Keď SITA šíri klamstvá a zamlčuje pravdu o návrhu Smeru

Predtým však poslanci 98 hlasmi schválili pozmeňovací návrh Madeja, ktorý predložil za stranu Smer-SD a Slovenskú národnú stranu (SNS). Keďže novela neprešla ako celok, tento návrh Madeja platiť nebude. Fico podľa Ďuriš Nicholsonovej potrebuje ísť na ústavný súd, aby sa vyhol väzeniu Za Madejov návrh hlasovali všetci prítomní poslanci za Smer-SD, okrem Mareka Maďariča, celá SNS, Most-Híd okrem Petra Kresáka, ktorý sa zdržal. Celý klub ĽSNS, Sme rodina a trojica odídencov od Borisa Kollára.

Cieľom návrhu, ktorý v pléne predložil poslanec za Smer-SD Róbert Madej, bolo zavedenie priamej voľby sudcov ÚS SR Národnou radou SR, a to trojpätinovou väčšinou hlasov (90 hlasov) všetkých poslancov.

„Takto zvolený uchádzač následne skladá sľub do rúk prezidenta, čím sa ujíma funkcie sudcu ÚS SR. Ak by nastala situácia, že trojpätinovú väčšinu získa viac uchádzačov ako počet obsadzovaných miest sudcov, rozhodujúce je poradie podľa počtu získaných hlasov. V prípade rovnosti hlasov na poslednom obsadzovanom mieste sa vykoná opakovaná voľba len medzi uchádzačmi, ktorí majú rovnaký počet hlasov, pričom zvolený je ten uchádzač, ktorý získa najviac hlasov,“ priblížil návrh Madej,

Source: Smer-SD a SNS chceli pri voľbe ústavných sudcov obísť prezidenta, ale poslanci zmeny neschválili – Webnoviny.sk

Na poslednú chvíľu, len 30 minút pred hlasovaním Madejov pozmeňovací návrh schválilo 98 poslancov v podobe, ktorý sa musel opravovať opakovaným hlasovaním. Opakované hlasovanie otvorilo cestu k poriadnej rozprave nad uvedeným návrhom. Po rozprave Madejov pozmeňovací návrh nebol prijatý.

V skutočnosti súčasťou Madejovho pozmeňovacieho návrhu bola aj možnosť voľby 76 člennou väčšinou, pričom následne mal prezident povinnosť vybrať z dvoch uchádzačov (jedného z dvojičky nadiktovanej NR SR).   Nebol by tak problém vládnej väčšine ponúknuť prezidentovi dvojičku Róbert-Róbert.

Keď koalícii takáto forma neprešla, a že do hlasovania išli s plným nasadením a po rokovaní s Kotlebovcami, stratili akýkoľvek záujem o akúkoľvek zmenu voľby ústavných sudcov a sama koalícia Smer+SNS+MOST nehlasovala za svoj vlastný vládny návrh.

Realita je niekedy taká obyčajná.

 

 

Share Button