Naozaj si nemusíte zvoliť eštébácku mentalitu, je tu aj lepšia možnosť

Máte na niekoho dostatočnú páku? Divná otázka, že? Tak sa poďte so mnou takto v nedeľu zamyslieť nad pondelkovým štrajkom učiteľov v súvislostiach.

Pred nejakým časom súdruhovia v strane Smer zistili, že nemajú dosah na riaditeľov škôl. Síce sú školy zriaďované  obcami či krajmi, ale riaditeľa pre nich nepochopiteľne, volila nejaká nezávislá školská rada. A zriaďovateľ sa mohol len nečinne pozerať, kohože si to zvolili.

A tak niekoho šikovného, a nie je náhoda, že to bolo v socialistickej strane, napadlo, že čo keby zriaďovateľ získal riaditeľov pod kontrolu. Aby mali na neho dostatočnú páku.  A tak zriaďovateľ nemusí ale len blahosklonne môže súhlasiť s voľbou nezávislej školskej rady.

Chápete to? Predseda strany z Bratislavy vydá pokyn svojim straníckym kolegom, ktorých za ich vynikajúcu prácu pre stranu umiestnil na kandidátku do NR SR, tak cez túto páku vydá pokyn: Prosím vás, čo keby ste sa priateľsky obrátili na riaditeľov škôl, aby sa tí zas priateľsky obrátili na svojich podriadených, aby sa na ten štrajk vykašľali. Viete, takéto nepokoje vyrušujú občanov – rodičov, občania sa nestanú našimi voličmi a mi nemôžeme naplniť požiadavky, ktoré sú do nás zapáčené od… (no veď viete – skutok sa nestal.)

Všetko po priateľskej linke… Dobre a kvalitne zapáčené.

  • Učiteľ vďačí za osobné ohodnotenie, prémie a možno aj celý úväzok svojmu riaditeľovi.
  • Riaditeľ vďačí za svoje vymenovanie súdruhovi na úrade či zastupiteľstve.
  • Súdruh na úrade vďačí za podporu v komunálnych voľbách vedeniu strany.
  • Súdruh na úrade vďačí za miesto na kandidátke do volieb do NR SR priamo predsedovi.
  • Predseda zohnal peniaze pre stranu vlastnou hlavou…
    (Ne veď viete., skutok sa nestal, nie sú dôkazy a súd zakázal čokoľvek vyvodzovať a aj ten hlas je len podobný…)
  • Ozve sa frenetický potlesk a hysterický jasot voličov strany Smer, ktorí nikdy nemali nič dobre poistené.

A vy? Máte na niekhoho dostatočnú páku? Máte svoj bizňis dobre poistený po tej správnej straníckej linke?

Mahna, mahna

Zaujímam sa o politiku, požiadal som o miesto na kandidátke strany SaS práve preto, že uvedený koncept mi je z celej duše odporný.  Práve a len v SaS som videl, že takto to naozaj nemusí fungovať.

Jozef Mihál by mohol ruky bozkávať smerákom zato, ako zašmodrchávajú daňové a odvodové zákony, ako ich Smer zaburiňuje výnimkami. Vďaka tomu jeho školiac biznys prekvitá. Vypredá desiatky a desiatky sál, kde sedia mzdári z celého Slovenska len preto, že je im on schopný vysvetliť, ako sa v tom deravom a zaburinenom systéme vyznať.

Jozef Mihál stojí za systémom odvodového bomusu, škrtania výnimiek v daňových a odvodových zákonoch. Aby nebolo čo školiť, alebo systém bude tak zrozumiteľný, že ho pochopí aj otcov koňov brat. Ďalší ľudia z prvých miest kandidátky SaS stoja za škrtaním viac ako 50 zbytočných štátnych príkazov. Vidia do nich, mohli by si z fleku postaviť svoj biznis na školeniach. Nie, oni všetci chcú tento neprívetivý svet zjednodušiť.

Mojim cieľom je vniesť poriadok a prehľad do zdravotníckych procesov. Venujem sa procesom v lekárenstve už viac ako 10 rokov a nie raz ma moji klienti platili za to, že som pre nich dokázal preplávať zložitosťami systému. A chcem ho zjednodušiť. Aby každý jeden pacient mal úplne jasno v tom, na čo má nárok z poistenia, aby nemusel platiť kadejaké podivné všimné za veci,  v ktorých sa nevyzná.

