes je na každom kilometri nejaká značka.
Niekto to za nás vyrieši. A máme pocit, že keď nejaký debil jazdí inak ako podľa príkazu, tak hneď voláme na neho policajta. Nebude predsa nikto porušovať vôľu ľudu. Rovnako v marci na suchu, keď do zákruty vidno, lebo na strome nie sú listy a rovnako…
Poslanec SaS Miroslav Ivan spolu s ďalšími chce navrhnúť úpravu pravidiel na svetelných križovatkách. Chce zaviesť niečo ako permanentnú zelenú šípku do prava.
Viete, priatelia, ten návrh, to je presne v duchu filozofie liberalizmu. Presne v duchu slobody a solidarity.
Odbočenie do prava na svetelenej križovatke sa stane otázkou vlastnej úvahy. Vlastného rozhodnutia, vlastnej zodpovednosti za seba samého. Sloboda.
Nevidím tam? Nemám odvahu? Nemám šikovnosť so spojkou? No tak počkám na istotu zelenej. Solidarita so slabšími.
A tým, čo chcú využiť voľnú cestu, tak im nebudeme brániť urobiť vlastné rozhodnutie a vziať zodpovednosť do vlastných rúk. Sloboda.
Skúste pouvažovať nad sebou, ako sa pozeráte na svet.
Z diskusie: “Konečne zásadná téma, ktorú treba riešiť.”
Jo, a ešte jedna vec – politická strana, ktorá má 10-20 lídrov pre 10-20 oblastí života dokáže riešiť paralelne 10-20 vecí. Naozaj si myslíte, že všetci považujú jediného vodcu, bez ktorého si nikto v strane ani na záchod nedovolí odísť, za jediný politický koncept?
Áno, permanentnú zelenú pre odbočenie doprava považujem za zásadnú tému. Rovnako ako koncept očkovania, rovnako ako horalky v parlamente. Ani viac ani menej. Proste zásadnú.
Ak ju nepovažujete za zásadnú, prečo vám nevadí, že na to máme zákon? Na podradné témy máme zákony… Nie je to divné? 😉
Jo a s tým súvisí základný princíp zastupiteľskej demokracie: Vy ste už povedali svojmu poslancovi, hej, tomu, čo ste ho v ostatných voľbách volili, čo je pre vás zásadná téma? Ako má niekto zastupovať vaše názory, keď mu ich nepoviete?
Sú to desiatky riešení, ktorými sa liberalizmus odličuje od normalizácie 70. rokov minulého storočia.