Hodnota za peniaze je v dnešnom systéme smeráckeho zdravotníctva zlým vtipom a blamážou ekonómov

Ekonómovia ministerstva financií posvätili projekt ministra zdravotníctva slovami:

Projekt prináša hodnotu za peniaze s čistou súčasnou hodnotou 289 milióna eur. Investícia sa má finančne vrátiť do roku 2032.

Zdroj: Drucker chce novú nemocnicu za vyše 300 miliónov, čo si o nej myslí Hodnota za peniaze? – Denník N

Ako sú dnes financované nemocnice?

Prvý pilier – za výkon od buka do duba

VšZP má cca 66% podiel na poistnom trhu. Keď sa VšZP rozhodne, tak si z prsta vycucá úhrady za výkony vo výške akej len chce. Neveríte tomuto ekonomickému faktu?

VšZP platí nemocnici sv. Michala dvojnásobné platby za rovnaký zdravotnícky výkon oproti poisťovni Dôvera alebo Union. Zdôvodnením je, že majú nové a lepšie vybavenie. Nie to, že poskytujú rovnaký výkon rovnako, tak si zaslúžia vyššie ceny. Logicky.

Prečo by nemohla platiť aj 3x, alebo aj 158x viac, ako sú fixné náklady úkonu + primeraná degresívna marža?  Veď nová univerzitná nemocnica bude pod kuratelou až troch ministrov (zdravotníctvo – klasika, školstvo – bude sa tam učiť, vnútra – štátna správa). Tak by mali mať nie dvojnásobné, ako má policajná nemocnica, ale 3x vyššie platby za rovnaké výkony. Logicky 😉

Druhý pilier: Komplexný limit ročných platieb

Keď sa dočítate akoukoľvek zmluvou poskytovateľa s poisťovňou, nakoniec to skončí na jednej jedinej sume – celkovej garancii úhrad. 

Často to nie je explicitne vyčíslené, no po uplatnení matematických operátorov nakoniec dôjdete k sume životnej istoty poskytovateľa.

Stačí fakturovať a fakturovať, no hlavne formálne správne, svoju garantovanú sumu od poisťovne dostanete. Ak urobíte viac, to už je otázka či vám to poisťovňa doplatí v rámci koncoročných „vyrovnaní“. Vieme ako sa štorcoval Union v decembri 2016.  No boli by ste somár nenafakturovať garantované.

Veď jedným zo zásadných nástrojov, ako poisťovňa dnes zníži výdavky na zdravotnú starostlivosť, je že poskytovateľa proste nezazmluvní. Pretože poisťovňa v dnešnom systéme vie, že keď nie je zmluva, nie sú výdavky. Je zmluva – sú výdavky.

Čo dnes bráni VšZP uzavrieť ďalšiu kockovanú ančoidnú zmluvu s Novou fakultnou nemocnicou na garanciu 100 miliónov ročne? Alebo 200 miliónov ročne – to pre prípad, že bude majiteľom stavebnej firmy treba uhradiť viac ako sa plánovalo.

A ekonómom z oddelenia Hodnoty za peniaze to zas vyjde. 😉

Ani jedno si nevymýšľa, takto je dnes slovenská spoločnosť riadená stranou Spojené mosty-diaľnice-tunely-esbéesky-servre.

Suma sumárum vycucaná z prsta

Isto v pote tváre klimatizovanej kancelárie analyzovali ďalšie a ďalšie tabuľky.

Na čo, prosím vás!

Stačilo sa pozrieť na výsledky hospodárenia 4 samostatných ústavou, ktoré naplánovalo ministerstvo zdravotníctva strčiť  do majetku VšZP. Všetky sú v excelentom zisku. Všetky stoja na uvedených dvoch pilieroch.

Je to tak, je len a len v rukách a rozhodovaní manažmentu poisťovne, koľko za výkony zaplatí. Koľko za výkony zaplatí poskytovateľom, ktorí sú v jej majetku, alebo sú ich majetkovými sestrami.

Tak ako si o tom dnes rozhoduje VšZP voči „štátnym“ nemocniciam, či nemocniciam v rukách „správne navolených“ zastupiteľstiev obcí.

Tak ako si o tom dnes môže rozhodovať akákoľvek dôveryhodná poisťovňa v prípade sesterských a bratských poskytovateľov.

Na niečo ako „fixné náklady na výkon“+“primeraná marža“, na to proste zabudnite.

Vieme, aké sú tam marže na výkony?

A v takomto prostredí ekonómovia ministerstva financii, ten blahorečený odbor Hodnoty za peniaze, odobrí koncept ministerstva zdravotnctva. Robia si s nás srandu?

Východiskové fakty sú, ale málo

O projekte novej špičkovej univerzitnej nemocnice v Bratislave sa dá povedať len niekoľko faktov:

  • Morálna aj fyzická životnosť budov na Kramároch sa práve končí
  • Odborný architektonický koncept budovy z 80. rokov 20. storočia absolútne nezodpovedá  systému medicíny a medicínskym procesom prvej polovice 21. storočia.
  •  Celkové pokrytie rôznymi formami nemocničnej starostlivosti v aglomerácii Bratislava a okolie vyžaduje koncepčné riešenie.

Postavenie špičkovej všeobecnej nemocnice je z pohľadu týchto troch bodov v roku 2017 samozrejmá vec.

Ako som bol býval bol napísal v mnohých článkoch, kde sa systému financovania stavby a rozvoja nemocníc venujem: Systém financovania zdravotnej starostlivosti musí byť postavený na predvídateľných a ekonomicky logických pilieroch. Potom si akýkoľvek investor vie dopredu spočítať, aká bude ekonomika jeho nemocnice.  Tam začínajú všetky správne úvahy o rentabilite nemocnice v roku 2025.

V tíme SaS pre zdravotníctvo práve v týchto týždňoch riešime ten koncept predvídateľných a ekonomicky logických pilierov, na ktorom má prevádzka poskytovateľov zdravotníckych služieb stáť. Aby poskytovanie zdravotnej starostlivosti malo zmysel aj pre majiteľov zdravotníckych zariadení (nech už je to ktokoľvek vrátane štátu) aj pre pacientov a aj pre solidárnych platcov zdravotného financovania.

Share Button