Liberálny štát sa stará o prostredie, nie o podnikanie

Americké Ministerstvo dopravy plánuje utratit 4.2 miliardy dolarů, tedy zhruba sto miliard korun z veřejných peněz na podporu autonomních, tedy samo-řiditelných automobilů.

Jedná se o desetiletý plán s cílem „dostat autonomní automobily na americké silnice“. Jeho důležitými součástmi je sjednocení legislativy napříč unií (dnes má každý stát svá pravidla) a vyřešení otázek zodpovědnosti (co když auto bez řidiče bude bourat apod.). Součástí též bude určování bezpečnostních standardů, testování autonomních vozů a podobně – je to tedy nezvykle aktivní přístup státu, podpořený nemalými financemi. Zdroj: Jiri Hlavenka – Má se stát míchat do komerční sféry, do soukromého…

Dobrý ilustračný príklad, kedy potrebujeme štátnu intervenciu. Ale do čoho, priatelia? Do pravidiel, do systému, do podmienok, do infraštruktúry. Pričom hlavnou metódou má byť zhrnutie a koordinácia toho, s čím prídu existujúci hráči na trhu.

A nech si potom súkromné firmy v tomto prostredí podnikajú (v našom príklade vyrábajú a vyvíjajú autá), prinášajú na základe potrieb svojich zákazníkov požiadavky na zmeny prostredia. A štát len dohliada na férovú hospodársku súťaž, minimalizuje monopolné nápady (univerzálna prípojka napr.) Nech si súťaží ktokoľvek, len pre Boha nie štátna firma za naše dane.

Štátna firma, ako jeden zo súťažiteľov, je cesta dláždená do podnikateľského pekla. Nie je nad to, si z vlastných daní chovať nekalú konkurenciu, že.

Share Button