Kvalitní ľudia sú rozhádzaní po kandidátkach a to je dobre

Spravím si malú inventúru.

 1. Máme jasne liberálnu stranu – SaS
 2. Máme jasne konzervatívnu katolícku stranu – KDH
 3. Máme kandidátku národného frontu mierne pojašenej politiky – OĽANO
 4. Máme bezkabátovú bafuňársku politiku jedného muža a kandidátov primknutých k víťazovi – nie pravicovú, ale stredovú  Sieť.
 5. Je tu jedna anomália – maďarská, nemaďarská, pravicová, nepravicová, stredová, nestredová – proste Most.

Na druhej strane je Smer, prípadne nejaký jeho vyrobený satelit, dnes pod značkou SNS. Tým sa nebudem zaoberať.

Zaznievajú hlasy o tom, ako by super bolo, keby sa objavila jedna veľká silná pravicová strana.

Áno, nespornou výhodou by bolo, že diskusia nad tým, či má byť Slovensko viac liberálne alebo viac katolícke by sa udiala vnútri strany. A podľa toho, ktorá interná stranícka paltforma by mala aktuálne navrch, tak taký politický program by sa voličom predostrel. Celé by to zastrešovala jedna jediná strana, nazvime ju Modrá jednota.

Na výber by bolo:

 1. 100% Socializmus – Smer
 2. 100% Katolicky konzervativizmus – Modrá jednota

O 4 roky:

 1. 100% Socializmus – Smer
 2. 100% Liberalizmus – Modrá jednota (pri troche šťastia)

Žiadna iná alternatíva by sa na pravej strane neponúkala. Super nie? Žiadne hádky o to, ktorý predseda bude čomu predsedať. Žiadne hašterenie, či je lepšie katolícky alebo liberálne, či trochu pojašene.

Jeden predseda, jeden názor, jedna ponuka pre občanov, ako riadiť tento štát inak ako socialisticky.

Jediná šanca, ako by ste mohli ovplyvniť či viac liberálne alebo či viac katolícke Slovensko, tak jedinou šancou by bolo, že vstúpite do tejto strany a vo vnútri strany získate čo najväčšie slovo. (Kam takýto systém vedie, predvádza súperenie paškovcov, ficovcov či kaliňákovcov v strane Smer. Kto viac vlastnou hlavou, ten drží gule.)

Dnes?

 1. Socializmus – 100% Smer
 2. liberálna demokracia
  1. na 25%  bez košele stredový kočkopes
  2. na 25% katolícka
  3. na 25% liberálna
  4. na 25% pojašená

O 4 roky:

 1. Socializmus – 100% Smer
 2. liberálna demokracia
  1. na XX%  bez košele stredový kočkopes
  2. na XX% katolícka
  3. na XX% liberálna
  4. na XX% pojašená

O tom, či má byť celková pravicová politika na Slovensku viac katolícka alebo viac liberálna rozhodnú pravicový voliči tým, ako sa rozdelia mandáty pre jednotlivé prúdy pravicovej politiky.

Keďže sa mi jeden z týchto prúdov pozdával viac ako ostatné a mám chuť niečo pre Slovensko aj aktívne urobiť, mal som sa kam pridať.

Vidíte ten rozdiel? 

Jedna silná pravicová strana = o smerovaní (liberálnom alebo konzervatívnom) sa rozhodne kdesi  vo vnútri strany pri hádkach interných platforiem.  Neviete k čomu sa pridávate a keď zvíťazí iná platforma ako tá vaša, musíte ju obhajovať.  Nedaj bože, aby zvíťazil jediný hlas predsedu podobný, no veď viete komu.

Samostatné pravicové strany = rozhodnutie o tom, aký prúd sa viac prejaví urobia voliči vo voľbách. Pridáte sa k takej strane, kde nie je problém obhájiť jej program.

Áno, keď nechcete byť vyrušovaný politikou, diskusiami, či viac konzervatívne alebo viac liberálne, túžite mať jednu jedinú stranu., tak potom jedna modrá platforma je  pre vás super riešenie. Len pán Boh vás ochraňuj, ak by sa vo vnútri takej strany dohodli na niečom, čo je pre vás neprijateľné.

Ak sa vám smerovanie tejto jedinej veľkej strany nebude páčiť, môžete:

 1. voliť menšie zlo
 2. nevoliť vôbec

Keď máte ako volič k dispozícii jeden zo 4 prúdov, tak vždy máte možnosť voliť to svoje. Vždy tam v tých voľbách ten svoj prúd medzi tými ostatným tromi nájdete.

Lepšie je, čo politický prúd to jedna strana

Keď má každý politický prúd svoju stranu, máte sa kam pridať.  Ja som to využil.  SaS má dobrý program, s ktorým som vysoko kompatibilný. Sú tam dobrí kandidáti, kvalitní profíci, ktorí ten program majú schopnosť aj zrealizovať.

O víťazstve pravicovej koalície nemám pochybnosti. Pre mňa je len otázkou, kto bude mať v tejto koalícii prevahu.

Rád by som. aby liberálny prúd pravicovej politiky získal 5. marca 2016  prevahu. Potom sa bude realizovať oveľa viac z programu liberálneho ako z konzervatívneho či stredového.  Že to bude kompromis, je isté. Aký veľký, rozhodneme my vo voľbách.

Nie, nie je žiadne ONI. Sme len MY, ktorý o tom, aká morálka bude na Slovensku, rozhodneme. Žiadne vnútorné stranícke mechanizmy.

Demokracia je skutočne dobrá vec. Kvalitní ľudia sú rozhádzaní po kandidátkach a to je dobre, lebo všetci z nich dostanú šancu a ktorého hlas má byť viac počuť, to rozhodnú ľudia.

 

 

 

Share Button