Chcem to robiť nie pre seba, ale pre úplne všetkých bez rozdielu. Dokonca aj pre svoju konkurenciu.

Akonáhle sa systém daní a odvodov a podnikateľské prostredie zjednoduší, každý jeden z tých čo sa o to pričiní, stratíme niekoľko pák na kade koho.

Pre mňa je absolútne nemorálne tlačiť po politickej línii na profesionálov. Naopak, ja očakávam, že profesionáli budú tlačiť na výkonných politikov, aby o profesionálnych veciach rozhodovali po odborných konzultáciách.

Viete, ak vládny politik dobre komunikuje s profesnými združeniami pri príprave zákonných zmien, tak sa mu nestane, že po ich uzákonení okamžite príde odmietavá reakcia, ako sme to svedkami v prípade zdravotných sestier. Len arogancia moci sa nakoniec manifestuje v podobe štrajku sestier a učiteľov.

Dobrý politik už dávno dopredu má podchytené profesné pripomienky – vďaka pravidelnému jednaniu, vďaka zapojeniu pracovných skupín dávno dopredu do prípravy rozpočtu daného rezortu. Keď prídu sestry v procese prípravy s pripomienkou, že navrhovaná zmena zníži platy, tak sa na to spoločne pozrieme, vyčíslime, opravým čo je chybné. Spoločne si ujasníme aká je moja vízia, že sme to čo namietali vyriešili.  Ja chcem byť dobrý politik.

Viete, pýtal sa ma onehdá predseda Slovenskej lekárnickej komory, aký mám názor na čosi skutočne špecifické. Moja odpoveď bola: „Nemám dnes na to žiadny vyhranený názor, keď bude táto problematika na stole, tak si nechám poradiť od SLeK a ďalších profesných združení.“  Smial sa mi, že som na kandidátke 2 dni aj z oschnutím atramentu a už odpovedám vyhýbavo ako politik. Ale ja to tak naozaj cítim. Zákon sa má pripraviť tak, aby vyhovoval profesným združeniam, pacientským organizáciám, proste profíkom a občianskej spoločnosti.  Pretoste ľuďom, ktorý tu žijú

Politik má byť schopný predstaviť svoju víziu a udržať ju pri živote pri robení kompromisov voči pripomienkam profíkov.  Politicky potom musí obhájiť svoje riešenia a na to potrebuje dopredu získať podporu. Ja naozaj nepotrebujem, aby som po prijatí zákona musel odolávať štrajkom profesionálov a nespokojnosti spoločnosti.  Keď sa pripraví po dohode, sociálny zmier chvíľu isto iste vydrží.

Naopak, je pre mňa samozrejmé, že odolávam tlakom firemnej sféry. Zákony treba pripravovať tak, aby sa občanom dobre žilo v tejto republike. Nie aby vybraný podnikatelia získali čo najväčšie páky na politikov. Pretože ak raz sa niekomu z oligarchov zavďačíte či využijete jeho ponuku, už má na vás páku.

Viete, priatelia, mne stačí jeden plat a aj to len v podobe 12x mesačná mzda. Všetko navyše aj tak dám na školu nejakému menej šťastnému dietku, ako sú tie moje. Nepíšem to preto, že sa to tak patrí. Píšem to preto, že takto to voči svojim voličom cítim, že takto je to správne.  A hlavne preto, aby tí, ktorí by si mysleli, že by chceli na mňa niečo skúsiť, že to proste nemá zmysel.  Fakt viac ako dvojo-trojo nohavíc nepotrebujem. Mám len jeden zadok.

Zamyslite sa takto v nedeľu, z krvou plnou chylomikrónov, či chcete dať hlas súdružskej eštébáckej morálke spoločnosti, kde každý na každého furtom niečo skúša, alebo čistej spoločnosti s rovnakými šancami a podmienkami pre všetkých bez debilných výnimiek.

Áno, voľby 5. marca 2016 sú skutočne o osobnom charaktere slovenskej spoločnosti.

Share Button