Ministerstvo zdravotníctva na rok 2017 plánuje šetrenie pomocou zhoršenej dostupnosti liečenia

Začítajme sa spolu do návrhu rozpočtu vlády režimu Róberta Fica.  Keďže mojou doménou je oblasť zdravotníctva, pozrieme sa na to, čo vás, vás osobne čaká, keď si v roku 2017 vytiahnete Čierneho Petra a vaša telesná schránka vás zradí.

Vy osobne, každý jeden z vás tam za monitorom.

Stihneme to vôbec včas?

„V roku 2017 výdavky na spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky spomalia rast približne o 13 mil. eur, vďaka zavedeniu limitov a nižších jednotkových cien za CT a MR výkony.“ – To v ľudskej reči pre nás všetkých znamená predĺženie času v poradovníkoch za 13 miliónov eur. Bolo by dobré vyčísliť, že namiesto tohto opatrenia stačilo v Žiline nenakúpiť CT o pol milióna eur drahšie a potom ešte 10-15x taký prístroj lepšie nakúpiť inde.

Takže keď vás bude bolieť hlava, keď budete mať nevysvetliteľné šklbanie v niektorej končatine, lekár vám povie, že ešte vydržte, kým sa dostanete do sprísneného limitu a teda do poradovníku na MR mozgu.

O týždeň? O 10 dní? O mesiac dlhšie? Koľko je to tých 13 miliónov plánovaných úspor v dlhšom čakaní, to nik netuší. Ale to je vlastne jedno, pretože toto opatrenie v rozpočte zdravotníctva na rok 2017 vôbec nemuselo byť.

Preplatia nám liečbu?

Štát – SMER chce ušetriť sprísnením revíznej činnosti a sprísnením povolovania na schvaľovaní závislého liečenia citujem: „Zavedenie pravidiel pre schvaľovanie liekov na výnimky prinesie v roku 2017 úsporu 10 mil. eur.“ V ľudskej reči to pre nás všetkých znamená, že pacienti sa proste nedostanú – nebude im schválená liečba za 10 miliónou eur. Ako bude zabezpečená objektivita rozhodovania?!? Videl niekto tie pravidlá?

Takže naveľa naveľa a konečne už viete tú zúfalú novinu. Potrebujete modernú biologickú liečbu. Potrebujete supr-čupr cytostatiká. Potrebujete 5-7 pomocných liekov na zvládanie symptómov choroby a nežiadúcich účinkov hlavnej medikácie.  A lekár vám povie, že sa sprísnili podmienky na schválenie vašej liečby. Ešte prísnejšie ako minulý rok.  Nuž, keby vám to diagnostikovali minulý rok, ešte sa to neschvaľovalo…

Jedna pečiatka, druhá pečiatka, tretia pečiatka, čas beží, hlava vás bolí, v nohe vám šklbe, ruky sa trasú a dúfate, že vám to schvália.

O týždeň? O 10 dní? O mesiac dlhšie? Koľko je to tých 10 miliónov plánovaných úspor v dlhšom čakaní, to nik netuší. Ale to je vlastne jedno, pretože ani toto opatrenie v rozpočte zdravotníctva na rok 2017 vôbec nemuselo byť.

Bez televízie a bez klimatizácie?

Efektivita hospodárenia nemocníc: „Optimalizácia prevádzkových nákladov a procesov ako aj hospodárne obstarávanie zdravotníckej techniky a liekov prinesú nemocniciam v roku 2017 úsporu vo výške 31 mil. eur.“ Koľko že sa odhaduje, že sa prehajdákalo len na tej kaliňákovej nemocnici? Pri cene zákazky 22,5 milióna ak by bolo predraženie len o 1/4, tak tento parameter rozpočtu má „vyďeláno“ len na tejto jednej nemocnici 5,5 milióna čo je skoro 20% naplnenie .

Skvelé, liečba je schválená, zaberá, po operácii a chemoterapii ste na tom tak biedne, že vám vlastne ani nevadí, že ste na izbe už 2 mesiac bez televízie, že maľovka po 10 rokoch od posledného maľovania opadáva.

Áno, to to je užitočné opatrenie. Akurát tak trochu neskoro. Hreje vás v auguste 2017 pocit, že kdesi v Bratislave v nemocnici ministerstva vnútra sa počas leta pacienti ochladia vďaka klimatizácii, ktorú režim Róberta Fica nakúpil v roku 2016 namiesto 2-3 tisíc len  20 000 eur.

No je to zábavné čítanie ten rozpočet

Áno, takto tiež môžete čítať rozpočet vlády strán Smer+SNS+Most. Smer riadi zdravotníctvo 10 rokov s malými prestávkami.

To sú fakty a čísla. Nie moje! To sú čísla čerpané z ich vlastných materiálov. Z ich vlastného rozpočtu. Pritom celková suma na zdravotníctvo, teda na naše liečenie, na vaše, na moje, tak celková suma v tom rozpočte je úplne rovnaká ako predchádzajúci rok.

Spoločne sa poskladáme rovnakými peniazmi na menej zdravia. Aspoň tak si to naplánovali na ministerstve zdravotníctva na rok 2017.

Po desaitich rokoch režimu Róberta Fica, ktorý pokračuje vďaka politikom strán Sieť a Most-Híd, je na Slovensku o 18% vyššia úmrtnosť odvrátiteľná systémom zdravotnej starostlivosti a zároveň sa  obyvatelia Slovenska dožívajú nižšieho veku ako občania v krajinách V3 (Maďarska, Česka a Poľska).

Autor je členom zdravotníckeho týmu SaS. 

Ak chcete sledovať aj ďalšie jeho politické vyjadrenia, staňte sa fanúšikom jeho facebookovej stránky.

Share Button