Liberálna politika – to je priestor pre vaše riešenia

A ktorá politická strana mala na svojej programovej konferencii práve ako príklad starostu Vladimíra Ledeckého? No ktorá? No???

Áno, pretože liberálny znamená vytvárať podmienky a priestor pre tých, ktorí vedia. Nie pre seba. Nie diktovať takto a takto sa má robiť rómska politika. Nie!

Preto idem do politiky práve v spojení so SaS. Pretože v tejto strane to takto proste samozrejme funguje. Nie ja som dôležitý. Dôležitý som tam preto, aby tí, čo vedia, čo ukázali ako to ide, dostali maximálny priestor.

Ako hovorí Lucia Nicholsonová v tom videu. Pozrite si to. Nie, to nie je žiadna reakcia na nejaké novinárske články zo včera. To video je z Programovej konferencii zo 17. 10. 2015.

O tomto sú voľby 5.3. Vybrať si svojich zástupcov, aby spravovali štát pre nás všetkých. Bez rozdielu. Z našich vybraných peňazí pre nás.

Liberálny princíp pre každú oblasť

Včera som mal diskusiu so svojimi kolegami. Otázka bola jednoduchá: Ktorá strana niečo spraví pre lekárnikov.?

Moja odpoveď bola rovnaká ako vždy a v každej oblasti:

SaS je založená na liberálnom princípe, aby štát tvoril len prostredie a firmy a občania podnikali. To sa odráža aj v tom, že liberálna strana dá veľký priestor stavovským organizáciám, organizáciam prevádzkovateľov a pacientským organizáciám, aby sa spolupodielali na prostredí pre nich samých.

Nie, SaS nepríde napríklad s uzavretím siete lekární či obmedzeniami na vznik lekární. No určite podporí nástroje, ktoré uľahčia prevádzkovanie lekární, ktoré zlepšujú dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Sám som dával do pľacu návrh o platbe za výkon – viazaný na expedíciu receptu – degresívny podľa počtu Rp ktorý lekáreň vydáva. Lekárne s malým počtom by boli potom živé hlavne z tohto výkonu, veľké lekárne s vysokými obratmi by mali tento výkon nižšie hodnotený, žili by z marže.

Ale to je len jedna zo strán, ktorá sa má podieľať na tom, ako to nakoniec bude. Oveľa dôležitejšie ako môj návrh sú profesné organizácie. Občianska spoločnosť. Bez nich sa nič realizovať nebude. Liberál predsa nikdy nenadiktuje niečo zvrchu.

Naozaj problém, na ktorý moji kolegovia u mňa neustále narážajú, je spôsobený tým, že napríklad rakúsky model totálne uzavretej siete, by bol logicky v programe nejakej sociálnodemokratickej strany u nás to patrí Smeru. Myslím, že dnešný Smer uvažujúci lekárnik voliť nemôže. Takže, kolegovia, ktorí by ste chceli regulovat – chcete to v prvom rade normálu ľavicovú stranu. Aby mal kto presadzovať tie „vytúžené“ regulácie.

Naplniť liberálny princíp sa dá najlepšie tak, že politik dá priestor profíkom. A keď treba, omrkne procesy Vladimíra Ledeckého a dá ich ako jeden z možných. A pýta sa tých, čo dnes len spia, či by neskúsili to čo on. Alebo niekto iný, rovnako úspešný.

Nie JA je to dôležité riešenie

Preto kandidujem, pretože chcem zmeniť nazeranie na politiku.  Nie, pre mňa to nie je nástroj na to, aby som mal JA moc. Pre mňa je politická funkcia nástroj na to, aby som tým, ktorí chcú robiť svoju profesiu a ktorí to dokážu robiť na špičkovej úrovni, aby som pre ich riešenia vytvoril priestor. 

Nie, ja naozaj nechcem riešiť do detailov to či ono. A už vôbec nie za niekoho. Skôr vytvoriť podmienky, aby riešenia prichádzali a boli uvádzané do praxe.

Kandidujem, aby sa špičkoví profíci stretli, vyjasnili si svoje riešenia a aby som ICH riešenia presadzoval.

Nie JA je dôležité. JA je to to posledné, čo sa realizuje.

Súvislosť:
Keď urobím z prepadajúceho trojkára, to je úspech. Monitory sú pre elitné školy v Bratislave
Ako v Hrhove dostali deti z osád do škôl

 

 

Share Button