Ministrom zdravotníctva kariérny riaditeľ?

Kariérni riaditelia sú zvláštna sorta. Aby sa dlho udržali na špičke pyramídy korporátnej sféry musia disponovať jednou vzácnou vlastnosťou: „Musia plniť priania akcionárov.“

Ak by som si ako top akcionár firmy Štát, s.r.o. mohol niečo z duše priať, tak je to kariérny riaditeľ vo funkcii ministra.  Ich politické presvedčenie, ktoré by malo byť hnacou silou rozhodovania o politických rozhodnutiach je na najnižšej možnej úrovni. Nerobia politiku. Oni riešia spokojnosť akcionárov.

Spokojný akcionár schvaľuje dobré odmeny. A dobré odmeny – to je základ korporátnej politiky. Nejde o to, či je spokojný zákazník. Hlavne, aby akcionár mal k dispozícii poriadny zisk.

Spokojnosť zákazníka sa v korporátnej štruktúre rieši až niekde o 2-3 úrovne nižšie. Až tam, totiž nastáva skutočný, reálny, priamy styk firmy so zákazníkom. Tam sú ľudia priamo konfrontovaný s nasranými alebo spokojnými zákazníkmi.

Až tam dolu má v korporátnom systéme niekto osobný záujem na blahu zákazníka. Pretože prémie sú pekná vec, ale chodiť do práce vadiť sa s nahnevanými zákazníkmi je pekná otrava.

Zdravotníctvo je len o politických rozhodnutiach

Tam hore, na špičke zdravotníctva je to len a len o politických rozhodnutiach.

Či bude koncept doplatkov viac rozprestrený do šírky (všetci doplácame trochu), alebo bude úzky a vysoký (niektoré lieky sa vôbec nehradia). To je len a len politické rozhodnutie.

Ktoré diagnózy budú ako hradené, ktoré pomôcky budú referencované a ktoré nie. To sú všetko len a len politické rozhodnutia. Dokonca aj to, či budú nemocnice neziskovky alebo akciovky, aj takéto na pohľad ekonomické rozhodnutie je len a len politickým rozhodnutím.

Či sa tabulkové platy pohnú tam alebo hentam… Politické rozhodnutie.

Proste v duchu politiky strany a teda sľubu voličom.  (A pardón, nechal som sa uniesť logikov demokracie. Táto vláda si na dodržanie sľubov voličom nepotrpí. Načo, aj, že?)

Môžete mať k dispozícii desiatky tvrdo odmakaných tabuliek podkladov, ale to, ako sa rozhodnete bude mať priamy vplyv na budúci úspech či neúspech v politickom zápase – vo voľbách.  A to rozhoduje.

Mimochodom, tento politický podtext pozície ministra najzregulovanejšieho odvetvia je dôvod, prečo si Smer totálne srabásky nominoval na post ministra zdravotníctva nestraníka.

Keď niekto zle zmanažuje ďalšie CT či masáže alebo labáky a vyplávajú na povrch tety Anky, bude nestranícky kariérny  riaditeľ poľahky odvolaný so slovami: „To nie je náš politik, to nie je politika strany Smer.“

A tak namiesto politika, ktorý má jasné sociálno-demokratické postoje, Smer nanominoval na vrchol pyramídy kariérneho riaditeľa.

Diabol sa skrýva v detailoch

Keď niekto chce poriešiť procesné riadenie v zdravotníctve a špeciálne v lekárenstve, tak si ma najme, lebo s tým mám bohaté skúsenosti. Bohaté skúsenosti šetria blúdenie v slepých uličkách.

Aké praktické skúsenosti má náš ministerský kariérny riaditeľ?

Fico hovorí, že sa udejú aj nejaké neštandardné veci. kariérny riaditeľ má za sebou skúsenosti so zlučovaním poisťovní. Zvolenská dostala za úlohu vyrobiť jednu zdravotnú poisťovňu. Pri letnom sledovaní jej krokov sa ukázalo, že to mešká, lebo nikto nevedel ako na to, ako spáchať túto komunistickú pičovinu. Kariérny riaditeľ to už robil, takže stačí vytiahnuť so šuflíka šablónu a čas realizácie sa skráti niekoľkonásobne.

Slovenská pošta milovala spoločné podniky so súkromnými firmami. Kariérny riaditeľ miloval podnikanie vo firme Štát, s.r.o. Za dobré podnikanie sa akcionári radi odmenia prémiami. Je to podnikanie bez rizika vlastnej investície s našimi daňami. Ideálny model na socializáciu strát a privatizáciu ziskov.  Je to také socialistické a Smer socializmus 80. rokov 20. storočia ala JZD Slušovice miluje.

Spojte tieto dva diabolské detaily a priorita vlády o eliminácii ziskov zdravotných poisťovní je splnená už včera a akcionári poskytovateľov sa tešia na budúce zisky.

Rad dva tri štart

1. Dovolím si zaprorokovať: Čaká nás niekoľko sociálistických podnikání, tak aby akcionárom firmy Štát s.r.o. dobre bolo. Možno ako náhodný omyl nejakých pár referentov tam dolu sa občas stane, že z toho bude mať prospech aj nejaký pacient. Prvým sociálistickým podnikáním budú zájazdy ROH do kúpeľov.

2. Ostáva len dúfať, že sa pán riaditeľ nebude referentom príliš starať do ich práce. Európske čisté technikálie ako sú DRG a eHealth prinášajú toľko priestoru, aby mali šikovní referenti možnosť veci aj sami od seba urobiť užitočne pre Slovensko. Aj navzdory ministrom bez politického rozhľadu a akejkoľvek politickej príchute.

3. A voliči sa ani nezačudujú, že dostali socialistickú vládu, ktorá im nedala socialistické zdravotníctvo. Naopak, na vine bude aj po 12 rokoch vlády Smeru pravicová opozícia.

 

 

Share Button

Názor na “Ministrom zdravotníctva kariérny riaditeľ?”

 1. Nerobím si žiadne ilúzie o motivácii súčasnej politickej moci pre nomináciu kohokoľvek, kdekoľvek.

  Píšete, že keď niekto zle zmenežuje ďalšie CT či masáže alebo labáky a vyplávajú na povrch tety Anky, bude nestranícky kariérny riaditeľ poľahky odvolaný … To je predsa správne!

  Politické rozhodnutia sa majú prijímať v parlamente, v exekutíve sa majú vykonávať, alebo by to malo byť hádam inak? “To nie je náš politik, to nie je politika strany Smer”, predsa na zbavenie sa politickej zodpovednosti nestačí. Politická zodpovednosť za kvalitu legislatívy je na parlamente, politická zodpovednosť za výkon štátnych úradníkov detto. Parlament je 150 konkrétnych ľudí, zastupujúcich nás, občanov. Tí dostali možnosť kandidovať z vôle politických strán. Z kandidátov sa stali poslancami z vôle voličov.

  Každý z nás nesie svoj diel zodpovednosti aj keď každý iným dielom. Veru, tak funguje (alebo by aspoň mala fungovať) zastupiteľská demokracia.

  Spochybňovať základné princípy našej demokracie nezlepší ani zdravotnú starostlivosť ani kvalitu vzdelávania našich potomkov.

  Politická nominácia neznamená nominácia politika. U nás sa, bohužiaľ, z akejsi „tradície“ robí spravidla nominácia politikov tam, kde vlastne patria odborníci.

Komentáre sú zakázané.