Máme monotematický problém, potrebujeme monotematické nemocnice

Keď pacient krváca z tepny, vezmem do ruky akúkoľvek handru, čo je po ruke. Nie je chybou pacienta, že si roztrhol stehno 86 kilometrov od skladu sterilných obväzov a 326 kilometrov od cievneho chirurga. A nebudem nad tým diskutovať v komisii.

No nemám 3000 lekárov a 5000 sestier. A teraz čo? Napíšem, že nemám a idem spať?

Bojnice sa pýtajú čo majú robiť? No zobrať prvé ďalšie lôžko, trebárs aj z chirurgie.

Áno, to lôžko musí byť vypratané. Takže už pár týždňov mali byť NEkovidoví pacienti kumulovaní na jedno miesto, aby sa o nich nemuselo starať toľko personálu na toľkých oddeleniach.

Ešte nie je vypratané? Tak okamžite preformulovať niektorú z okresných nemocníc na výhradne NEkovidovú a vyzbierať pacientov.

Ak už beží systém reprofilizácie, tak ho treba aktívne riadiť. Posúvať do ďalších fáz.

Monotematické nemocnice – to je riešenie. A keď sa situácia zprehľadní, tak opäť návrat k špecializácii.

K monotematickým nemocniciam patrí aj monotematický personál. Keď máte 100x opakovanú činnosť, môžete ju na prvých 3 pacientoch naučiť aj cvičenú opicu a potom ju nechať podľa dozorom urobiť ten výkon 97x.

Keď to nerobíte, ale riadite a dozorujete, zvládnete pomocou 10 cvičených opíc obslúžiť 1000 pacientov. Stačí vám jeden dozorca, jeden profík v zálohe. A k tomu jeden „rendez vous“ tím, ktorý obslúži špeciálne prípady v 10. takých nemocniciach.

Áno, cvičené opice nespĺňajú, rovnako ako tá hadra z úvodného príkladu, minimálne personálne požiadavky v zmysle vyhlášky a zákona.

Zriadenie „poľnej“ monotematickej nemocnice vo vysťahovanom stredoškolskom internáte je otázka 4 dní. Keď je lepšie riešiť to v stavebne inom priestore, vezmem športovú halu alebo výstavisko.

Keď nemám dosť lekárov, použijem superkvalifikované sestry s praxou. Keď nemám sestry, použijem zdravotných asistentov. Keď nemám asistentov, naberiem dobrovoľníkov a monotematicky zaškolím.

Koľko toho potrebujem? Svetový covidometer hovorí o 1% ťažkých priebehov z počtu nakazených.

Keď ľudia pochybujú, ukážte im, ako to robíte, ukážte im na… Pamätáte, ako som v lete napísal, že má ministerstvo ukázať na predvádzačke ako je pripravené?

Kto nepotrebuje na rozhodnutie dáta, aj keď ich dostane, tak s nimi nevie pracovať.

Samostatnou kapitolou sú „rekreačné zariadenia pre bezpríznakových pozitívnych“, ktorí nemôžu, nechcú, alebo nevedia absolvovať „domácu izoláciu“ v domácom prostredí, aby nenakazili ďalších príbuzných. Samozrejme na dobrovoľnej báze, ale aktívne ponúkať. Tam potrebujete jednu „zdravotníčku skautského tábora“. LEBO DáTA HOVORIA, žE NAJVäčIEš OHNISKO Sú DOMáCE OSLAVY A RODINY.

Pamätáte si, ako umrela stará mama toho chalana, čo si priniesol na jar koronavírus zo zahraničia? Tak to je presne ten prenos v rodinách, čo teraz bež na Orave a na Hornom Spiši. Už vtedy som bol vytočený, že ho nevzali do nemocnice, lebo veď bolo jasné, že doma nedokáže dodržať izoláciu od ohrozených spolubývajúcich 65+ v spoločnej domácnosti.

Mikas si už svoje zdôvodnie k výpovedi napísal.

Mikasa vyhodiť. A odôvodnenie k výpovedi si napísal dokonca sám.

Uverejnil používateľ Martin Pilnik Streda 21. októbra 2020

Nie, nebude to ďakujem, ďakujem, som zvyknutý. Nasratý som do biela, vytočený do vývrtky.

Vyhoďte ho už do toho z humna konečne.

Share Button