Bude VUC pokutovať brezniansku nemocnicu?

Kedže nie je k dispozícii ani len ten verejne dostupný cenník, keďže fakturácia voči poisťovni sa deje systémom „rozpíšeme nejako ten ročný limit“, tak dnes je naozaj ten desaťnásobok len a len vycucaný z prsta.

Na faktúre je osem položiek, napríklad za vystavenie faktúry si nemocnica žiada 6,50 eura, za prepúšťaciu správu 16 eur.

Najvyššia položka je za CT vyšetrenie. Nemocnica v Brezne vyčíslila CT vyšetrenie brucha a hrudníka na 1185 eur. Za to, že prišla Kristína v noci, teda mimo ordinačných hodín, má za všetky výkony zaplatiť sto percentnú prirážku. CT vyšetrenie jej tak vyčíslili celkovo na 2370 eur.

Kristína dnes hovorí, že ju v nemocnici neinformovali o cene ani o prirážke. Ak by vedela, že si vypýtajú 2300 eur, na CT by nešla. V nemocnici si cenník nevšimla. Zdroj: Nemocnica v Brezne pýtala od pacientky s americkým poistením za CT desaťkrát viac – Denník N

Áno, ak niečo tento prípad ukazuje, tak to, že je absolútne zlé nastavenie cenotvorby v zdravotníctve, že výkony majú svoju cenu a že morálny hazard, ktorý nastavil Fico svojou rétorikou o bezplatnom a ideálne štátnom zdravotníctve má aj konkrétne dôsledky – nemocnice absolútne netušia, aké sú ich skutočné náklady.

Predstavte si, že VUC (lebo nad  cenami v zdravotníctve má dozor podľa zákona nie SOI ale VUC a ministerstvo) bude pokutovať nemocnicu, že nemá vyvesený verejne dostupný cenník výkonov. Lebo naozaj o nič iné nešlo – len o porušenie zákona o poskytovateľoch . Ups, trh a trhové názvoslovie? To sa môže? A necítite sa, vy čo nechcete o trhu v zdravotníctve ani počuť, trápne keď voláte po trhových pravidlách?

Share Button