Kult osobnosti, koncentráky, zákaz cestovania, cenzúra – že by nacizmus?

Dňa 7.10 sa objavila na mojom Twitteri zmienka o stavbe „tábora pre nelegálnych imigrantov“. Originálny zdroj tejto informácie:

В Подмосковье началось строительство тюрьмы на 50 тысяч заключенных. По официальной версии— это лагерь для нелегальных мигрантов,оданако руководит проектом не миграционная служба, а — МВД и ФСО. Об этом сообщил Александр Сотник, основатель независимой телестудии Sotnik TV в интервью литовскому изданию NR Baltija, передает gigamir.net.

Zdroj:  В Подмосковье ФСО и ФСБ строят тюрьму на 50 тыс узников – СМИ.

Najvyšší vodca oslavoval narodeniny a v spriatelenej okupovanej časti mu vystrojili desaťtisícový pochod:

Так сегодня в Чеченской республике отметили день рождения Владимира Путина. Примерно так в Северной Корее отмечали дни рождения Ким Ир Сена и Ким Чен Ира. Очереди в ГУМе за майками с изображением Путина — из того же ряда. Видимо, население постсоветской России ну никак не может без вождя и кумира, кем бы он ни был — это уже на уровне инстинкта. Хлебом не корми, но дай походить с портретами.

Zdroj:  Журнал Другого – Культ личности.

Určite nebude trápiť štátnych úradníkov, ktorí prichádzajú do styku s utajovanými skutočnosťami, že majú odovzdať cestovný pas. Veď dovolenka na Kryme je už pre nich dávno prikázaná.

Вероятно, это коснется тех, кто имеет доступ к секретным сведениям. Загранпаспорта таких людей станут храниться у их руководителей, пишет портал РБК со ссылкой на собеседника в Госдуме и правительстве.

Zdroj:  Эхо Москвы :: Новости / Госслужащим и депутатам могут ограничить выезд из страны.

Vzhľadom na to, že tento blog úhrnne má viac ako 3000 návštev, mal by som ho mať prihlásený na úrade pre dozor nad médiami.

V Rusku vraj inflácia v oblasti potravín už dosahuje cca 16%, centrálna banka minula na intervencie proti oslabujúcemu rubľu voči doláru za posledné 4 mesiace 581 miliónov dolárov.

Общая сумма первых частей сделок со сроками расчетов «сегодня-завтра» составила $581,5 млн (22,9 млрд руб.). Zdroj:  ЦБ впервые за четыре месяца провел интервенции на $581 млн :: Финансы :: РосБизнесКонсалтинг.

V Dombase boje zničili 90% pracovných miest. Krym treba tiež vyživovať. Hovorí sa, že Rusko prišlo medziročne o  miliardy zahraničných investícii. Medzinárodné investície do ruských nehnuteľností poklesli o 50%.

Ako pocítila sankcie EU? Napríklad v ČR sú už k dispozícii tvrdé dáta.

Rusko potrebuje peniaze, ktoré je schopné získať len a len vývozom surovín do štátov EU/NATO. Ak neklamú naši politici, zásobníky by nám pri nulovom prísune plynu z Ruska vydržali tak pol roka. Vydrží Rusko pol roka bez peňazí od EU za suroviny?

Čo  by to spravilo s rubľom na otvorenom medzinárodnom trhu? Suroviny sa predávajú za doláre, keď nie sú z predaja surovín, budú ich musieť vymeniť zo zdrojov v rubľoch. Alebo má Rusko tak veľké dolárové rezervy? Je to začarovaný kruh.

Hrajkať s kohútikmi sa môže jedine voči Ukrajine. Tá je podobne ekonomicky v riti, len jej polovičky sú žlto-belasé.

Myslíte si, že keď vidia správanie sa Putina k EU investorom v Argentíne či Japonsku, tak sa pohrnú zaplniť miesto? Myslíte si, že si čínski investori nevypýtajú rizikovú prirážku?  Počas bankovej krízy v rokoch 2008-2012 v jednej chvíli dosiahli nemecké banky záporný úrok na požičiavanie. Áno, za to že ste im mohli požičať ste im platili. Banky v Taliansku si nevedeli požičať ani za astronomické rizikové prirážky.

Ťažko mi je hodnotiť uvedené zdroje. Ich dôveryhodnosť či originalitu informácii v nich. No stačí priemerná skúsenosť a priemerný pozorovací talent, aby človek vedel odhadnúť, aké dopady má strata dôvery. Akokoľvek, moja profesia ma učí byť dostatočne preventívne opatrný. S nacizmom máme svoje historické skúsenosti.

Profíci hovoria, že za všetko okolo nacizmu na začiatku 20. storočia mohli podmienky Versajského mieru. Ten obsahoval nerealizovateľné reparácie pre Nemecko. Tie spolu z hospodárskou krízou vytvorili výborné podhubie pre nacizmus. No aj vtedy mali Nemci možnosť voľby. Mohli sa poddať alebo mohli zvoliť inú alternatívu. Zvolili si nacizmus. Možno nie priamo vo voľbách. Ale svojimi každodennými skutkami. Nechali sa vlákať do pasce svojimi politikmi.

Ukrajina je v tejto chvíli podobne ekonomicky v riti, ako Nemecko po Versai. Nalejme si čistej pepsikoly: Bez ekonomických darov od EU  a USA bude Ukrajincom zima a bez západných investícii do pracovných miest nebudú mať za čo nakupovať potraviny a veci dennej potreby. Ukrajina bude potrebovať roztočiť kolesá ekonomiky skoro z nuly. V tomto EU a USA nesmie dôveru sklamať. 

Ukrajinci zvolili  v prezidentských voľbách slobodu a demokraciu. Zvolili si otvorené dvere pre ďalšie a ďalšie demokratické rozhodovanie sa. O pár týždňov majú parlamentné voľby. Uvidíme, či to ide, byť slobodný aj v ťažkých časoch alebo je diktatúra v podobe nacizmu/komunizmu nevyhnutným dejinným vývojom.

Do rovnakej pasce ako onehdá víťazi I. svetovej vojny vohnal sám Putin Rusko  a jej obyvateľov dnes. EU ako aj USA veľmi rado obchodovalo s Ruskom. Bol to partner, ktorý mal našu dôveru. Až takú, že spoločne vytvorili jednotky proti teroristom v Iraku či Afganistane, stavali sme lode pre ich vojenské námorníctvo.

Lusknutím prsta a okupáciou Krymu agresor stratil všetku dôveru.

On už nikdy dôveru obchodných partnerov z EU nezíska. Ruskí obyvatelia si ale dôveru nás z EU zaslúžia. Nie je ich chyba, že sa narodili v krajine, kde sa píše azbukou a rozpráva (pre anglosasov divným)  jazykom so 7 tvarmi každého podstatného mena.

Obchodovanie je o dôvere. Investície sú o dôvere. Turistika a cestovanie sú o dôvere. Na vzájomnej dôvere treba pracovať. Voľba a poslušnosť nacizmu nie je cesta k dôvere. Je na nás v EU aby sme neustále ukazovali otvorenú dlaň podanú ako gesto dôvery. Byť opatrný ale čakajúci s ponukou na dôveru.

Share Button